Hava Durumu

:

:

:

Avukatlar Günü Tarsus'ta da Kutlandı

07 Nisan 2024 Pazar 23:08

SONMANŞET.COM- Mersin Barosu Tarsus Temsilciliği 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Cumhuriyet Alanı'nda tören düzenledi.

Avukatlar Günü Tarsus'ta da Kutlandı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Mersin Barosu Tarsus Temsilciliği 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Cumhuriyet Alanı’nda tören düzenledi.

Mersin Barosu Yönetim Kurulu üyesi ve Tarsus Temsilcisi Av. Fatih Oyan ile bir grup avukat Atatürk anıtı önünde toplandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 

Av. Fatih Oyan, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından “Avukat İçin de Adalet!” başlığıyla Türkiye Barolar birliği ve baroların ortak açıklaması okuyarak,   hukuk sistemindeki aksaklıklara ve avukatlık mesleğinin sorunlarına dikkat çekti. 

Oyan konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 

"Demokratik toplumun temel direği adalet; adalete erişimin güvencesi avukattır. Avukat yalnızca müvekkilinin değil, savunma hakkının temsilcisi ve hak savunucusudur. Avukat olmadan adil yargılanma olmaz. Adil yargılanma olmadan, toplumsal barış ve güven tesis edilemez, hukukun üstünlüğü korunamaz. Savunma hakkının güvencesi olarak avukat, hukuk devletinin hayata geçirilmesini sağlar. Bizler, yüklendiğimiz bu onurlu görevi, kutsallığına yakışır şekilde özen, doğruluk ve onurla yerine getirmenin çabası içerisindeyiz. Adalete erişim hakkı için güçlü avukat, güçlü avukat için güçlü Baro gerekir. Yurttaşın haklarının savunucusu avukat, avukatın savunucusu Barodur. Baro yalnızca meslek örgütü değil, yurttaşların başta adil yargılanma olmak üzere, hak ve özgürlüklerinin takipçisidir. Baro ve avukat zayıf düşerse, bundan en büyük zararı yurttaşlar ve hukuk düzeni görür.

Bunu dile getirmek için bugüne kadar hep “Güçlü Baro Güçlü Avukat”, “Herkes için adalet, adalet için avukat” dedik. Ancak ülkemizde avukatların sosyoekonomik sorunları her geçen gün arttı. Mesleğimizin ve Baroların ekonomik sürdürülebilirliği tarihimizin en alt düzeyine inmiş durumdadır. Yalnızca ekonomik değil, aynı zamanda hukuki ve fiziki şiddetle de karşı karşıyayız. Avukatlar, müvekkiliyle özdeşleştiriliyor, yargılanıyor, darp ediliyor, yaralanıyor ve öldürülüyor.

Bugün “Avukat İçin de Adalet!” diye haykırmak zorunda kalıyoruz. Yaşadığımız sorunlar, mesleğimizin icrasını imkansız hâle getirirken adaletin tesisi önünde bir engel oluşturuyor. 5 Nisan Avukatlar Günü’nde mesleğimizin sorunlarının çözümüne yönelik taleplerimizi bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunuyoruz:"

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.