Hava Durumu

:

:

:

MGC, Gazeteci Adaylarıyla Söyleşi Yaptı

20 Mart 2024 Çarşamba 02:10

SONMANŞET.COM- Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Rüstem Kaya Tepe, Genel Sekreter Mehmet Dip Sevli, Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Topaçoğlu, Nihal Erdem Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nde “Gazetecilik ve Gazeteciliğin Geleceği” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

MGC, Gazeteci Adaylarıyla Söyleşi Yaptı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM-
Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Rüstem Kaya Tepe, Genel Sekreter Mehmet Dip Sevli, Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Topaçoğlu, Nihal Erdem Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde “Gazetecilik ve Gazeteciliğin Geleceği” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.


Okul Konferans salonunda yapılan söyleşi okul müdürü Hakan Ördek in konuşmasıyla başladı. Cemiyet”in okulu böyle bir söyleşi vesilesiyle ziyaret etmesinden memnuniyetini dile getiren Ördek, bu ziyaretin okuldaki gazetecilik öğrencilerine faydasına dikkat çekti. 

KURTULUŞ SAVAŞI”NDA GAZETECİLER ÖNEMLİ ROL ÜSTLENDİ

Böyle bir davetin kendilerini mutlu ettiğini belirten MGC Başkanı Kaya Tepe, basının tarihsel gelişimini ve bu tarihsel gelişim içerisinde basının etkisinin altını çizdi. Özellikle Kurtuluş Savaşı yıllarında Mustafa Kemal”in basına verdiği önemi ve ulusal kurtuluş mücadelesi sırasında Anadolu Ajansı”nın ve Anadolu Basını”nın çabalarını dile getirdi. Tepe, “Son yıllarda toplum üzerinde büyük etkisi olan sosyal medya kullanımı ve vatandaş gazeteciliği gerçek gazeteciliğin önüne geçmemeli.” dedi. 

“GAZETECİLİK BİR YAŞAM BİÇİMİDİR” 

MGC Genel Sekreteri Mehmet Dip Sevli, gazeteciliğin bir yaşam biçimi olduğuna dikkat çekerek, “Bu meslek ancak sevilerek yapılabilir. “ dedi. İletişim meslek lisesinden mezun olduğunu söyleyerek konuşmasına devam eden Sevli, “Bu okula geldiğimde gazeteciliği bir yaşam tarzı olarak kabul ettim ve bu doğrultuda hareket ettim. Gazetecilik topluma yön veren bir meslektir ve bu mesleği yaparken yıllar içinde çok zevk aldım. “ dedi. 

“GAZETECİLİK SESSİZLERİN SESİ, GÜÇSÜZLERİN GÜCÜDÜR”

MGC Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Topaçoğlu, Türk Haberler Ajansı ve Hürriyet Gazetesi”nde devam eden gazetecilik yaşamından bahsederek başladı konuşmasına. Topaçoğlu, “Gazetecilik merak duygusuyla hareket edilerek yapılan bir meslektir. Bu merak duygusu asla kaybedilmemelidir. Gazetecilik mesleği severek yapılır. “ diyerek, mesleki doyumun önemini ifade etti. Topaçoğlu, “Gazeteci sessizlerin sesi, güçsüzlerin gücüdür.” şeklinde konuştu. 

Söyleşi öğrencilerin sorduğu soruların ardından sona erdi.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv