Hava Durumu

:

:

:

Ferda Aras: 'Maarif Modeli'ne tepki: Asla izin vermeyeceğiz'

03 Mayıs 2024 Cuma 11:20

SONMANŞET.COM- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Tarsus şubesi Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli' adıyla duyurduğu yeni müfredat taslağına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 'Öğretim programlarından Atatürk ve devrimlerinin, Cumhuriyet'in, laikliğin, bilimin ve aydınlanmanın çıkarılmasına da asla izin vermeyeceğiz' ifadelerini kullandı.

Ferda Aras: 'Maarif Modeli'ne tepki: Asla izin vermeyeceğiz'

 

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Tarsus şubesi Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli' adıyla duyurduğu yeni müfredat taslağına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 'Öğretim programlarından Atatürk ve devrimlerinin, Cumhuriyet’in, laikliğin, bilimin ve aydınlanmanın çıkarılmasına da asla izin vermeyeceğiz' ifadelerini kullandı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Tarsus Şube Başkanı Av. Ferda Aras yaptığı yazılı açıklamada, çocuk ve gençlerin ideolojik aşılama yapılmaması gerektiğini vurgulayarak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni müfredat taslağını reddettiklerini söyledi.

Atatürk ve devrimlerinin, Cumhuriyet’in, laikliğin, bilimin ve aydınlanmanın öğretim programlarından çıkarılmasına asla izin vermeyeceklerini ifade eden Ferda Aras, bu doğrultuda, ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ adı verilen müfredat değişikliğini kabul etmediklerini açıkladı.

ÇYDD Tarsus Şubesi Başkanı Aras'ın yaptığı yazılı açıklama şöyle:

"Bir eğitim ve öğretim programı tüm toplumu ikna eden gerekçelere sahip olmalı, açık ve sağlam bir hazırlık süreci işletilmeli, geniş ve şeffaf bir toplumsal katılım sağlanmalı ve programı test edecek bir pilot uygulama öngörülmelidir. Gerçekten amaç, çocuk ve gençlerimizi çağa uygun bilgi ve becerilerle donatmaksa, bu unsurlar esastır. Bu unsurların hiç birini taşımayan ve bir oldubittiyle getirilen bir değişiklikle karşı karşıyayız. Oysa öğretim programları nasıl bir toplumda yaşamayı ve nasıl bir gelecek inşa etmeyi arzuladığımıza ilişkin hayati bir konudur. Ciddiyet, özen ve hassasiyet gerektirir.

 

Biz ÇYDD olarak, toplumsal görev ve sorumluluklarımızın bilinciyle belirtmek isteriz ki: ‘Kindar ve dindar nesil’ özlemleri doğrultusunda çocuk ve gençlerimize ideolojik aşılama yapılmasına hizmet edecek bir öğretim programına izin vermeyeceğiz! Öğretim programları aracılığıyla inancın bir dayatmaya dönüşmesine seyirci kalmayacağız! Ulusun çocukları arasında ayrım yapılmasına göz yummayacağız! ‘Sadeleştirme’ gerekçesiyle, öğretim programlarından Atatürk ve devrimlerinin, Cumhuriyetin, laikliğin, bilimin ve aydınlanmanın çıkarılmasına da asla izin vermeyeceğiz! Beklentimiz demokratik bir ülke ve demokratik bir eğitimdir. Bu nedenlerle, ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ adı verilen müfredat değişikliğini reddediyoruz. Ülkemizin çağdaş geleceği olan çocuklarımızı asla yalnız bırakmayacağız"


Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.