Hava Durumu

:

:

:

Tarsus’un “Dikenli İncir

26 Temmuz 2017 Çarşamba 13:57
Tarsus’un “Dikenli İncir

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, ilçenin 36 köyünde yetiştirilen dikenli incirin rekoltesinin her yıl arttığını belirterek, ihracatta yeni rotanın Rusya olduğunu söyledi.

 

Yıllık dikenli incir rekoltesinin 5 bin tonu geçtiğini belirten ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüyle üretim alanlarını çoğaltmak ve üreticilerin aile ekonomilerine daha çok katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten Ergezer, dikenli incirin sanayileşmesiyle birlikte üreticilerin daha çok kazançlı olacaklarını ifade etti.

 

Dikenli incire “Yöresel Ürünlerle Kırsal Kalkınma Projesi" çalıştayı düzenlediklerini ve yaklaşık 14 yıldır ciddi bilimsel çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Ergezer, Avrupa'ya ilk olarak 2009 yılında İtalya ve Fransa’ya  duyurdukları dikenli incire Ruslar’ın talip olduğunu ve çok sayıda ihracatçının köylerde üreticilerden direkt olarak aldıkları dikenli incileri Rusya’ya ihraç ettiklerini dile getirdi.

 

Ergezer, Tarsus'un dikenli incirden daha fazla pay alabilmesi için üretim alanlarını genişletmekte olduklarını, taşların, kayaların arasında doğal ortamda organik olarak yetişen dikenli inciri yetiştirip, satan üreticilerin şu haliyle dahi aile bütçelerine önemli katkı sağlamakta olduklarını belirterek, üzerindeki dikenler nedeniyle toplaması oldukça meşakkatli olan dikenli incirin şu an yıllık rekoltesinin 5 bin tonun üzerinde olduğunu, fakat üretimin artması için daha çok çaba harcadıklarını söyledi.

 

Sindirim sistemini düzenlemesi, kolesterolü dengelemesinin yanı sıra sayısız faydası olan dikenli incirin cilt sağlığı ve kırışıklığı azaltması nedeniyle de özellikle bayanların ilgisini çektiğini kaydeden Başkan Ali Ergezer, verdiği tokluk hissi ile de zayıflamak isteyenler için iyi bir yiyecek olduğunu vurguladı.

 

Ergezer, “Uzun yıllardır dikenli incirin değer kazanması için mücadele ediyoruz. Son yıllarda ihracatın açılması ile dikenli incir yöre halkı içinde iyi bir gelir kaynağı olmaya başlamıştır. İnşallah insanlarımızın emekli boşa gitmez. Özellikle köylü kadınlarımız sabahın erken saatlerinde kalkarak topladıkları dikenli incirleri satıp, üniversitede çocuklarını okutuyorlar. Burada halkımız alın teriyle hem kendi evlerinin nafakalarını çıkartırken, hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaktadırlar. Bu ürünün daha da değerlenmesi için bölgemize bir paketleme tesisi kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Sıcak mevsimde ve bir cins kaktüsün meyvesi olarak kayaların arasında tamamen organik olarak yetişen dikenli incir, her hangi bir ilaç veya gübreye gerek duymadan doğada kendiliğinden yetişiyor.

 

Ülkemizde meyvesi taze yemiş olarak yenilen dikenli incir, Avrupa’da kozmetik veya ilaç sanayinde de ham madde olarak kullanılabiliyor.

 

Sabahın erken saatlerinde dikenli inciri toplamaya çıkan ve çoğunluğunu kadınların oluşturduğu Taşobasındaki dikenli incir üreticileri, ürünlerinin daha çok kazanç getirmesi için çalışma yapılmasını istiyor.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.