Hava Durumu

:

:

:

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Avcı: Haydi Gelin Köyümüze geri dönelim

04 Aralık 2019 Çarşamba 15:52

SONMANŞET.COM- Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, ‘Haydi Gel Köyümüze Geri Dönelim' projesi ile köyden şehre göçü tersine döndürmeyi hedeflediklerini, bu sayede de köyden şehre göç edenler geri döndürülerek tarımsal üretimin arttırılacağını söyledi.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Avcı: Haydi Gelin Köyümüze geri dönelim

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, ‘Haydi Gel Köyümüze Geri Dönelim’ projesi ile köyden şehre göçü tersine döndürmeyi hedeflediklerini, bu sayede de köyden şehre göç edenler geri döndürülerek tarımsal üretimin arttırılacağını söyledi.

Tarsus’ta ‘Haydi Gel Köyümüze Geri Dönelim’ projesi kapsamında öğrenci ve öğretmenlerin köy ziyaretleri devam ediyor.

Projenin paydaşları arasında Tarsus Ziraat Odası, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Sağlık Müdürlüğü yer alıyor.

Proje kapsamında 15 farklı ilköğretim okulu ve 3 köy ilköğretim okulu ile toplamda bin 500 öğrencinin köy hayatını yaşamaları ve keşfederek önemsemeleri amaçlanıyor.

Köyleri ziyarette vatandaşlarla sohbetler edilerek birlikte sebze ve meyve dikiminin nasıl yapıldığını öğrenen öğrenciler imece, geri dönüşüm, botanik, canlılar gibi atölyelere katılarak farklı deneyimler yaşıyorlar.

Organizasyonda köyde yaşayan öğrencilerde şehir hayatını farklı etkinliklerle deneyimleme fırsatı yakaladılar.   

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, ‘Haydi Gel Köyümüze Geri Dönelim’ projesine ayrı bir önem verdiklerini belirterek, bu projenin çocukların gelişimine pozitif katkı sunacağını söyledi.

Veyis Avcı, “Bizim çocukluğumuz bahçelerin, ağaçların içinde, kısacası doğayla iç içe geçti. Ancak günümüz çocuklarının maalesef böyle bir şansı yok. Dev gibi yükselen apartmanların arasında hapsolan çocuklarımız için hayata geçirilen bu proje sayesinde, çocuklarımız köy hayatını, sebze ekmeyi, hasadı, ekmek açmayı keşfetme şansını yakalamış durumda. Çocuklarımızın gelişimine pozitif katkı sunan bu projenin daha da gelişmesi ve ilerlemesi için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz” dedi.

İyi niyetle düşünüldüğünde köyüne özüne dönmenin kulağa hoş geldiğini belirten Veyis Avcı “Ancak gerçekler epey farklı. Akaryakıt fiyatları, girdi maliyetleri, pazar sorunu, sektörde tekel varlığı ve aracıların boğucu baskısı gibi aşılması gereken çok ciddi sorunlar. Bunca rant, bunca talan içinde tarım arazilerini korumak ve tarımsal üretimi yeniden canlandırmak o kadar uzak görünüyor ki, bir de üretici örgütlerinin kaderine terk edilmesi var ki içler acısı. Üreticilerin ekonomik olarak güçlendirilmesi ve küçük aile işletmelerinin desteklenmesi için özellikle büyükşehirlerde başka formüller düşünülmeli. Büyükşehir yasa tasarısı ile köy diye bir şey kalmadı, öncelikle bu anlamsız kanunun titizlikle gözden geçirilmesi gerekmektedir” ifadesini kullandı.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv