Hava Durumu

:

:

:

Turgay Demirtaş: Yargı Reformuna Evet, Basına Darbeye Hayır

03 Haziran 2019 Pazartesi 16:07

SONMANŞET.COM- Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Turgay Demirtaş, yargı reformu paketinde yer alan icra ilanlarıyla ilgili yeni düzenlemenin yerel basını tamamen yok edeceğine dikkat çekerek, bu vahim yanlıştan dönülmesi çağrısında bulundu.

Turgay Demirtaş: Yargı Reformuna Evet, Basına Darbeye Hayır

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM-  Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Turgay Demirtaş, yargı reformu  paketinde yer alan icra ilanlarıyla ilgili yeni düzenlemenin yerel basını tamamen yok  edeceğine dikkat çekerek, bu vahim yanlıştan dönülmesi çağrısında bulundu.

 MGC üyeleri, geleneksel iftar programında bir araya geldi. Mersin Büyükşehir  Belediyesi Strateji Geliştirme Daire Başkanı Bedrettin Gündeş'in de katıldığı iftar  programında konuşan Demirtaş, Ramazan ayının birlik, beraberlik ve dayanışma  ruhunun öne çıktığı günler olduğunu söyledi. Her yıl geleneksel olarak düzenledikleri  iftar programını, önümüzdeki yıllarda daha da büyüterek devam ettireceklerini  kaydeden Demirtaş, üyelerinin yaklaşan Ramazan Bayramını da kutladı.

  Konuşmasında yargı reformu paketine de değinen Demirtaş, resmi ilan statüsünde  olan ve yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğu bulunan icra ilanlarının, yeni  uygulamada kalkacağını, bunun da Anadolu basınına büyük darbe vuracağını söyledi.

 "Bu vahim yanlıştan dönülmesi için çağrıda bulunuyoruz"

 "Ülkenin bir yargı reformuna ihtiyaç duyduğu gerçektir" diyen Demirtaş, şöyle devam  etti; "Bireysel hak ve özgürlükler, halkın haber alma hürriyeti, toplumun adalete ve  dolayısıyla devlete olan güvenini yeniden tesis edecek düzenlemeler zaruridir ve  desteklenmelidir. Nitekim Mersin Gazeteciler Cemiyeti olarak, evrensel hukuk  normlarının ülkemizde uygulanır hale gelmesini her zaman savunmaktayız. Ancak  reform paketi kapsamında yer aldığını öğrendiğimiz bir husus, demokrasinin olmazsa  olmazı yerel basını tamamen yok edecek bir nitelik taşımaktadır. Yeni düzenleme bu  şekliyle yasalaşırsa, bundan böyle icra ilanlarının mahalli gazetelerde yer alma  zorunluluğu ortadan kalkacaktır. Bu durum, pek çok kazanımını zaten yitiren Anadolu  basını için önemli bir gelir kaynağının daha kesilmesi anlamına gelecek ve kapısına  bir bir kilit vurmaya başlayan yerel gazete işletmeleri, tamamen yok olma tehlikesiyle  karşı karşıya kalacaktır. Hakkın, hukukun ve doğruların yanında olan Anadolu basını,  ülkemizin sağduyu sesidir. Bu sesin kısılması, halkın haber alma hakkının da sekteye  uğratılması anlamına gelecektir. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, siyasi  parti genel başkanlarımıza, bakanlarımıza, siyasi parti grup başkanlarımıza,  milletvekillerimize ve devletin ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte bu kurumların  yöneticilerine, bu vahim yanlıştan dönülmesi için MGC olarak çağrıda bulunuyoruz."

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv