Hava Durumu

:

:

:

Koronavirüs ve Düşündürdükleri

Neslihan Özbozkurt

Neslihan Özbozkurt

03 Nisan 2020 Cuma 10:15

 

Haftalardır Koronavirüs ile yatıp, koronavirüsle uyanıyoruz.

Yetmezmiş gibi evde kal çağrılarına uyarak 24 saati geçirdiğimiz evde her anımız Koronavirüsle geçiyor.

Aklımızdan bir an olsa dahi çıkmayan Koronavirüs dünyanın sağlığıyla top gibi oynuyor.

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri bu salgın mikrop karşısında perme perişan halde. Çoğu demeyelim, hemen hepsi Koronavirüse hazırlıksız yakalandı. Kimi ülkeler şaşkın, perişan ve çaresiz durumda.

 Dünyanın şu anda tek gündemi var. O da Koronavirüs ve bu beladan tüm dünyanın nasıl kurtulacağı!

Siyasi ve ekonomik konular, iç çekişmeler  bir kenara konuldu ve dünya Koronavirüse kilitlendi.

Dünyaya şöyle bir baktığımızda; korunmaları için devlet fonlarının, olağanüstü ve sınırsız olanaklarının seferber edildiği siyasi liderler, devlet yöneticileri dahi gözle görünmeyen bu sinsi düşmanın pençesine düşüyor.

Tüm dünya bir an önce koronavirüse karşı tedavi yöntemi ve aşısının bir an önce bulunup uygulamaya geçilmesini bekliyor, dua ediyor.

Dünyada bunlar yaşanırken, Türkiye Koronavirüs salgınına karşı gerekli tedbirleri zamanında alan ve açıklık ilkesi gereği halkı sürekli bilgilendiren bir ülke olarak tüm dikkatleri üzerine çekti.

Tabi bu konuda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hakkını teslim etmemiz gerekiyor. Sakin bir şekilde ve sükunetle, panik yaratmadan gerekli adımların atılmasını ve devlet kurumlarının koordinasyonunu temin etti.

Tüm dünyayı kuşatan bu salgın karşısında korunmak kolay bir iş değil. Ama biz ülke olarak birbirimize bağlı bir ülkeyiz. Yapacağımız en önemli iş tedbirli olmak.

Çünkü böyle bir salgınla mücadele sadece devletimizi yönetenlerin aldığı tedbirlerle başarıya ulaşmaz. Topyekün hepimiz bu salgına karşı birlikte mücadele etmek zorundayız.

Önce “Evde Kal”acağız. Kurallara uygun ellerimizi  yıkadığımız ve evde kal çağrısına uyduğumuz müddetçe Corona virüsü engellemekte olduğumuzu görebiliriz..

Gerçi hijyen hayatımızda hep vardı ama dünyanın insanlığın başına gelen bu Corona tehdit ekstra bir dizi önlemleri almamıza neden oldu..

Tuvalet kağıdı, peçete ve eldiven temizlik konusunda hayatımızda hep vardı...Çeşit çeşit dezenfektan dediğimiz temizlik ürünleri hep hayatımızda vardı...

Evlerimizi kullandığımız alanları temiz tutuyorduk..ama bundan sonra daha dikkatli olacağız...hijyen sağlık konusunda neler eksik uzman kişiler her gün TV erde anlatıyor, internet siteleri ve sosyal medyada yazıyor.

 Araştıracağız, bu günler kendimiz yakınlarınız ve çevremiz için nasıl fayda sağlarız onu geliştireceğiz.. Devlet büyüklerimiz her gün TV erde konuşuyor onları dikkatle dinleyip çıkarımlar yapacağız..Halk sağlığı uzmanları, Doktorlar ne diyor onlara kulak verelim.. Biz evde kaldığımız sosyal mesafeyi koruduğumuz sürece bu duruma daha farklı bakabiliriz...

Evde kalalım, hem kendimizi hem karşımızdakini koruyalım..

Dünyanın yaşadığı bu insanlık dramının bizi ele geçirmesine olaya farklı bakarak yaklaşırsak durumu anlamaya çalışır...

Sağlık sistemimizi bağışıklık sistemimizi güçlü tutarak, kendimizi daha iyi hissettirecek evde yapmadı kolay basit ye olsa bu spor yaparak gözüken ve ruhen kendimizi güçlendirelim.

Devlet büyüklerimiz, Halk Sağlığı uzmanlarımız ve doktorlarımızın söylediklerine uyalım. Koronaya karşı tedbirlerimizi yerine getirelim ve bu beladan insanlık olarak bir an önce kurtulalım.

Sağlıklı huzur dolu günler dileğiyle.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.