Hava Durumu

:

:

:

Tarsus’ta “Gelecek Kırsalda Şekillenecek”

16 Nisan 2019 Salı 15:26

SONMANŞET.COM- Tarsus'ta Tarım ve Orman Bakanlığınca uygulanacak olan Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından sağlanan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi tanıtıldı.

Tarsus’ta “Gelecek Kırsalda Şekillenecek”

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Tarsus’ta Tarım ve Orman Bakanlığınca uygulanacak olan Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından sağlanan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi tanıtıldı.

Proje kapsamında Tarsus Ziraat Odası salonunda gerçekleşen Çok Paydaşlı Platform toplantısına Kaymakam Yüksel Ünal, Tarım Müdürü Hayri Erdoğan, Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarsus ve Çamlıyayla Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarsus Ziraat Odası, Ticaret Borsası, Sanayi ve Ticaret Odası, Mersin Arı Üreticileri Birliği, Tarsus Süt Üreticileri Birliği, Mersin Hint İnciri Yetiştiriciliği Birliği, Proje Mahalle Muhtarları, Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve çiftçiler katıldı.

Müdür Hayri Erdoğan, Projenin toplam bütçesinin 98 Milyon Euro olduğunu, Batı Karadeniz illeri olan Kastamonu, Sinop, Bartın ve Doğu Akdeniz illeri olan Adana, Mersin, Osmaniye bölgelerinde uygulanacağını ve 2026 yılına kadar tamamlanmasının planlandığını kaydetti.

Erdoğan, “600 Rakım ve üzeri kırsal alanlarda ova ile gelir eşitsizliğini düzenlemek ve bölge dinamiklerini faaliyete geçirerek var olan potansiyelimizi en üst seviyede kullanmak kaydıyla kırsal fakirliği yok etmek üzere planlanmış olup, Gayrisafi Milli Hasılaya daha fazla pay katmak üzere sürdürülebilir yatırımlar yapılacaktır. Yüksek kesimlerde yaşayan üreticilerimizin, özellikle gençlerin ve kadınların yaşam standartlarının ve gelir seviyelerinin yükseltilmesi ile piyasalara entegrasyonlarının iyileştirilmesidir. Proje Mersin İline bağlı Tarsus’unda bulunduğu toplam 11 ilçeyi kapsayacak olup Tarsus’a bağlı 39 Mahalle ve Küme faaliyetlerinde birlikte çalışacağımız Çamlıyayla İlçesine bağlı 14 mahalle de olacaktır.

Tarsus Mahalleleri; Alibeyli, Ardıçlı, Belen, Beylice, Boğazpınar, Boztepe, Böğrüeğri, Çamalan, Çavuşlu, Çiftlik, Çokak, Çukurbağ, Damlama, Dorak, Eminlik, Emirler, Göçük, Gömmece, Gülek, Hacıhamzalı, İnköyü, Kaburgediği, Kaklıktaşı, Karakütük, Keşli, Kızılçukur, Kurtçukuru, Kuşçular, Kuzoluk, Olukkoyağı, Pirömerli, Sandal, Sanlıca, Tepetaşpınar, Topaklı, Yalamık, Yanıkkışla, Yazlık, Yeniköy’dür.

Çamlıyayla Mahalleri ise; Fakılar, Sebil, Cumayakası, Kale, Çayırekinliği, Korucak, Bağçatağı, Giden, Sarıkavak, Sarıkoyak, Kisecik, Belçınar, Darıpınarı, Körmenlik’dir

Projede 3 ana hedef gurubu; Geçimlik düzeyde üretim yapan ekonomik açıdan aktif yoksul kırsal hane halkı, Göçerler (Yörükler), Genç Kırsal Girişimciler 18 yaş üstü-40 yaş altı, aylık geliri 2.000 TL'nin altında, 5 dekar arazisi olan, 1-5 Büyükbaş veya 10-20 Küçükbaş hayvanı olanlar ile Küçük çiftçiler ve Küçük ölçekli ürün işleyen kadın ve erkekler 10 da arazisi (çoğunlukla meyve bahçesi); 10 Büyükbaş, 50 - 100 Küçükbaş, 100 - 150 arası arı kovanı bulunan küçük çiftçiler ile birlikte küçük ölçekli ürün işleyen üreticiler ve Kooperatifler, Birlikler, Tedarikçiler, Tarımsal girişimciler olacaktır. Ayrıca Ekonomik Altyapı Projelerimizle; Süt Toplama ve Soğuk Depolama Birimleri, Kesimhaneler, Mera altyapı faaliyetleri, Uygulamalı eğitim merkezlerinin oluşturulması ve yönetimi gibi yatırımlar desteklenecektir.” dedi.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv