Hava Durumu

:

:

:

Vahap Seçer, Tarsus'ta Projelerini Anlattı

28 Mart 2024 Perşembe 03:54

SONMANŞET.COM- Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, Tarsus'ta faaliyet gösteren esnaf odaları, odalar ve STK lar bir araya geldi.

Vahap Seçer, Tarsus'ta Projelerini Anlattı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

 

SONMANŞET.COM- Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, Tarsus'ta faaliyet gösteren esnaf odaları, odalar ve STK lar bir araya geldi. Toplantı öncesi de Tarsus’ta otobüsle şehir turu yapan Seçer, Tarsus’un girişinden itibaren kent boyunca coşkuyla karşılandı.

 

Seçer: “5 yıldır kentle ilgili kararların birçoğunu STK’larla yaptığım toplantılarda aldım”

Daha sonra toplantıya geçen Seçer, burada yaptığı konuşmasında, Tarsus’un geliştiğinden söz ederek, beklenenin de çok üzerinde gelişmeler olacağını ifade etti. Tarsus’un sadece kendi dinamiklerinden değil, bölgedeki gelişmelerin yansımalarından da etkileneceğini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Özellikle Çukurova Uluslararası Havaalanı’nın açılması, bir tarafta Tarsus Karma OSB’nin yapımı, diğer tarafta Tarımsal Ürün Paketleme OSB’nin yapılması çok artı değerler” dedi.

 

Mersin Büyükşehir olarak sık sık sivil toplum örgütleri ile bir araya geldiklerinden bahsederek, bunun da topluma iyi geldiğini sözlerine ekleyen Seçer, kentleri sahiplenerek ortak karar almanın önemine vurgu yaptı. Seçer, “Büyükşehir olarak benim çağrımla 6 seri toplantı yaptık. Ekonomi ile ilgili odalardan, derneklerden, mühendislik odalarına, sendikalara, hemşehri derneklerine, sulama kooperatifi ya da üretim kooperatiflerine kadar birçok insanla bir araya geliyoruz. İlginç gelebilir pek alışılmadık bir olay ama ben 5 yıldır kentle ilgili kararların birçoğunu bu toplantılarda aldım. Bu toplantılarda herkes fikrini söylüyor ve mutlaka çok önemli görüşler de ortaya çıkıyor. Biz de yatırım programlarını alırken bunları hesaba alıyoruz” diyerek sivil toplumun sesine kulak verdiklerinin altını çizdi.

 

Yatırım programlarını yaparken de kamuoyu ölçümlerine göre karar verdiklerine değinen Seçer, hangi bölgeden hangi konu hakkında talep geliyorsa ona yönelik bir plan program yaptıklarını belirtti.

 

“Kenti tanıyan insanların fikir yürütmesi, olayı başka bir boyuta götürebiliyor”

MEDEKA ve TADEKA kurullarından söz ederek, yaptıkları tüm etkinliklerin ve festivallerin kararlarının bu kurullardan çıktığını anlatarak sözlerine devam eden Seçer, “Örneğin Tarsus Festivali kararı verildiğinde her şey hazırlanmış ve benim önüme gelmişti. Bu festivalin çıktığı nokta da TADEKA’dır. Tarsus Kleopatra Bisiklet Festivali de TADEKA’nın ürünüdür ya da burada kültür-sanat, diğer hangi konu varsa, o günden bugüne yapılmış, bunların tümü TADEKA’nın ürünüdür. İnsanların bir araya gelmesi, kenti tanıyan insanların bu konuda fikir yürütmesi, olayı başka bir boyuta götürebiliyor” diye konuştu.

 

“13 ilçede yaptığımız hizmetlerde asla bir fark gözetmiyoruz”

Mersin’in 13 ilçesine eşit hizmet götürdüklerini ve aynı standartta işler yaptıklarını ifade eden Seçer, “Büyükşehir olarak 13 ilçede yaptığımız hizmetlerde ve projelerde asla bir fark gözetmiyoruz. ‘Burası Silifke, burası Tarsus, burası Gülnar, bu bunu kurtarır’ demiyoruz. Standart olarak ne olması gerekirse onu yapıyoruz. Bir standardımız var ve gidiyor” dedi ve kaynak israfı da yapmamak adına hizmeti götürecekleri noktada yaşayan insanların ihtiyaçlarını önceden araştırıp gözlemleyerek ihtiyaca göre hizmet ürettiklerini de ifade etti.

 

“Şu ana kadar Tarsus’a 363 bin ton asfalt kullandık”

Tarsus’un tarım bölgesi bir ilçe olduğu için oraya yaptıkları grup yollarının da önemine dikkat çeken Seçer, “Biz şu ana kadar Tarsus’a 363 bin ton asfalt kullandık. Köylere toplamda 584 kilometre yol yaptık. Her sokak, her yol Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait değildir. Şehirdeki ana caddeler ve grup yolları Mersin Büyükşehir’in sorumluluğundadır. Diğer yol güzergâhları ilçe belediyelerinin ya da Karayolları gibi farklı kurumlara aittir. Tarsus’ta önemli çalışmalar yaptık. Bunlar kırsal mahallede yaşayan üretici vatandaşların bize dönüşünden de anlaşılıyor” diyerek belediyecilik standardının çok üzerinde yollar yaptıklarını kaydetti.

 

“Tarsus Tramvayı’nın ilk onayını aldık”

Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleri ile Tarsus’un standardının değiştiğini söyleyen Seçer, Tarsus’ta çok daha güzel çalışmalar yapacaklarını kaydetti. Gelecek 5 yılla ilgili yapmayı planladıkları çalışmalardan da bahseden Seçer, majör projelerinden olan raylı sistemleri anlattı. Seçer, “Biz, bunun içerisine Tarsus’u da kattık. Geçtiğimiz hafta ilk aşamasının onayını da Ulaştırma Bakanlığı’ndan aldık. Toplamda Mersin’in 47 kilometre raylı sistem projeleri var. Bunun 12 kilometresi Tarsus Tramvayı. Uygulama projeleri hazırlanıyor” diye konuştu.

 

“Belediye halka hizmet yapacak”

Majör projelerinden olan Sosyal Konut Projesi’ni de anlatan Seçer, “Orta alt, alt gelir grupları için yaptığımız konutları vatandaşlarımıza kiraya vereceğiz” dedi. Şelale Oteli yıktıklarını ve yeni bir yapı inşa edeceklerini sözlerine ekleyen Seçer, oraya otel yapılmasının talep edildiğini ancak kabul etmediklerini kaydederek, “Belediye otel yapıp kiraya verecek kurum değildir. Belediye halka hizmet yapacak, sosyal yaşam merkezi yapacak, sosyal etkinlik merkezi yapacak, büyük parklar yapacak. Oteli de otelciler yapacak. Büyükşehir 10 milyonları hatta 100 milyonları harcayıp bir oteli kiraya vermek için vatandaşına yapacağı yol parasına ya da sosyal politikaya ayıracağı bütçeye otel yapmaz” diye belirtti.

 

“Şelale Spor ve Turizm Kompleksi’ni yapacağız”

Şelale Otel’in projesinde bazı revizyonlar yapmak istediklerini söyleyen Seçer, “Birkaç ay içerisinde de yeni revize ettiğimiz projeyi ihalesine çıkacağız. Orayı Şelale Spor ve Turizm Kompleksi olarak planladık” dedi. Atatürk Parkı’nı düzenledikleri gibi Kültür Parkı’nı da düzenleyeceklerinin bilgisini veren Seçer, “Parkın etrafındaki duvarları kaldıracağız. Dünyanın artık çok az kentin de duvarlarla çevrili parklar kaldı. Bir tanesi de bizim park. Yeni şekliyle çok beğenilecek. İçinde nostaljik bir havuzun ve restoranın olduğu; çocuklar için kadınlar için bazı ünitelerin olduğu güzel bir park haline getireceğiz” diye belirtti.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv