Hava Durumu

:

:

:

Tarsus'ta 1 Mayıs Coşkulu Bir Şekilde Kutlandı

01 Mayıs 2019 Çarşamba 16:07

SONMANŞET.COM- TARSUS'ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, binlerce kişinin katılımıyla müzik eşliğinde, halaylarla coşkulu bir şekilde kutlandı.

Tarsus'ta 1 Mayıs Coşkulu Bir Şekilde Kutlandı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- TARSUS'ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, binlerce kişinin katılımıyla müzik eşliğinde, halaylarla coşkulu bir şekilde kutlandı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Cetvel köprübaşı Aznakay parkı önünde toplanan kalabalık yürüyüş için kortej oluşturdu.

Ellerinde pankartlar ve dövizler bulunan işçiler, siyasi partiler ve sendika temsilcileri de katıldı. Çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu kalabalık Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü.

Alana polisler tarafından üst aramasından geçirildikten sonra alınan binlerce kişi Cumhuriyet alanında saygı duruşunda bulundu.

CHP Mersin Milletvekilleri Ali Mahir Başarır ve Alpay Antmen ile Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın da katıldığı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma etkinliğinde Eğitim İş Tarsus Şube Başkanı Yunus Karamık ve Eğitimsen Tarsus Şube Başkanı Eyüp Kızıl birer konuşma yaptı.

Eyüp Kızıl yaptığı konuşmada, “Biz işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, öğrenciler biz her gün her saat yaşamı emeğiyle tekrar yaratanlar, emeğin ve mücadelenin bayramında alanlarda, “güzel günler göreceğiz çocuklar” diyebilmek için yan yanayız. Birlikteyiz ve bugün artık birlikte oluğumuzda kazanabileceğimizi çok daha iyi biliyoruz. Bizim memleket dediğimiz, küçük bir azınlık için değil, bir avuç patron ve yandaş sermaye için değil, halkın emekçi çoğunluğu için yaşanabilir bir memlekettir. Biz memleket isteriz, ekonomik krizin faturasını krizin sorumluları ödesin. Bizim memleket dediğimiz, ölümüne çalıştırıldığımız işyerleri, açlık ve yoksulluk sınırının altında ücretler, taşeron köleliği, güvencesizlik değildir. Biz memleket isteriz, çalışırken ölmeyelim, insanca yaşayabilelim. Yıllardır ceplerini doldururken sırtımızdan elde ettikleri nimetleri kimseyle paylaşmayanların, “hep bana” diyenlerin, işimize, aşımıza, haklarımıza el uzatanların çiftliği değildir memleket. Biz memleket isteriz, adalet olsun, zam-zulüm-işsizlik son bulsun.” dedi.

Eğitim İş Başkanı nYunus Karamık ise konuşmasında, “Bugün önümüzde iki yol var: Ya iş güvencemiz başta olmak üzere temel taleplerimize birlikte sahip çıkıp emeğin birleşik gücünün zaferlerine bir yenisi ekleyerek hep birlikte kazanacağız. Ya da bugüne kadar aldığımız darbelerin üstüne bir yenisinin eklenmesine izin verip hep birlikte kaybedeceğiz.

Umutluyuz çünkü biz çoğuz, çoğunluğuz, milyonlarız, halkız. Umutluyuz çünkü biz işçisi, kamu emekçisi, emeklisi, asgari ücretlisi ile dünyanın en büyük ailesiyiz. Ekonomik krizin faturasının emekçilere yıkılmadığı, emeğin sömürülmediği, herkesin güvenceli ve insanca çalıştığı bir işinin olduğu, eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hakim olduğu bir dünya ve Türkiye istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından müzik eşliğine türküler söylendi, halaylar çekildi.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv