Hava Durumu

:

:

:

Tarsus Ticaret Borsası'nda Yangın Tatbikatı

09 Haziran 2023 Cuma 12:36

SONMANŞET.COM- Tarsus Ticaret Borsası Personellerinin katılımıyla gerçekleşen ‘'Yangın Güvenliği Eğitimi ve Tatbikatı'' gerçekleşirken, İSG Uzmanı Mesut Hırlak'ın gözlemci olduğu tatbikatta, yangın anının önemine değinildi.

Tarsus Ticaret Borsası'nda Yangın Tatbikatı

SONMANŞET.COM- Tarsus Ticaret Borsası Personellerinin katılımıyla gerçekleşen ‘’Yangın Güvenliği Eğitimi ve Tatbikatı’’ gerçekleşirken, İSG Uzmanı Mesut Hırlak’ın gözlemci olduğu tatbikatta, yangın anının önemine değinildi.

Yangın hakkında bilgiler veren Hırlak, bir yerde yangın çıkması için oksijen, yanıcı madde ve ısı üçgeninin olması gerektiğini belirtti. Bir ortamda oksijen oranının yüzde 16’nın altına inmesi durumunda yangın çıkmayacağı, bu nedenle kapalı ortamlarda çıkan yangınlarda kapının açılması durumunda oksijenin artması nedeniyle parlama durumunun söz konusu olduğunu dile getirdi.

Yangın çeşitleri hakkında da bilgilenen Borsa Personelleri, yangının bir yerde herhangi bir engelle karşılaşmaması durumunda geometrik olarak büyüyeceğini, yangının çıktığı yerde ilk 5 dakika içinde 557 derece sıcaklığa ulaşıldığı kaydedildi.

Yangın yerindeki tehlikelerin önemine değinilen eğitimde ; yangının büyüme hızı, yüksek sıcaklık tehlikesi, yangın bileşenlerinin yangının yayılmasına etkileri, yangın safhasındaki tehlikeler, zehirli gazların oluşturduğu solunum zorluğu tehlikesi, patlama tehlikesi, çökme tehlikesi ve elektrik tehlikesi olarak sıralandı.

Son olarak;

Binalarda söndürme, kurtarma, koruma ve ilk yardım ekibi olmak üzere 4 ayrı yangın ekibi oluşturulması gerektiği öğrenilen eğitimde, yangın söndürücünün nasıl kullanılması gerektiği de uygulamalı olarak anlatıldı.

Her an çıkabilecek bir yangına karşı borsa personelleri yapılan tatbikat ile yangına müdahaleye ve personellerin dışında kalan kişiler de nasıl davranmaları konusunda hazır hale getirilmiş oldu.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.