Hava Durumu

:

:

:

Mersin CHP’de Kazanmanın Formül Belli, Ancak..

Selahittin ÖZBOZKURT

Selahittin ÖZBOZKURT

16 Aralık 2018 Pazar 13:42

 

Mersin..Akdeniz’in incisi Mersin…

Tarihi, turizmi, denizi, güneşi, kumu, yaylaları, tarihi ve turistik yerleri, evliyalar, embiyalar diyarı güzel Mersin…

Demokrasi aşığı sıcakkanlı insanlarıyla da ünlü olan bir çağdaş kent Mersin…

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlerde seçime girecek her partinin yönetmek için çırpındığı güzel Mersin…

Her renkten insanların uzun yıllardan beri barış ve huzur içinde yaşamakta olduğu, Türkiye’nin çekim merkezi Mersin..

Evet, her parti Türkiye’nin en güzel kentlerinden birisi olan Mersin’de kendi kazanma stratejisini hazırlıyor.

Uzun yıllar sosyal demokratların yönettiği Mersin yerel yönetimi 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde kimine göre aday, kimine göre adaya ve partiye karşı ihanet, kimine göre ilk kez hayata geçirilen bütünşehir yasası nedeniyle doğru ve akıllı bir şekilde yönetilemeyen seçim kampanyası sonucu kaybedildi.

Cumhur ittifakını oluşturan AK Parti ve MHP’nin adayı Hamit Tuna, İyi Parti’nin adayı ise partisinin tekrar aday göstermediği Burhanettin Kocamaz oldu.

Görünen o ki bu partilerin seçim kazanabilmesi için CHP’nin düşük profilli diye nitelenen seçilme şansı zayıf bir ismin aday yapılmasıyla mümkün olabileceği görülüyor.

CHP’nin Büyükşehir adayı ise henüz belli değil.

Parti içi demokrasiyi özümsemiş olan bir parti konumundaki CHP’de, yerel seçimler için Mersin İl ve İlçe Yönetimleri  ön seçim yada eğilim yoklaması kararı alıp, bunu genel merkeze iletmelerine karşın böyle bir karar aldıramadılar.

Peki Mersin’in en iddialı partisi konumunda görünen CHP’nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı hangi kriterlere göre belirlenecek?

Ön seçim yok, eğilim yoklaması yok…Geriye ne kalıyor: Genel Merkezin, diğer partilerin ve Mersin İl Başkanlığının yaptığı anketler …

Söz konusu anketlerin birçoğu elimizde mevcut. Bunun yanında CHP Genel Merkezi’nin Mersin’de yaptığı saha çalışması, meslek odası temsilcileri, STK başkanları ve aday adaylarıyla yaptıkları bir saha çalışması da var.

Tüm bunları göz önüne aldığınızda CHP’nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayının yapılan anket çalışmaları, STK ve meslek odası temsilcileri ile yapılan görüşmelerden çıkacak sonuca göre belirlenmesi gerekiyor.

Şimdi sıkı durun…Kamuoyunda yukarıda saydığımız anketler ve beş kişilik komisyonun yaptıkları çalışmalardan sonra hazırlanan rapora göre aday belirlenmesi beklenirken, 24 Haziran seçimlerinde başarı gösteremeyen ve İl'in Milletvekili sayısı artmasına rağmen, çıkardığı vekil sayısı azalan CHP Mersin İl Başkanı ve 3 Milletvekili el ele verip, CHP Genel Başkanı ve Genel Merkez yöneticilerine anketlerde en alt sıralarda çıktığı öne sürülen bir aday adayının aday yapılması için çaba sarfediyor.

Eğer bu iddialar doğru değilse 24 Haziran seçimlerinde başarısız oldukları tartışma götürmeyen İl Başkanı ve 3 Milletvekili çıkıp böyle bir açıklama yaparak, kamuoyunu anlatsınlar.. Aksi takdirde yukarıda CHP’lilerin endişelerine yol açan seçim kaybedilme riskine yol açabilecek endişelerin haklı olduğu ortaya çıkacaktır.

Sağlık sorunları nedeniyle izin alan İl Başkanı değerli dostumuz, arkadaşımız Adil Aktay, eğer seçim çalışmalarıyla ilgili Ankara’da sürekli bulunup, kamp yapıyor ise bunun için izinli sayılmasına gerek duymamalıydı.

Sayın İl Başkanı Adil Aktay, Aday belirleme çalışmaları için CHP Genel Merkezi’nde günlerdir kamp kuracağına, Mersin’de seçim stratejisi için seçim çalışmalarına konsantre olup, halkla kucaklaşsa daha faydalı olmaz mı?

Aday belirlemek için günlerce CHP Genel Merkezi’nde çalışma yapmak yerine, diğer partilerin il ve ilçe yöneticileri gibi halkla buluşmak, aday adaylarınızla birlikte meslek odası ve STK’lara Mersin ile ilgili projelerinizi anlatmanız, kapı kapı dolaşarak vatandaşlarla buluşmanız daha iyi olmaz mıydı sayın Başkan..Çünkü kaybedilen zamanın telafisi yok..

CHP Genel Merkezi 30 Mart 2014'de bir hata yaptı. Bu hatayı önümüzdeki yerel seçimlerde yapmamalıdır.

Bir çift sözümde hiç emek sarf etmeden, hiçbir eğilime, hiçbir ankete girmeden birilerinin sayesinde listenin başına yerleştirilip, Milletvekili seçilen ve kamuoyunun gerçeklerini yansıtmaları gerekirken bu vekiller maalesef yapılan anketlerde en alt sıralarda bulunanlar arasından aday yapılmasını istemeleri hangi akla hizmettir?

Kısacası 2 milyonluk Mersin’in kaderiyle oynamak istemek bu kadar kolay mı?

Kaybedilen zamanı geri getirmenin mümkün olmadığını herkesin bilmesi gerekir…

Unutmayın bu seçimi de kaybederseniz;

 CHP’liler ve CHP’ye gönül verenler  ve Mersin halkı sizi asla affetmeyecektir…

 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv