Hava Durumu

:

:

:

Türkiye 1.'cisi Tarsus Endüstri Meslek Lisesi fabrika gibi

16 Kasım 2019 Cumartesi 20:13

SONMANŞET.COM- Tarsus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenciler tarafından eğitim kapsamında ürettikleri 450 ton boya ile Türkiye ekonomisine 10 ayda 5,3 milyon lira katkı sağlandı.

Türkiye 1.'cisi Tarsus Endüstri Meslek Lisesi fabrika gibi

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Tarsus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenciler tarafından eğitim kapsamında ürettikleri 450 ton boya ile Türkiye ekonomisine 10 ayda 5,3 milyon lira katkı sağlandı.

Tarsus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitim gören öğrenciler Kimya Teknolojileri dersinde teorik olarak öğrendikleri boya yapımını pratiğe dönüştürdü.

Öğrenciler okulun atölyesinde konut, iç-dış cephe, yol çizgileri ve astar boyaları üreterek hem kendilerine gelir elde ediyor hem de üretim ekonomisine katma değer yaratıyor.

Genç yaşta meslek edinme yolunda ilerleyen öğrenciler, 2019 yılının 10 ayında 450 ton boya üreterek sağladıkları 5,3 milyon liralık ekonomik katkıyla okullar bazında ilk sırada yer aldı.

Ekonomiye daha fazla katkı için çalışmalarına devam eden öğrenciler, elde ettikleri birinciliğin mutluluğunu yaşıyor.

Okul Müdürü Murat Akbaş, öğrencilerin çalışma hayatına büyük avantajlarla başladığını söyledi.

Öğrencileri iş hayatına en iyi şekilde hazırladıklarını ifade eden Akbaş, amaçlarının onların üretim içerisindeki başarılarını artırmak olduğunu kaydetti.

Okulda öğrencilerin boya üretimini yaptığını aktaran Akbaş, "Burada boya üretiyoruz. Bunun dışında metal, otomasyon alanlarında da üretime geçmeyi düşünüyoruz. Tüm öğrencilerin üretim içerisinde yer alması en büyük arzumuz." diye konuştu.

Öğrencilerin ülke ekonomisine katkı sağlamasından dolayı mutlu olduklarını dile getiren Akbaş, elde ettikleri başarıyı daha iyi noktalara getirmek istediklerini ifade etti.

Okul başarısını her alanda yükseltmek istediklerini aktaran Akbaş, "Birinci olmaktan gururlu ve mutluyuz. Atölye çalışanlarının uyumlu olması ve Ar-Ge çalışmalarımız bu başarıyı getiriyor. 5,3 milyon liralık üretimimiz oldu. Bu boya alanındaki satışlarımızla gerçekleşti. Üretim durumuna göre öğrenci sayımız değişebiliyor. Bu çalışmalar öğrencilerimizin işe entegre olmaları, daha rahat iş bulmaları, belli ücret almaları yönünde katkı sağlıyor. Öğrencilerimiz buradan kazandıklarıyla kendilerine ve ailelerine ekonomik katkıda bulunuyor. Geleceğe umutla bakmalarını sağlıyor. İstihdam alanına girmelerine kolaylık sağlıyor. Bu ciromuzu önümüzdeki yıl ikiye katlamayı hedefliyoruz. Üretimlerimiz tamamıyla yerli ve milli. Üzerimize düşen görevi yapmaya devam edeceğiz." dedi.

Tarsus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojileri Alan Şefi Adem Zünber ise "Kalkınmanın temeli üretimdir" anlayışıyla bu işe başladıklarını kaydetti.

Elde ettikleri başarıdan dolayı gurur duyduklarını dile getiren Zünber, "Bu yıl 450 ton boya üretimi yaptık. Kamu kurumlarına satış yaptık. Öğrencilerimiz derslerde gördükleri eğitimin atölyemizde uygulamasını yapıyor. Bu da öğrencilerimizin bilgi, beceri anlamında piyasa şartlarına hazır hale gelmesini sağlıyor. Çalışmak isteyen öğrencilerimiz dönüşümlü olarak çalışıyor." ifadesini kullandı.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv