Hava Durumu

:

:

:

Tarsus’ta Tarım İşçilerinin Yevmiyesi 167 lira oldu

02 Ocak 2022 Pazar 20:57

SONMANŞET.COM- TARSUS Paketleme ve Tarım İşçileri Derneği Başkanı Cumali Erbay ve yardımcısı Emin Tamucu, Tarsus'ta tarım işçilerinin yevmiyesinin tüm Çukurova Bölgesinde 167 Lira olarak ilan edildiğini açıkladı.

Tarsus’ta Tarım İşçilerinin Yevmiyesi 167 lira oldu

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- TARSUS Paketleme ve Tarım İşçileri Derneği Başkanı Cumali Erbay ve yardımcısı Emin Tamucu, Tarsus’ta tarım işçilerinin yevmiyesinin tüm Çukurova Bölgesinde 167 Lira olarak ilan edildiğini açıkladı.

Tarsus Paketleme ve Tarım İşçileri Derneği Başkanı Cumali Erbay ile Başkan yardımcısı Emin Tamucu, dernek binasında elciler ve tarım işçilerinin katıldığı toplantıda yaptıkları konuşmalarda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü’nün asgari ücretle ilgili alınan uygulama kararının tarım işçilerini de kapsadığını belirterek, “Asgari ücret tespit komisyonunun 16.12.2021 tarihli, 2021/1 sayılı kararıyla işçinin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücreti 01/01/2022-31.12.2022 tarihleri arasında günlük 167 lira olarak tespit edilmiştir. Söz konusu karar 17.12.2021 tarihli ve 31692 sayılı resmi gazetede yayımlanmıştır. Asgari ücret brüt olarak tespit edilmekte ve kanuni kesintiler yapıldıktan sonra kalan miktar işçiye ödenmektedir” dediler.

Mersin ve Adana illerinde uygulanmaya başlayan tarım işçilerinin yeni yevmiyelerinin tüm tarım işçilerine ve işverenlerine hayırlı ve uğurlu olmasını isteyen Dernek Başkanı Cumali Erbay, derneklerine kayıtlı 250 dolayında elci bulunduğunu ve ilçe genelinde 35 bin dolayında tarım işçisinin bahçe ve arazilerde çalıştığını sözlerine ekledi.

Derneğin Başkan yardımcısı Emin Tamucu ise yeni tarım işçileri yevmiyelerinin hayırlı ve uğurlu olması dileğine bulunarak, tarım işçilerinin yevmiyelerinin 167 lira olarak ilan edilmesinin ardından bu yeni ücretin uygulanması noktasında gösterdikleri duyarlılık nedeniyle Adana ve Mersin Valileri ile İl Tarım Müdürlüklerine teşekkürlerini iletti.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.