Hava Durumu

:

:

:

Tarsus’ta Sağlık çalışanlarından iş bırakma eylemi

15 Aralık 2021 Çarşamba 14:09

SONMANŞET.COM- Tarsus Devlet Hastanesi önünde düzenlenen iş bırakma eylemine yönelik Basın açıklamasına Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, CHP İl Başkanı Adil Aktay, CHP Tarsus ilçe Başkanı Ozan Varal, Devlet hastanesi çalışanları doktor ve hemşireler ile diğer sağlık çalışanları katıldı.

Tarsus’ta Sağlık çalışanlarından iş bırakma eylemi

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Mersin’in Tarsus ilçesine sağlık çalışanları bir günlük iş bırakma eyleminde bulundu.

Tarsus Devlet Hastanesi önünde düzenlenen iş bırakma eylemine yönelik Basın açıklamasına Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, CHP İl Başkanı Adil Aktay, CHP Tarsus ilçe Başkanı Ozan Varal, Devlet hastanesi çalışanları doktor ve hemşireler ile diğer sağlık çalışanları katıldı.

Mersin Tabip Odası, SES Mersin Şubesi, Genel Sağlık İş, Birlik Dayanışma sendikası ve Mersin Aile Hekimleri Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği etkinlikte basın açıklamasını okuyan Mersin Tabip Odası Genel Sekreteri Cemil Galioğlu, iktidarın savunduğu ve uyguladığı sağlık sisteminin toplum sağlığı için artık önemli bir risk halini aldığını, bu sistemin yürütülmesinin olanaksız hale geldiğini ifade etti.

Sağlık emekçilerinin salgın döneminde canla başla çalışırken, aynı zamanda işsizlikle, işten atılmalarla, yoksullukla karşı karşıya bırakıldığını kaydeden Galioğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sağlık ekip işidir. Ekibin her bir üyesi insanca yaşayacak bir ücret ve güvenli çalışma koşullarında ekip olarak iş barışı bozulmadan çalışmak istemektedir. Sağlıkta özelleştirmeci, hastanelerimizi satan politikalara karşı bu uyarı G(ö)REVi; Koruyucu sağlık hizmetlerini savunmak içindir. Emekliliğe de yansıyacak yaşanabilir temel ücret talebimiz içindir. Güvencesiz, gerçekdışı bahanelerle işimizden edildiğimiz ve köleliği dayatan çalışma koşullarına son verilmesi, güvenceli çalışabilme talebimiz içindir. Şiddete karşı etkili yasa, güvenli işyerleri, sağlıklı çalışma ortamları talebimiz içindir. COVID-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası çıkarılması içindir,

Ağır ve tehlikeli işler kapsamında faaliyet yürüten tüm işkolu emekçileri için 5 yıla 1 yıl yıpranma payı verilmesi; ek göstergelerin 3600’den 7200’e kadar kademeli olarak yükseltilmesi içindir. Pandemi dönemi boyunca desteklerini hep yanımızda hissettiğimiz topluma da çağrımızdır: Yapacağımız eylem ve etkinliklerde sağlık hakkımız için birlikte olalım. Mücadelemiz yalnız kendimiz için değil, sağlığa erişim hakkı ve nitelikli sağlık hizmeti alabilmemiz içindir. İktidar bilmelidir ki; taleplerimiz kabul edilmediği, sağlık çalışanlarının çalışma ve yaşam koşullarını düzeltecek bir düzenleme hızla Meclis’e getirilmediği takdirde eylemlerimiz devam edecektir.”

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.