Hava Durumu

:

:

:

Tarsus’ta üretici ve yatırımcılara tarımsal hibe destekleri anlatıldı

27 Ağustos 2019 Salı 13:41

SONMANŞET.COM- Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından kırsal kalkınma destekleri 13.'ncü etap Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi hakkındaki tebliğle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Tarsus’ta üretici ve yatırımcılara tarımsal hibe destekleri anlatıldı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından kırsal kalkınma destekleri 13.’ncü etap Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi hakkındaki tebliğle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hayri Erdoğan, Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen ve TSO Genel Sekreteri Ali Ukav'ın da katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, Tarım ve Orman Bakanlığının kırsal kalkınma destekleri 13’ncü etap tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi hakkındaki tebliğ yürürlüğe girdiğini belirterek, “Proje tutarı 2,5 milyon liraya kadar olan yatırımlar, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında hibe alabilecekler. Çiftçiler, özellikle yenilenebilir enerji projelerinde de yüzde 50 hibe desteği alabilecek. Tarımsal ürünlerle tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik tesis yatırımları, yenilenebilir enerji kaynakları kullanılan sera yatırımları, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar ve kırsal ekonomik altyapı yatırımlarının arasında bulunduğu konular, hibe desteği kapsamında değerlendirilecek.” dedi.

Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında, son 10 yılda toplamda 8 bin üreticiye 489 milyon 498 bin 676 lira ödeme yapıldığını belirten Erdoğan, 13.’üncü etap tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi programı kapsamında Tarsus çiftçisinin daha etkin yararlanabilmesi için yerinde hizmet vereceklerini söyledi.

Hayri Erdoğan şunları kaydetti:

“Tarım ve Orman Bakanlığının Kırsal Kalkınma Destekleri 13.’ncü etap kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğe göre, tarımsal ürünlerle tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik tesis yatırımları, yenilenebilir enerji kaynakları kullanılan sera yatırımları, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar ve kırsal ekonomik altyapı yatırımlarının arasında bulunduğu konular, hibe desteği kapsamında değerlendirilecektir. Sert kabuklu meyveler hariç, başka bir yatırım tesisinde ilk işlemesi yapılan mamul ürünün ikincil işlenmesine ve paketlenmesine yönelik yatırım teklifleriyle yurt dışında üretimi yapılan ürünlerin işlenmesine ve paketlenmesine yönelik yatırımlar hibe desteği kapsamında bulunmayacak. Büyükbaş ve küçükbaş mezbahası konusunda kapasite artırımı, teknoloji yenileme veya modernizasyon başvuruları dışındaki başvurular kabul edilmezken, kanatlı kombinası konusunda sadece yeni tesis kapsamında başvuru yapılabilecek. Tarımsal ürünlerin depolanmasına yönelik yeni tesis başvurularında sadece çelik silo ve soğuk hava deposu hibe desteği kapsamında değerlendirilecek. Yatırımcılar tebliğ kapsamında ülke genelinde sadece bir adet proje başvurusu yapabilecek. Tarımsal amaçlı kooperatifler ve birliklerin tüzel kişilik olarak proje başvurusunda bulunmaları, üyelerinin veya ortaklarının tüzel kişilik veya bireysel olarak farklı yatırım konularında başvuru yapmasına engel teşkil etmeyecek. Yatırım projelerinin fiziki olarak tamamlanma süresi 15 Kasım 2020 tarihinde son bulacak. Tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler veya tüzel kişilerin ekonomik yatırım konularında başvuruda bulunması halinde hibeye esas proje tutarı, yatırım niteliği yeni tesis olan başvurulardan 2 milyon 500 bin lira, tamamlama olan başvurularda 1 milyon 750 bin lira ve kapasite artırımı, teknoloji yenileme veya modernizasyon olan başvurularda 1 milyon 250 bin lira üst limitini geçemeyecek. Kırsal ekonomik altyapı yatırım konularında da hibeye esas proje tutarı 500 bin liraya kadar olabilecek. Hibeye esas proje tutarı alt limiti 50 bin lira olacak. Proje tutarının yüzde 50'sine hibe yoluyla destek verilecek. Diğer yüzde 50'si oranındaki tutarı başvuru sahipleri temin edecek. Başvurular 60 gün içinde gerçekleştirilecek.”

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.