Hava Durumu

:

:

:

CHP’de Birlik Hizmete Dönüşecek

Selahattin Özbozkurt

Selahattin Özbozkurt

30 Mayıs 2021 Pazar 23:26

 

21 Şubat 2021 tarihindeki köşe yazımda CHP’nin 31 Mart yerel seçimlerinde özellikle Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Tarsus Belediyesi’ni kazanmasının ardından parti içi çekişmelerin tavan yaptığını ifade etmiş ve parti büyüklerinin, CHP’nin duayen isimlerinin konuya el atmasını ve parti içi barışın sağlanması için devreye girmeleri gerektiğine dikkat çekmiştim.

Hatırlayalım; Tarsus’ta bölünmüşlük, iç çekişmeler, kendisi Sosyal Demokrat-Solcu diye tanımlayan CHP’de 25 yıl boyunca sağlanamayan sağduyu hep seçim kaybettirdi. Mersin Büyükşehir’de ise 2014 seçimlerinde adaya gösterilen tepki nedeniyle Burhanettin Kocamaz seçimi kazanmış, yani CHP kaybetmişti.

25 yıl aradan sonra birlik ve beraberlik içindeki CHP hem Mersin Büyükşehir’de, hem de 25 yıl kaybettiği Tarsus’ta seçimi kazandı.(Bu arada Yenişehir ve Mezitli’yi de CHP’nin adayları kazandı. Onu da belirtmiş olalım)

Ancak gelin görün ki kazanılan bu zafere rağmen Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ile CHP Tarsus ilçe teşkilatı, Mersin İl Teşkilatı, CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP’li bazı Milletvekillerinin arasında birliktelik sağlanması ve tek yürek olunması gerekirken, araya giren nifakçılar ve kısmen de olsa kaostan beslenenlerin körüklemesiyle sorunlar giderek büyüdü.

Sıkıntılar, iç çekişmeler, sen-ben kavgaları, laf götürüp, getirenler, kısır çekişmeler, birbirleriyle aynı dilin konuşmak istenmemesi ve kırgınlıkları adeta “Kördüğüm”e dönüştürdü.

Parti teşkilatları (il ve ilçe), Büyükşehir Belediye Başkanı, Belediye Meclis üyeleri ve Milletvekilleri ile çekişme halindeki, sürtüşme halindeki Tarsus Belediye Başkanı ile bu kopukluğun parti büyükleri tarafından bir an önce, ivedilikle giderilmesi gerekiyordu.

İşte bu noktada köşe yazımda ‘Parti Duayenlerinin’, ‘Parti büyüklerinin’, ‘Akil insanlarının’ bu sorunların kökten çözülmesi için Arabulucu olmaları çağrısında bulunmuştum.

Çünkü bu iç kavganın sona erdirilmemesi halinde gelecekte CHP’nin büyük sıkıntılar yaşayacağını ifade etmiş ve barışın sağlanması gerektiğini özellikle belirtip, yazımı  “Kavgalı eve kız, kavgalı partiye oy vermezler” diye noktalamıştım.

Bu çağrıma ilk olumlu tepkiyi veren CHP’nin Tarsus’taki yaşayan önemli ismi, Parti Duayeni eski Tarsus Belediye Başkanı Bedrettin Sarpkaya oldu. Sonrasında ise haklarını teslim etmeliyim ki Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ve CHP İlçe Başkanı Ozan Varal’da ilk adımları karşılıklı olarak atmaya başladılar.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 2 dönem Milletvekilliği ve Parti Meclisi üyeliği yapmış, deneyimli bir siyasetçi. Bu tecrübesini 2 yılı aşkın bir süredir Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak taçlandırıyor.

Sarpkaya hiç kuşkusuz bölgemizde siyasetin Duayeni... CHP'lilerin Ağabeyi..Politikanın “Şeref tribünlerinde” oturmuş… Birçok siyasetçinin önemli makamlara gelmesinde büyük emeği var.

 “Alkışı da duydu, ihaneti de gördü."

Siyasetin Yasal ayağını da, Ahlak ayağını da, Siyasi kültür ayağını da iyi bilir, siyaset O'nun yaşam biçimidr.

Okuyan, araştıran, siyasi gündemi çok sıkı takip eden, başı sıkışan, sorun yaşayan partili partisiz herkesin derdine çare olmak isteyen bir parti büyüğü…

1989-1994 tarihleri arasında Belediye Başkanlığı yapan, ancak CHP’li olma, Sosyal Demokrat düşünceyi savunmaktan asla vazgeçmeyen, siyasi düşüncesinden asla ödün vermeyen Bedrettin Sarpkaya, kimilerince “kurt ve duayen siyasetçi' kimilerine göre “CHP’nin Tarsus’taki Yıkılmaz Son Kalesi” ünvanına layık görülen Tarsus’un Marka İsmi Bedrettin Sarpkaya, ilerlemiş yaşına rağmen, bir köşesine çekilip emekliliğin keyfini çıkarmak istese de CHP’li yol arkadaşları kendisini siyasetten uzak tutamıyor. Hoş kendisi de uzakta durmak istemiyor.

CHP’de üyelikten, Gençlik Kollarına, İl-İlçe Yöneticiliğine, İlçe Başkanlığına ve Belediye Başkanlığına kadar her görevi layıkıyla yerine getirebilmek için gece gündüz partisinin başarısı için koşturan ve  ömrünün dörtte üçünü siyaset yaparak CHP’nin başarısı için  geçiren CHP’nin Duayen ismi Sarpkaya, kendini ziyaret edip fikir danışanlara tecrübelerini anlatıp, çözüm yolları üretiyor.

CHP’li olmakla, Partici olmakla sürekli övünen, siyasetin bir uzlaşı sanatı olduğunun altını çizen Sarpkaya, düşüncelerinden yararlanmak isteyenlere her daim uzlaşmanın önemini anlatıp, hatırlatır.

Belediye Başkanlığı, il ilçe başkanlıkları gibi önemli makamlar Sarpkaya’nın mazisidir… Zaten siyasetin en zayıf noktası bana göre hamaset üzerinden yürütülmesidir. Hamaset üzerinden yürütülen siyaset belki geçici olarak insanların ilgisini çekebilir, ancak uzun soluklu ve yapıcı, üretici siyasi hedefler için daha gerçekçi olunması gerekir…

Önemli makamlara seçilen siyasetçiler, ağır ve yoğun tempolarından dolayı çevrelerinde olup bitenleri, olumsuzluklar gibi birçok şeyin farkına varamayabilirler.

Makam sahipleri, yani ormanın içinde olanlar, olup bitenleri tam anlamıyla tahlil edemeyebilir. İşte bu zamanlarda tecrübeli ve duayen siyasetçilerle de zaman zaman bir araya gelerek, fikir alışverişinde bulunmalıdırlar.

İstişare etmek, fikir sormak siyasetçinin ya da makam sahibinin ufkunu açar.

Üstelik hiçbir karşılık beklemeden, kendi partisinin başkanının başarıyı en üst seviyede yakalaması Sarpkaya’yı ve onun gibi duayen yada parti büyüğü olanları çok ama çok mutlu ederken, siyasetin zaten bir kadro işi, ekip işi, takım işi olduğunu da unutmamak gerekir.

İşte sözünü ettiğim sorunların giderilmesi ile ilgili olarak  benim de bulunduğum ilk görüşme CHP İlçe Başkanı Ozan Varal&Bedrettin Sarpkaya buluşmasında yaşandı.

Parti tabanı ve sağduyu sahibi tüm CHP’liler, parti büyüğü ve Duayeni olarak gördükleri Sarpkaya’nın devreye girmesini istiyordu.

O görüşmenin ardından Sarpkaya bu kez Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan ile görüştü. Bu görüşmede bu satırların yazarı olarak bendeniz de bulundum.

2 Saatten fazla süren bu görüşme son derece olumlu geçmişti. Nitekim bu buluşmanın yankıları geniş yer buldu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus’a gelerek yanına Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’ı da alıp, Tarsus ile ilgili projeleri yerine bizzat inceliyorlardı.

Bu görüşmenin ardından ilişkilerinin çok iyi olduğunu bildiğim Sarpkaya&Seçer buluşması yapılacak.

Gelişmeleri hep birlikte izleyeceğiz.

Yani görünen o ki; sorunlar çözülecek ve her şey çok güzel olacak.

Çünkü birlik ve beraberlik sağlanınca bundan Mersin ve Tarsuslular hizmet açısından son derece kazançlı çıkacak.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.