Hava Durumu

:

:

:

Tarsuslu Kadınlar Yarenlikte Doyasıya Eğlendi

10 Mart 2020 Salı 10:27

SONMANŞET.COM- Tarsus Belediyesi, Bisiklet Topluluğu ve diğer STK'ların destekleriyle Kadınlar Günü'nde farkındalık yaratmak için yürüyüş düzenleyip ve doyasıya eğlendiler.

Tarsuslu Kadınlar Yarenlikte Doyasıya Eğlendi

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Tarsus Belediyesi, Bisiklet Topluluğu ve diğer STK’ların destekleriyle Kadınlar Günü’nde farkındalık yaratmak için yürüyüş düzenleyip ve doyasıya eğlendiler.

Yarenlik Alanı Saat Kulesi önünde toplanan katılımcılar, Kültür Merkezi önünden yürüdükten sonra Kültür Park içerisine kadar yürüdüler.

Burada Tarsus Kadın Platformu adına konuşan Eğitim-Sen'den Berna Kalav katılımcılar adına yapılan konuşmada şu görüşlere yer verdi:

“1.5 asır önce hak arama mücadelesinde hayatlarını kaybeden Newyorklu kadın tekstil işçilerinin yanan bedenleri bütün dünyada kadın mücadelesini aydınlatmaya devam ediyor...

Bu güne baktığımızda ülkemizde kızlarımızın bir kısmının hala eğitime ulaşma şansının olmadığı,erken yaşta evlilik konusunun bir türlü bitirilemediği, şiddet, taciz, cinsiyetçi yaklaşımlar , yoksulluk, işsizlik, göç gibi sorunlara ek olarak neredeyse her gün bir kadının katledildiği haberleriyle sarsılıyoruz. Adeta bir çeşit cahiliye dönemi yaşamaktayız.

Genç Cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerinden uzaklaştıkça, kadınına saygının azaldığını ve yaşam alanının daraltıldığını ne yazık ki görüyoruz.

İstanbul Sözleşmesinin derhal uygulanmaya başlamasını istiyoruz.6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair yasanın  tüm hükümlerinin titizlikle uygulanmasını istiyoruz. Kadına karşı risk olduğunda elektronik kelepçe uygulamasının yaygınlaşmasını istiyoruz.

Şiddetle mücadele için köklü ve toplumsal tedbirler alınmasını, uzun vadeli, eğitime yönelik çalışmalar yapılmasını istiyoruz.

Kadınlarımız,Atatürk’ün verdiği kazanımları başına  taç yapıp, haklarına sonuna kadar sahip çıkacaktır.

Her türlü sorunun çözümünün toplumdaki bütün karar alma mekanizmalarında,bütün kurumlarda kadınların ancak eşit olarak temsil edilmesiyle mümkün olacağı bilinmelidir.

İnsanlığa ve kültürümüze emek vermiş bütün kadınların hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Ülkemizi bir kadın cenneti yapana kadar mücadelemiz devam edecektir.”

Pankart ve afişlerin taşındığı yürüyüş esnasında çevredeki vatandaşlarda alkışlarla destek oldular.

 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.