Hava Durumu

:

:

:

Tarsus'ta Birleşmiş Milletler Model Konferansı Yapıldı

31 Ekim 2019 Perşembe 15:12

SONMANŞET.COM- Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Belediyesi, Sesim Sarpkaya'nın Ailesi'nin katkılarıyla Belediye Nikâh salonu ve okulda hayata geçirilen BM toplantılarının şekil ve içerik olarak Birleşmiş Milletler toplantılarının şekil ve içerik olarak öğrenciler tarafından canlandırıldı. Model Birleşmiş Milletler (MUN) Konferansı'na Tarsus ve Mersin'den Yaklaşık 300 öğrenci katıldı.

Tarsus'ta Birleşmiş Milletler Model Konferansı Yapıldı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- TARSUS’un en başarılı okullarının başında gelen Sesim Sarpkaya Fen Lisesi tarafından düzenlenen Model Birleşmiş Milletler konferansı yapıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Belediyesi, Sesim Sarpkaya’nın Ailesi’nin katkılarıyla Belediye Nikâh salonu ve okulda hayata geçirilen BM toplantılarının şekil ve içerik olarak Birleşmiş Milletler toplantılarının şekil ve içerik olarak öğrenciler tarafından canlandırıldı. Model Birleşmiş Milletler (MUN) Konferansı'na Tarsus ve Mersin'den Yaklaşık 300 öğrenci katıldı.

Belediye nikah salonu, Sesim Sarpkaya Fen Lisesi ve Belediye Meclis salonunda gerçekleştirilen konferansta öğrenciler Birleşmiş Milletler toplantılarında olduğu gibi gerçek bir Birleşmiş Milletler ortamı yaratılarak siyaset ve insan haklarının gençlerin gözünden tartışılmasına olanak tanınmasına vesile olurken, model Birleşmiş Milletler mum Konferansı'nda öğrenciler hazırladıkları sonuç bildirgelerini tavsiye niteliğinde Birleşmiş Milletler'e gönderdi.

Sesim Sarpkaya Fen Lisesi Müdürü Kenan Yalçınkaya etkinliklerde yaptığı konuşmada, öğrenciler için edindikleri deneyimin son derece değerli olduğunu ifade ederek, “Model Birleşmiş Milletler Birleşmiş Milletler toplantılarının içerik ve şekil olarak öğrenciler tarafından canlandırıldığı son derece önemli top konferanslardır. Katılımcı öğrenciler bu konferanslarda dünya sorunlarını tartışmakta ve düşüncelerini paylaşmaktadır. Konferans komitelerden oluşur. Komitelerde tartışılan konular oturumlara bölünerek çalışmalarını sürdürür. Bu oturumları ise komite başkanları yönetir, öğrenciler kendilerine verilen ülkelerin politikaları doğrultusunda kendi ülkelerinin savunması ve o doğrultuda Fikir alışverişi yapması beklenir. 3 gün boyunca tartışılan konular için konferansın son günü öğrenciler tarafından sonuçlar kağıda dökülür ve konferansa katılım gösteren öğrenciler katılım belgesi alır. Sonuç bildirgesi ise tavsiye niteliğinde Birleşmiş Milletler'e gönderilir” dedi.

Sesim Sarpkaya Fen Lisesi'nin Model Birleşmiş Milletler Konferansına Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, bazı Belediye Başkan yardımcıları, Milli Eğitim Şube müdürleri de katıldı.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.