Hava Durumu

:

:

:

Tarsus Ziraat Odası Taş toplama makinesi 300 dekar alanı tarıma kazandırdı

23 Temmuz 2020 Perşembe 12:44

SONMANŞET.COM- Tarsus Ziraat Odası'nın üreticilere destek olmak amacıyla hizmete sunmakta olduğu taş toplama makinesi 300 dekar taşlık alanı tarıma kazandırdı.

Tarsus Ziraat Odası Taş toplama makinesi 300 dekar alanı tarıma kazandırdı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Tarsus Ziraat Odası’nın üreticilere destek olmak amacıyla hizmete sunmakta olduğu taş toplama makinesi 300 dekar taşlık alanı tarıma kazandırdı.

Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, kendisini ziyaret eden Kaymakam Kadir Sertel Otcu ile kentin tarımı hakkında yaptığı sohbette, ilçenin değişik mahallelerinde kırsal kesimde bulunan 100 bin dekar taşlık araziyi tarıma kazandırmak istediklerini söyledi.

Ziraat Odası yönetimi olarak hizmette sınır tanımadıklarını, çiftçinin her türlü olumsuz durum karşısında dahi üretmekten asla vazgeçmediğini ve vazgeçmeyeceğini belirten Başkan Avcı, “Bölgemizin kırsal kesiminde bulunan 100 bin dönüm taşlık araziyi tarıma kazandırmak, böylece üretime ve bölge ekonomimize katkı sağlatmak istiyoruz” dedi.

Tarsus ve bölgesinin Türkiye’nin en önemli tarım havzalarının başında geldiğini ve pandemi sürecinde  tarımın öneminin son derece ciddi bir şekilde anlaşıldığına dikkat çeken Başkan Avcı, “Tarsus’un kırsal kesiminde yaklaşık 30 köyde kullanılmayan taşlık arazi var. Bunların hemen hepsi özel şahıs arazisi. Bu alanları da tarım yapılmaya elverişli hale getirmek için üzerimize düşeni yapmaya devam ediyoruz. Son 1.5 yıllık süre içinde 300 dönüm taşlık araziyi tarıma kazandırdık. Hedefimiz bu taşlık alanların hepsini tarıma kazandırmaktır. Tarsus’ta kayıt altında 1 milyon 010 bin dekar tarım alanı bulunmakta , bunun 740 bin dekarı sulu, 270 bin dekarı ise kuru alan olarak tarıma hizmet vermektedir. Ziraat Odası olarak  köylü ve çiftçilerimize her türlü desteği vermeye devam ediyoruz. Bu bağlamda taşlık arazileri taşlardan temizleyerek özellikle sert çekirdekli meyveciliği geliştirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaymakam Kadir Sertel Otcu ise, Türkiye’de tarımın çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Tarsus’umuz ve Çukurova bölgemiz Türkiye’nin en önemli, en bereketli tarım havzalarının başında gelmektedir. Gerçekten de özellikle pandemi süreci tarımın, tarımdaki üretimin ne denli önemli olduğunu bize bir kez daha göstermiştir. Sizin Ziraat Odası olarak, özellikle taşlık ve kullanılmayan arazilerin tarıma kazandırılması konusundaki gayretlerinizi takdirle karşılıyoruz. Taş toplama makinesini çiftçilerin hizmetine sunmanız üretici ve köylülerimiz için son derece önemli. Bu nedenle sizleri ve sizlerin şahsında tüm üreticileri kutluyoruz” dedi.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv