Hava Durumu

:

:

:

Vali Pehlivan ve Kaymakam Akyüz Üzüm Hasat Etti

26 Haziran 2024 Çarşamba 11:39

SONMANŞET.COM- Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Sayköy'de bulunan Tarım Kampüsü arazilerinde ”Bağa Baktım Üzüm Oldu, Yemeye Yüzüm Oldu” projesi kapsamında Vali Ali Hamza Pehlivan ve Tarsus Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz “Üzüm Hasadı” yaptı.

Vali Pehlivan ve Kaymakam Akyüz Üzüm Hasat Etti

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Sayköy'de bulunan Tarım Kampüsü arazilerinde ”Bağa Baktım Üzüm Oldu, Yemeye Yüzüm Oldu” projesi kapsamında Vali Ali Hamza Pehlivan ve Tarsus Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz  “Üzüm Hasadı” yaptı.

Sayköy Mahallesinde Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıl faaliyete geçirilen “Tarım Kampüsü”nün 56 dekarlık alanı içinde yer alan 17 dekar alanda üretimi yapılan üzümün hasadı yapılarak proje sonlandırıldı.

Üzüm hasadı etkinliğine Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Tarsus Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Mersin İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Tarsus ilçe Tarım Müdürü Hayri Erdoğan, Emniyet Müdürü İhsan Yalçınkaya, Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Güler, Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, Tarsus Belediye Başkan yardımcısı Muzaffer Akkılınç, AK Parti ilçe Başkanı Abdurrahman Altınsucu ve yönetim kurulu üyeleri, kurum müdürleri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ etkinlikte yaptığı konuşmada, 56 dekar alanda hayata geçirilen Tarım Kampüsü’nün içinde bulunan 17 dekar alanda üretimi yapılan Ergin Çekirdeksiz cinsi üzümün hasadını yapmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Mersin’de 100’ün üzerinde ürün yetiştirildiğini belirten Karadağ, Mersin’deki bağ alanlarından il genelinde çeşitli cinste 380 bin ton üzüm hasat edildiğini ve Tarsus’ta 260 bin ton üzüm rekoltesi elde edildiğini belirterek, Tarsus Tarım Kampüsü’nün önümüzdeki süreçte bölge tarımı için yol gösterici bir konuma ulaşacağını ifade etti.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, 56 dekar alana sahip Tarsus Tarım Kampüsü’nde örnek çalışmalar ve projelerin hayata geçirildiğini, burda ilk etapta 19 dekarlık kısmında kurulan fidan üretim tesisinde Tarsus’a has Coğrafi İşaretli Sarıulak Zeytini, Keçi Boynuzu olarak bilinen Harnup fidanlarının yetiştirildiğini belirterek, “Tarım Kampüsü’nde Tarım Lisesi öğrencileri başta olmak üzere öğrencilerimize çeşitli konularda eğitim verilmektedir. Yine aynı şekilde üreticilerimizin daha kaliteli ve yüksek verimli ürün yetiştirmelerine olanak sağlayacak eğitim çalışmaları da yapılmaktadır. Hazırlanan projelerle bağda entegre üretim, erken uyarı sistemi gibi sistemlerle de bölge bağcılığının gelişmesi için demonstrasyon çalışmaları yapılmaktadır. Tarım kampüsü öğrenmek ve öğretmek üzerine kurulmuş bir kampüs. Ülkemiz son derece verimli ve bereketli topraklara sahip bir ülke. Keza dolayısıyla ilimiz Mersin’de son derece verimli ve bereketli topraklara sahip. Ürettiğimiz 10 üründe Türkiye birincisiyiz, 11 üründe ikinciyiz, 9 üründe ise üçüncüyüz.  Ürün çeşidimiz çok fazla ve üretim hasılamız yüksek” dedi.

Üzümün milyonlarca yıl önce üretilmeye başlanmış olduğunu, dünyada 73 milyon ton üzüm üretildiğini, Türkiye’de ise 3.4 milyon ton üzüm üretildiğini, bunun 386 bin tonun mersin’de üretildiğini ve Mersin’in 2. sırada yer aldığının altını çizdi.

En büyük amaçlarının Çiftçinin emeğinin karşılığını bulması ve çiftçinin yüzünün gülmesi olduğunun altını çizen Vali Pehlivan, “Çiftçilerimizin yüzünün gülmesi bizi mutlu ediyor. Cumhurbaşkanımız sayın recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde tarıma ve üreticiye ciddi destek veriliyor. Çiftçimiz neredeyse biz de oradayız ilkesiyle çalışıyoruz. Her zaman çiftçilerimizin yanındayız ve yanlarında olmaya devam edeceğiz. Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere devletimizin ilgili tüm birimleri sağlanan destekler, hibe ve teşvikler ile geleceğe yönelik projelerle çiftçilerimizi bilgilendirerek desteklemektedir. Üretim kalitesinin ve verimin arttırılması için çalışmalar devam etmektedir” diye konuştu.

Tarım Kampüsü’nün tanıtım videosunu da inceleyen Vali Pehlivan ve Üzüm hasat gününe katılanlar daha sonra hasadın yapılacağı bağ alanına geçtiler.

Elinde bağ makası olduğu halde Kaymakam Mehmet Ali Akyüz, İl Tarım Müdürü Erdem Karadağ ile birlikte üzüm hasadı yapan Vali Ali Hamza Pehlivan, “Bağa baktık üzüm oldu, yemeye yüzümüz oldu. Bol ve bereketli bir hasat dönemi temenni ediyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.

Hasat sonra Müftü Murat Akçay, bereketi olması için hasat duası ettirdi.

 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.