Hava Durumu

:

:

:

Tarsus’a Üniversite Kurulmasının Öyküsü..

Selahittin ÖZBOZKURT

Selahittin ÖZBOZKURT

24 Haziran 2016 Cuma 23:28

Bazı eserlere kavuşmak için uzun yıllar mücadele edilmesi gerekiyor.

 

Bunlardan birisi de Tarsus’a Üniversite kurulması…

 

Şöyle bir geçmişe dönersek bu konuda çok büyük mücadelelerin verildiğini…

 

Bugünlere nasıl gelindiğini söyleyebiliriz…

 

Anımsatalım…

 

1970’li yılların ikinci yarısında, o dönemlerde Çukurova Üniversitesi’ne bağlı olarak Tarsus’ta faaliyet gösteren Tarsus İşletmecilik ve Yabancı Diller Yüksek Okulu “Sudan” sebeplerle (sözüm ona binasızlık nedeniyle) Tarsus’tan alınıp..Adana’ya götürülüyor.

 

Bu satırların Yazarı olarak o dönemlerde Üniversitede okuyan biri olarak bu taşınmanın yürüyüşle protesto edilmesi eylem komitesinde bulundum.

 

Ancak bırakın güçlü lobisi olmayı, lobicilikten, birlikteliğin öneminden bir haber olan Tarsuslular o dönemlerde ellerinden uçup giden 2 yüksek okulunun kıymetini dahi kavrayamamıştı.

 

Sonraki yıllarda Tarsus’a yüksek okul yada fakülte kazandırılması konusunda ne yazık ki etkin bir çalışma gösterilemedi.

 

1990 yılında ise dönemin Tarsus Belediye Başkanı Bedrettin Sarpkaya öncülüğünde kurulan bir dernek kanalıyla Şahin Mahallesine yaptırılan okulun Üniversitelerin ilk adını olarak görülen Meslek Yüksek Okulu bölümleri Yüksek Okula tahsis edildi.

 

Benim de üyesi olduğum o derneğin Meslek Yüksek Okulunun oluşmasına vesile olmasına dahi müthiş bir heyecan duymuştuk.

 

Çünkü o yıllarda bir ilçeye Yüksek Okul açılması dahi müthiş bir gelişmeydi ve çok sevindiriciydi.

 

Giderek gelişen ve nüfusu artan bir kent olan Tarsus; o yıllarda ekonomisi, sosyal ve kültürel yönüyle bölgede örnek gösterilen bir ilçeydi.

 

1980’li yıllardan itibaren tüm enerjisini il olmaya harcayan Tarsuslular olarak bizler kente bir Üniversite kazandırılması konusunda 1990’lı yılların sonlarında Üniversitenin önemini daha iyi kavramaya başladık.

 

Ancak Mersin ve Adana arasında sıkışan, 54 vilayetten nüfusu birebir fazla olan Tarsus’umuzun İLÇE olması en önemli handikaptı.

Çünkü ilçelere ne yazık ki Üniversite kurulamıyordu.

 

Oysa Üniversiteler bir kentin sosyal, kültürel ve ekonomik yönden gelişmesine en çok katkıyı sağlayan kurumlardır.

 

Son yıllarda Tarsus’a Üniversite kurulması için Basının da büyük desteği ve öncülüğüyle, genel ve yerel yönetim temsilcileri, Meslek Odaları, bazı Sivil Toplum Kuruluşları atağa kalktı ve bir kentin gelişimi için olmazsa olmazların başında gelen Üniversitenin kurulması konusunda enerjisini Tarsus Üniversitesi’nin kurulmasına yoğunlaştırdı.

 

Mersin Üniversitesi, Çağ Üniversitesi’nin Rektörlüklerinin de katıldığı çok sayıda toplantılar yapıldı.

 

Birkaç yıl önce AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun’un randevu aldığı 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çankaya Köşkü’ndeki makamına Tarsus Heyeti kabul ediliyordu.

 

İktidar Partisinin Milletvekili, o dönemin Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi, yine o dönemin Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus’un en önemli Meslek Odası Başkanları ve İşadamları Derneğini temsilen 11’nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Tarsus’a Üniversite kurulmasıyla ilgili bir dosyayı sunuyor ve Tarsus’a Üniversite’nin gerekliliğini anlatıyordu.

 

Bu satırların yazarı olarak benim de bulunduğum Tarsus Heyeti, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün makamından ayrılırken gerçekten çok mutlu olmuştuk.

 

Çünkü sayın Cumhurbaşkanı oldukça ümitkâr konuşmuş ve heyetimize büyük yakınlık göstermişti.

 

Nitekim Tarsus’a da gelen Abdullah Gül’ü Tarsuslular bağrına basmıştı.

 

Tarsus Üniversitesi’nin kurulması için verilen mücadele daha sonra akademik anlamda hazırlanan dosyalarla sürdürüldü.

 

Partisi ne olursa olsun Milletvekillerinden, Kaymakamına, Belediye Başkanından Meslek Odalarına,  siyasi partilerin ilçe başkanlarından sivil toplum örgütlerine kadar artık herkes Tarsus’a Üniversite kurulması noktasında hemfikir olmuştu.

 

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da Tarsus’a Üniversite sözü vermesi artık Tarsus’a Üniversite kurulmasının kaçınılmaz hale geldiğini gösteriyordu.

 

Dahası Bandırma ve İskenderun’un da aralarında bulunduğu 4 ilçeye geçtiğimiz yıl Üniversite kurulması ilçelere Üniversite kurulamaz gibi absürd bir kararın hükmünün de ortadan kaldırıldığını gösteriyordu…

 

Evet sevgili Tarsuslular, değerli okurlar…

 

Tarsus’a Üniversite nihayet kuruluyor...

 

Adı da Tarsus Teknoloji Üniversitesi…

 

Tarsus Teknoloji Üniversitesi bünyesinde hangi Fakültelerin kurulacağı, Rektörünün kim olacağı inanın önemli değil.

 

Tarsus Teknoloji Üniversitesi, Tarsus’a CAN verecek…Hayat verecek…

 

Böylece uzun yıllardır nitelikli kesiminin göç ettiği Tarsus, yeniden hayata dönecek.

 

Akşamları hava karardıktan sonra sokaklarında, caddelerinde, parklarında cıvıl cıvıl insanların kaynaştığı konumuna yeniden kavuşacak.

 

Tarsus’a Üniversite kurulması noktasında emeği geçen herkesten Allah razı olsun…

 

Hepimizin emeğine, yüreğine, çabasına, mücadelesine sağlık…

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.