Hava Durumu

:

:

:

TİROİD NODÜLLERİ

DR. BARIŞ KARAGÜN

DR. BARIŞ KARAGÜN

12 Ekim 2023 Perşembe 10:49

Tiroid nodülleri tiroid dokusu içeresinde yaygın saptanan iyi huylu kitlesel lezyonlardır. Toplumda görülme sıklığı yaş, cinsiyet, iyot eksikliği ve radyasyona maruziyet durumuna göre değişmektedir. Kadınlarda daha sık saptanır. İleri yaşla beraber sıklığı artar. Ülkemizde yapılan çalışmalarda, 18-65 yaş arasında ultrasonografi ile saptanma sıklığı 23,5% iken, 65 yaşın üzerinde bu sıklığın 37,4%’leri bulduğu saptanmıştır.

Tiroid nodülleri genellikle herhangi bir belirti ve bulguya yol açmazlar. Çoğunluğu rutin muayeneler esnasında tesadüfen saptanır iken bazen hastanın boyunda şişlik ve ağrı gibi semptomlarıyla ortaya çıkabilirler. Nodüllerin çoğu iyi huylu olup, tedavi gerektirmemesine rağmen bazı nodüller bası semptomlarına ve kozmetik şikayetlere neden olabilirler. İleri derece büyüyen nodüller bası etkisiyle yutma güçlüğüne veya nefes darlığına yol açabilir.

Tiroid nodüllerinin klinik önemi, nodüllerin 7-15%'inin tiroid kanseri ile ilişkili olmasından kaynaklanmaktadır. Tiroid nodül şüphesinde tiroid ultrasonografisi ile tanı netleştirilir. Kanser açısından şüphe taşıyan nodüllere ultrasonografi eşliğinde ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılır.  Ultrasonografi eşliğinde ince iğne aspirasyon biyopsisi, tiroid nodüllerinin araştırılmasında yaygın olarak kullanılan ve kabul edilen bir yöntemdir. Biyopsi işlemi poliklinik şartlarında gerçekleştirilen basit bir işlemdir. İşlem sonucu nodülden alınan hücreler patoloji uzmanı tarafından değerlendirilip bening (iyi huylu) veya kanser olup olmadığı belirlenmektedir. Takip ve tedavi patoloji sonucuna göre kararlaştırılır.

BARIŞ KARAGÜN KİMDİR?

1984 yılında Gaziantep’te doğdu.

Tıp ihtisasımı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2011 yılında tamamladı.

2017 yılında Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesinde İç Hastalıkları uzmanlık eğitimimi tamamladı.

2018-2021 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde İç Hastalıkları uzmanlığının yan dalı olan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları bölümümde yan dal uzmanlık eğitimimi tamamlayıp üst ihtisasımı almış oldu.

2021 yılından beri Tarsus devlet hastanesinde Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanı olarak çalışmaktadır. 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv