Hava Durumu

:

:

:

Yıldızı Hızla Parlayan Adam: Ali Mahir Başarır

05 Kasım 2023 Pazar 23:37

SONMANŞET.COM- Yıl 2008. Büyük değer verdiğim ve Mersin Siyaset Arenasının efsane ismi, Tarsus ve Mersin siyaset dünyasının hafızası Bedrettin Sarpkaya, o genç insanı benimle tanıştırdığında henüz 33 yaşındaydı.

Yıldızı Hızla Parlayan Adam: Ali Mahir Başarır

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Yıl 2008. Büyük değer verdiğim ve Mersin Siyaset Arenasının efsane ismi, Tarsus ve Mersin siyaset dünyasının hafızası Bedrettin Sarpkaya, o genç insanı benimle tanıştırdığında henüz 33 yaşındaydı.

Mersin bölgesinde kimsenin pek tanımadığı, sadece babası Abdullah Başarır’ın 1992 yılında CHP Tarsus ilçe örgütünde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptığı için oğlu olarak biliniyordu.

İstanbul’da genç bir Avukat olarak kendisine piyasa arayan Ali Mahir Başarır’ı benimle tanıştıran kişi az önce ifade ettiğim gibi Tarsus’ta sosyal demokrat siyasetin en önemli kilometre taşlarından biri olan, 1989-1994 döneminin Belediye Başkanı Bedrettin Sarpkaya olmuştu.

Sarpkaya o zaman bana; “Al sana benim gençliğimi çağrıştıran idealist bir genç. Fikri Sağlar dostumuzun destek verdiği, gelecekte Tarsus’a, Mersin’e, Türkiye’ye kısaca siyaset dünyasına çok hizmetleri olacağına inandığım bu delikanlıya destek ol, elinden tut” diyerek telkinde bulunmuştu.

İşte O isim Avukat Ali Mahir Başarır’dı. Yani Cumhuriyet Halk Partisi’nin ikinci kez Mersin Milletvekili ve CHP’nin Grup Başkan vekili.

Tanıştığımızdan sonra bizimle sık sık görüşmeye başladı. Dediğim gibi çok gençti ama büyük hedefleri vardı. Hırslıydı, inatçıydı, inançlıydı.

Bu özelliklerini gördüğüm anda bir köşe yazısı yazdım ve “Bu gence dikkat edin. Ali Mahir Başarır CHP’nin önümüzdeki süreçteki Parlayan Yıldızı olacak” şeklinde köşe yazısı yazdım..

Doğrusunu isterseniz yazım etkili olmuş, ancak bu genç siyasetçiyi o dönemlerde fazla ciddiye almamışlardı.

Ali Mahir Başarır’a siyasetin uzun soluklu maraton olduğunu, eleştirileri ciddiye almasını, ancak asla pes etmemesini, ideallerinden vaz geçmemesini tembihliyordum.

Nitekim ilerleyen süreçte Mersin Milletvekili aday adayı, Tarsus belediye Başkan aday adayı oldu. Aday gösterilmedi, listeye konulmadı ama pes etmedi. Tam tersine daha çok hırslandı.

Geçen zaman içinde Ali Mahir Başarır ile siyasetin ötesinde “Ağabey-Kardeş” gibi olduk. İki oğlumla birlikte evimizin üçüncü bir evladı gibi oldu.

İşi İstanbul’daydı ama her fırsatta Tarsus’a ve Mersin’e geliyor, siyasi çalışmalarını sürdürüyordu. Elinden tutup, Tarsus’ta götürüp tanıştırmadığım pek kimse yok gibiydi adeta. Basın, iş ve siyaset dünyasında…Hatta bazı çevreler bu nedenle şahsıma kimi zaman tepki de gösteriyordu. Ama desteğe devam ettim.

Yüreği temiz, pırıl pırıl bir gençti. Özellikle doğup topraklara siyasetçi olarak hizmet etmek istiyordu. Ali Mahir Başarır, Mersinliler ile, Tarsuslular ile gönül bağını son 10 yılda hiç koparmadan, tam tersine daha çok sıklaştırdı.

Doğru zamanda yaptığı doğru hamleler ile daha çok tanınmaya başladı ve kendisini ciddiye almayanlar dahi onun yanında yer almaya, yol arkadaşı olmaya başladılar.

O mücadeleden yılmadı, Pes etmedi. Sabretti..İnandı ve 24 Haziran 2018 Milletvekili seçimlerinde CHP’nin Mersin’de 3. Sıradan Milletvekili adayı olarak seçilerek parlamentoya girdi.

Gösterdiği performansla 2018-2023 döneminde Türkiye’de en çok konuşulan Milletvekillerinden biri oldu. Yaptığı çıkışlarla popüleritesi hızla arttı, yıldızı hızla parladı. Kimi zaman çıkışlarını eleştirdim ama Ali Mahir Başarır, yaydan çıkmış ok gibiydi.

14 Mayıs 2023 seçimlerinde bu kez Mersin’den ilk sıradan aday gösterildi ve başarılı çalışmalarıyla Atatürk’ün iki eserinden biri olan CHP’nin Grup Başkan vekili seçildi.

4 Kasım 2023 Cumartesi günü yapılan CHP’nin 38. Kurultayında yol arkadaşı olan CHP Grup Başkanı Özgür Özel’in Genel Başkan seçilmesi için var gücüyle çalışıp, mücadele etti.

CHP’nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel’in şu anda en yakın arkadaşlarından biri olan Ali Mahir Başarır’ın yıldızı bundan sonra da daha çok parlayacak.

Ali Mahir Başarır’ın yükü ve sorumluluğu bundan sonra daha da artacak. Türk siyasetine, Türkiye’ye bundan böyle daha çok hizmet verecek. Buna yürekten inanıyor ve başarılarının devamını diliyorum.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.