Hava Durumu

:

:

:

Tarsus Tarım Yaşam Alanı ve Müzesi Açıldı

08 Haziran 2023 Perşembe 16:01

SONMANŞET.COM- Tarsus Belediyesi Tarım Yaşam Alanı ve Tarım Müzesi'ni hizmete açtı.

Tarsus Tarım Yaşam Alanı ve Müzesi Açıldı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Tarsus Belediyesi Tarım Yaşam Alanı ve Tarım Müzesi’ni hizmete açtı.

Belediye Başkanı Dr. Haluk bozdoğan, insan ve toplum odaklı hizmet anlayışıyla Tarsus’a yenilikler kazandırma kapsamında, Kemalpaşa Mahallesi’nde açılışını gerçekleştirdiği Yaşam Alanı ve Tarım Müzesi ile tarımın önemini vurgulayarak, aynı zamanda alanı ziyaret edecek olan vatandaşlara tarımsal mirasın değerini görme fırsatı sağladıklarını, ilçede bir ilk olarak hizmete açılan tarım müzesinin vatandaşlar tarafından beğeniyle karşılandığını kaydetti.

Bozdoğan tarafından açılışın gerçekleştirildiği Tarım Yaşam Alanı’nın içerisinde tarım müzesi, ata tohum uygulama ve çoğaltma alanı, toprak odası, dikim atölyeleri ve aromatik bitki dikim alanı gibi bir çok bölüm bulunuyor. Müze ve yaşam alanıyla ziyaretçilere tarımın her aşamasını keşfetme fırsatı sunuyor, tarım alet ve ekipmanlarından başlayarak, yeni tarım modellerinin işleyişine ve kademeli süreçlere kadar her detayı görmelerini sağlıyor.

Tarım önemine değinerek konuşmaların başkan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan “Server Tanilli'nin tarımla ilgili olarak söyledikleri gerçekten çok önemliydi. Yarı tarımdan yarı sanayiye geçmiş olan toplumlar bir gün yok olmaya mahkûmdur der. Eğer ki tarımı tam anlamıyla işler hale getirip sanayiye geçerseniz her zaman kazanırsınız der. Eminim ve hepinizi anımsıyorsunuzdur. 22 tane fabrika Tarsus'ta bir günde kapandı. Fabrikalar kapandıktan sonra tarımdaki yaptığımız yanlışları, hataları daha fazla anladık.” şeklinde konuştu.

Tarsus’un tarım alanında marka bir büyük bir değer sahibi olduğunu kaydeden Başkan Bozdoğan “Burası Çukurova,  tarımın ana yeri. Diğer taraftan sanayi olarak düşündüğünüz zaman da Marmara'dan sonra en değerli, en kıymetli bölge. Sadece tarımıyla değil, sanayisiyle, lojistik merkeziyle gerçekten ileride marka olacak bir kent Tarsus. Elbette ben konuşmalarımda bazen anlatırken Tarsus'tan ilçe olarak asla bahsetmiyorum. Burası Türkiye'deki hemen hemen bütün illerden hem marka olarak hem de değer olarak daha yüksek bir potansiyeli olan bir yer. Ama gerçek var ki buranın il olması için de halkımızla birlikte el ele büyük bir mücadeleye başladık. Bu devam edecek. Çukurova'nın geçmişten günümüzü temel geçim kaynağı olan tarımın, aslında her yönüyle ele alınması tarımla ilgili tarihsel ve kültürel değerlerin ön plana çıkartılması, bu materyallerin toplanaraktan sergilenmesi ve eğitim amacıyla tanıtımının yapılması için böylesine önemli bir yerin, bir an önce işler hale gelmesi için ekibim gerçekten anlamlı bir çatışma ortaya koydu.” ifadelerini kullandı. 

Açılışı gerçekleşen Tarım Yaşam Alanı ve Tarım Müzesi’nin içeriğine değinen Başkan Bozdoğan  “Burada tarım kütüphanesi olacak. Burada bitki sağlığı araştırma hastanesi olacak. Burada tohum saklama odası olacak. Tarım makineleri aletleri olacak. Kara saban, tırpan, orak bunun gibi aletler olacak. Yine çatıdan, çamurdan yapılan hu evi olacak. Hayvansal üretim ve çiftçilerin yöresel kültüre uygun olan kıl çadırı olacak. Ata tohumu, üretim ve çoğaltma merkezi olacak. Tıbbi aromatik bitki üretim alanı olacak. Tropik meyve yetiştirme alanı, narenciye yetiştirme alanı ve en önemlisi dinlenme alanları. Göreve geldiğimde yeşilin betona oranı 9.2 olan bir kentti. Ve bugün Tarsus'ta 13.2 oldu.” dedi.

Tarsus’ta tarımın değerini bilerek her zaman artırmayı hedef bildiğini söyleyen Başkan Bozdoğan “Bu koruluk alanlarının ve yeşil alanlarının önemi özellikle sağlık açısından düşünecek olursanız ciddi anlamda bir toplumun yaşam kalitesini yükselten en önemli öğeler. Covid-19 ortaya çıktığı zaman insanlarımız doğa turizmine yöneldi. Tarımın değerini daha çok iyi anlamaya başladılar. Göreve geldiğim günden beri ısrar ettiğim biyodinamik tarımın, Tarsus gibi yerdeki tarımın ana merkezlerinin bir yerinde çok aktif hale gelmesi ve küçük üreticilerimizin tamamen buna yönelmesi için de elimizden gelen çalışmaları yaptık. Bugün 84 çeşit ata tohumuna sahibiz.” diye belirtti.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.