Hava Durumu

:

:

:

Tarsus Yeniden Uyanıyor: TSO'da İl Çalıştayı Yapıldı

07 Eylül 2023 Perşembe 15:20

SONMANŞET.COM- Tarsus TSO ev sahipliğinde düzenlenen Çalıştayda Tarsus'un il olma süreci değerlendirilerek yapılması gereken adımlar tartışıldı. Tarsuslu kanaat önderleri, kentin artan nüfusu, dinamikleri ve elde ettiği yeni fırsatları göz önünde bulundurulduğunda il olmasının gereklilik haline dönüştüğünü vurguladılar.

Tarsus Yeniden Uyanıyor: TSO'da İl Çalıştayı Yapıldı

 

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası ve Nişantaşı Eğitim Vakfı işbirliğinde Tarsus İl Çalıştayı yapıldı.

Tarsus TSO ev sahipliğinde düzenlenen çalıştayda Tarsus’un il olma süreci değerlendirilerek yapılması gereken adımlar tartışıldı. Tarsuslu kanaat önderleri, kentin artan nüfusu, dinamikleri ve elde ettiği yeni fırsatları göz önünde bulundurulduğunda il olmasının gereklilik haline dönüştüğünü vurguladılar.

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Nişantaşı Eğitim Vakfı ile birlikte düzenlediği ‘’Tarsus İl Çalıştayı’’nda Oda/Borsa, çeşitli meslek kuruluşları başkanları ve yöneticileri ile basın kuruluşlarının temsilcilerini konuk etti.

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak çalıştayın açılışında, Tarsus’a ilçe gömleğinin dar geldiğini, il olması için geçerli çok sayıda faktörün bulunduğunu belirterek, ‘’Tarsus’un nüfus yoğunluğu, tarım başta olmak üzere ülke ekonomisine sunduğu katkı ve kültürel mirasıyla ilçe kabuğuna sığmadığı, elde ettiği yeni fırsatlarla da ilçe gömleğinin dar geldiği artık daha net olarak görülüyor. İl olmak şart oldu. Gereklilik ve ihtiyaç halini aldı. Tarsus’a il statüsünün kazandırılmasıyla ilgili girişimlerin olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz” dedi.

Nişantaşı Eğitim Vakfı Kurucusu ve MHP Mersin Milletvekili Dr. Levent Uysal da Tarsus’u el birliğiyle il yapmaya çalışacaklarını vurgulayarak, taslak çalışma planlarını hazırladıklarını bu noktada kanaat önderlerinin görüşlerinin önemli olduğunu ifade etti. Elde edilen görüş ve çıktılar neticesinde de hazırlayacakları Çalıştay raporunu meclis ve ilgili bakanlıkların gündemine taşıyacaklarını belirten Dr. Uysal, ‘’Tarsus’un il olması için hep birlikte elimizden geleni yapacak, bu işe gönül vereceğiz.’’diye konuştu.

Gazetemiz sahibi Selahattin Özbozkurt ise Çalıştay’da yaptığı konuşmada Tarsus’un il olmayı uzun yıllar önce hak etmiş olmasına rağmen güçlü bir lobi ve siyasi yapısının olmaması nedeniyle il yapılmadığını belirterek, “Biz Gazeteciler olarak 1987 yılından bu yana Tarsus’un il yapılması için mücadele ediyoruz. Mücadelemiz Tarsus il yapılıncaya kadar devam edecek” dedi.

Çalıştay başlarken Milletvekili Levent Uysal’ın Başdanışmanı  Mehmet Altuntaş, Tarsus ile ilgili kapsamlı bir sunum yaptı. Ardından taslak çalışma planı ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiği üzerine katılımcıların görüşleri alınarak il olma süreci enine boyuna masaya yatırıldı.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv