Hava Durumu

:

:

:

TARSUS'un 100 yıllık Süreçteki Ticaretini Anlattılar

26 Aralık 2021 Pazar 17:46

SELAHATTİN ÖZBOZKURT SONMANŞET.COM- Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyet alanında düzenlenen ve içerisinde sergi salonun da yer aldığı kapalı Etkinlik alanında düzenlenen “100 Yıllık Süreçte Tarsus Ticareti” konulu etkinliğin moderatörlüğünü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak yaparken, Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya ve Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı konuşmacı olarak katılırken, Tarsus'un uluslar arası ölçekte üretimdeki başarılarıyla tanınan Berdan Cıvata'nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı ünlü iş insanı Hasan Şemsi, etkinliğe çevirimiçi olarak katıldı.

TARSUS'un 100 yıllık Süreçteki Ticaretini Anlattılar

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- TARSUS’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Tarsus’un 100 yıllık süreçteki ticareti anlatıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyet alanında düzenlenen ve içerisinde sergi salonun da yer aldığı kapalı Etkinlik alanında düzenlenen “100 Yıllık Süreçte Tarsus Ticareti” konulu etkinliğin moderatörlüğünü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak yaparken, Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya ve Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı konuşmacı olarak katılırken, Tarsus’un uluslar arası ölçekte üretimdeki başarılarıyla tanınan Berdan Cıvata’nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı ünlü iş insanı Hasan Şemsi, etkinliğe çevirimiçi olarak katıldı.

Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, “Tarsus’un, Anadolu’da kurulmuş en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğunu ve yerleşimin kentin tarihiyle özdeşleşmiş olan Berdan Nehri’nin hemen yanına kurulduğunu söyledi.

Tarsus’ta 1 milyon 500 bin dekar alanda 90 değişik türden ürün yetiştirildiğine dikkat çeken Başkan Avcı,  Anadolu topraklarında çok az yerleşimin sahip olduğu tarımsal coğrafyanın bölgede tarımın her dönem canlı kalmasını sağladığını, Tarsus’un içinde bulunduğu bölgenin ürün yelpazesindeki bu nimetleri tarihsel süreç boyunca her daim yüksek verim alabilecek şekilde doğru kullandığının altını çizdi.

Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, Tarsus’un suyun olduğu bölgede kurulduğunu ve bu nedenle suyun olduğu yerde bolluk ve bereketin bulunduğunu, Tarsus’un da Türkiye’nin en önemli tarım havzalarının başında geldiğini, Türkiye’de cumhuriyetten önce 8 iplik ve dokuma fabrikası bulunduğunu, bu fabrikaların 2’sinin Adana’da, 2’sinin de Tarsus’ta olduğunu vurguladı.

Tarsus’ta çok sayıda medeniyetlerin yaşadığını ve mümbit arazilerinin yanı sıra, yer altından tarif fışkırdığını, ancak 10 bin yıllık tarihe sahip olan kadim kentin bacasız sanayi diye bilinen turizmden nasibini bir türlü alamadığına dikkat çeken Başkan Kaya, “Toprağından bereket fışkıran ve 1980 yılına kadar beyaz altın olarak bilinen ve 650 bin dekar alanda yapılan pamuk üretiminin yanı sıra tekstil ve çırçır fabrikalarının yoğun olduğu Tarsus’umuzda, ülkemizde ve dünyada tekstil sektöründe yaşanan kriz sonucu fabrikalar kapandı. Binlerce insan işsiz kaldı.Ciddi sıkıntılar yaşandı.Ancak her şeye rağmen Tarsus olarak sıkıntıların aşılması konusunda ciddi adımlar atmaya başladık. İnanıyorum ki Tarsus önümüzdeki süreçte sadece bölgenin değil, Türkiye’nin parlayan kenti, cazibe merkezi olacak. Tarsus’un önü gerçekten çok açık. Bunlara ilaveten de eksikliklerimizin başında 10 dakikalık sürede ulaşabileceğimiz denizimizden yararlanamamamız bizim en büyük eksikliklerimizden biridir. Tarsus Kazanlı Turizm bölgesinin de bir an önce hayata geçirilmesini temenni ediyoruz” dedi.

Tarsus’un dünya çapındaki gururu Berdan Cıvata’nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı iş insanı Hasan Şemsi ise konuşmasında Türkiye’nin ilk elektriğinin kurulduğu Tarsus’un, tarihi boyunca hep ilklerin kenti olduğunu, böyle bir kentte yaşadıkları için büyük gurur duyduklarına dikkat çekti.

Berdan Cıvata olarak Tarsus’un adını sadece ulusal ölçekte değil, uluslar arası platformlarda da duyurmakta olduklarını belirten Hasan Şemsi, firma olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli eserlerinde ve Çanakkale köprüsünde kullanılan bağlantı elemanlarının da kendi firmaları olan Berdan Cıvata da üretildiğini söyledi.

Moderatör ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak ise, başta Ticaret Borsası olmak üzere Ziraat Odası ve diğer meslek odalarıyla birlikte geliştirdikleri işbirliğiyle Tarsus’un hayatın her alanında kalkınması için yoğun çaba harcadıklarını belirterek, “Türkiye’nin ilk Ticaret ve Sanayi Odası olan Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Ticaret Borsası ile birlikte kurulmasına öncülük ettiğimiz ve halen yoğun emek verdiğimiz Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ile Mersin’deki iş insanlarının oluşturduğu yine Tarsus’umuzda faaliyet gösterecek olan TÜİOSB’de 12 bin kişi istihdam edilecektir. Görüldüğü üzere başta Tarsus’umuz olmak üzere tüm bölgemizin hayatın her alanında kalkınması için çalışmalarımıza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Etkinliği CHP İlçe Başkanı Ozan Varal, Ticaret Borsası Başkan yardımcısı Ali Seçer, Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Ünzile Kuru, Mersin Büyükşehir Koordinatörü Soner Yetgin, Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Ali Ukav, Ticaret Borsası Genel sekreteri Hasan Şanlı ve izleyiciler büyük bir ilgiyle dinlerken, 3 tv kanalı etkinliği canlı olarak yayınladı.

 

 

 

 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.