Hava Durumu

:

:

:

Tarsus Müzik Günlerinde Sanat Rüzgarı Esti

09 Mayıs 2023 Salı 13:18

SONMANŞET.COM- Tarsus Belediyesi geçtiğimiz Ekim ayında ilkini başarıyla gerçekleştirdiği Tarsus Müzik Günleri'nin ikincisini, zengin içeriği ile 2-7 Mayıs tarihleri arasında Tarsuslular ile buluşturdu. “Hazar'dan Anadolu'ya Ezgiler Çukurova Ansambl ” konseri ile finali taçlandırdı.

Tarsus Müzik Günlerinde Sanat Rüzgarı Esti

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Tarsus Belediyesi geçtiğimiz Ekim ayında ilkini başarıyla gerçekleştirdiği Tarsus Müzik Günleri’nin ikincisini, zengin içeriği ile 2-7 Mayıs tarihleri arasında Tarsuslular ile buluşturdu. “Hazar’dan Anadolu’ya Ezgiler Çukurova Ansambl ” konseri ile finali taçlandırdı.

Türkiye deprem felaketinin yaşattığı büyük kayıp ve acıları sarmaya çalışırken, Tarsus Belediyesi müzik yoluyla ruha şifa ve güç kazandırmak üzere,  ülkenin saygın müzisyenlerine kapılarını açarak gençlere de yeteneklerini sergileme fırsatı sundu. İkinci Tarsus Müzik Günleri’nin finali Grammy Ödüllü Opera Sanatçısı Bülent Bezdüz ile sevilen Türk müziği sanatçısı Dilek Türkan’ın ve Mersin Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Nihan Aydın solistliğinde “Hazar’dan Anadolu’ya Ezgiler Çukurova Ansambl” konseri ile yapıldı.

Tarsus Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Saint Paul Meydanı’nda düzenlenen son akşamda müzik rüzgârları esti.  2-7 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen etkinliğin ilk günü Selda Bağcan’la başladı. Özgün sesiyle Tarsusluların gönüllerine dokundu. İkinci gün Şef Rustam Rahmedov eşliğinde Operata Oda Orkestrası ve Gökhan Aybulus Tarsuslulara müzik dinletisi sundu. Üçüncü gün, farklı coğrafya ve dönemlerin müziklerinden oluşan repertuvarlarıyla kentte zengin bir yelpazeyi vatandaşlarla buluşturan Çello Paradiso, eşsiz bir geceye imza attı. Dördüncü gün, Çukurova ve Mersin Üniversitesi Konservatuvar öğrencilerinin yer aldığı “Açık Sahne Genç Yetenekler’’ müzik dinletisi sundu. Beşinci gün, çok kısa bir süre içerisinde kurulan ve birbirinden önemli ödülleri kente kazandıran Tarsus Belediyesi Çocuk Korosu, Koro Şefi Reyhan Bezdüz eşliğinde zengin repertuvarı ile müzikseverlerle buluştu. Son gün ise “Hazar’dan Anadolu’ya Ezgiler Çukurova Ansambl” ile muhteşem final yapıldı.

Final konserinde Neşet Ertaş ve Aşık Veysel’in şarkıları seslendirildi. Yoğun katılımın olduğu konserde sanatçılar büyük alkış topladı.

“TARSUSLULARIN KULAKLARININ, PASLARININ SİLİNDİĞİ BİR GECEYDİ”

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan “Hep konuştuğumuz bir söz var, bu Mayıs başka bir Mayıs, bu bahar başka bir bahar olacak diye. Sabahattin Ali’nin dediği gibi “Mayıs, ayların gülüdür, taze bir çiçek dalıdır” der. O taze çiçek dalının muştuları var. O muştularında biri 1 Mayıs’tır, diğeri 14 Mayıs’tır. Ama bugün 10 bin yıllık Tarsus’umuzun tarihi sokaklarında öyle bir ses, orkestra ve müzik vardı ki. Deyim yerindeyse Tarsusluların kulaklarının paslarının silindiği bir geceydi. O yüzden bu gecede o çiçek dalının bir muştusu.” dedi.

“BİR MİLLET SANAT VE SANATKÂRDAN MAHRUMSA, TAM BİR HAYATA MALİK OLAMAZ”

Tarsus’un gerçek kimlik ve yapısı ortaya koymaya çalıştıklarını belirten Başkan Bozdoğan “Ülkemizin hem kurtarıcısı, hem de kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi bir millet sanat ve sanatkârdan mahrumsa, tam bir hayata malik olamaz. O kadar güzel bir söz ki bugün belki bu sözün önemini Tarsus’ta ilk göreve geldiğimiz zaman 2019’dan sonra şöyle düşünmüştük. Zaman ötesinde bir yolculuk gerekiyordu. Bu da bir başarı ve ilerlemenin hikâyesi olmalıydı. Ama önemli olan hayallerdi ve o hayallerde öncelik olan insandı. Bugün Tarsus’un gerçek kimlik ve kültürünü en önemlisi de bilincini ortaya koyarken, bu düşünce bazındaki çalışmaların çok büyük etkisi oldu. Ben özellikle Bülent hocama çok teşekkür ederim. Kendisinin verdiği emeği, mükemmeliyetçi yapısını çok iyi biliyorum.” diyerek herkese teşekkürlerini iletti.

“TARSUSLULARIN HAYALLERİNİ HAYATA GEÇİREN TEK BİR BELEDİYE BAŞKANI VAR,  SAYIN DR. HALUK BOZDOĞAN”

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın Tarsus için yaptığı katkıdan bahseden Özel Kalem Müdürü Nihat Çapar, “Selda Bağcan ile başlayan programımız bugün burada nefis konserle son buldu. Herkese çok teşekkür ediyorum. Çocuklar bazı hayaller kurarlar, onları hayata geçirmesini için ailelerinden medet umarlar. Benim babam benim kurduğum hayallerin hayata geçmesine zaman kalmadan aramızdan ayrıldı. Başka çocuklarında babaları aramızda olmayabilir. Bizler çocuklar olarak bir şeyler isteyebiliriz. Bunları hayata geçirecek bir kişi huzurlarınıza teşvik ettiler. Oyun istedik, parklar yaptılar. Okul istedik, kreşler açtılar. Bilim istedik, robotik kodlama merkezi getirdiler. Müzik istedik, müzik festivallerini kurdular. Türkiye’nin ve dünyanın en iyi müzisyenlerimizi sizlerin huzurunuza çıkardılar. Şu saatten sonra hiçbir çocuğun ve hiçbir babamızın endişe etmemesi gerekiyor. Çünkü Tarsusluların hayallerini hayata geçiren tek bir belediye başkanı var,  Sayın Dr. Haluk Bozdoğan.” diyerek kendisine teşekkürlerini iletti.

“TÜRKİYEM BENİM TÜRKİYEM HEPİMİZİNDİR”

Mersin Polifonik Korolar Derneği Başkanı Selma Yağcı “ Bu güzel gecedeki gibi etkinlikler dünyada yer almalı. Dünyada Tarsus’umuzu ve Türkiye’mizi tanıtmalıyız. Çünkü Atatürk bize emanet etti. Bizim görevimizin bunu daha yukarılara taşımaktır. Türkiyem benim, Türkiyem hepimizindir.” diye ifade etti.

“BU AKŞAM DA AYRI BİR GÜZEL OLDU”

Tarsus’ta sahne almaktan mutluluk duyduğunu belirten Sanatçı Dilek Türkan, “Her konser bittiğinde çok güzel bir duygu oluyor insanda. Tabi ki bu akşamda ayrı bir güzel oldu. Çünkü benim için ilk defa bir araya geldiğim bir ekipti. Burada olmak başka bir tattı.” şeklinde konuştu.

“MÜZİK BİZİ BÜTÜNLEŞTİRİYOR, BİRLEŞTİRİYOR”

Sanatçı Rustam Rahmedov “Müzik bizi bütünleştiriyor, birleştiriyor. Sanat ırkta, dinde tanımıyor. Dilimizi bilmiyor olsanız bile ortak noktamız. Müzik üzerinden iletişim kurabiliyoruz. Kalplere dokunabiliyoruz.” dedi.

“GELECEK SENEYE TARSUS 3. TARSUS MÜZİK GÜNLERİ’Nİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Grammy ödüllü opera sanatçısı Bülent Bezdüz “Havanın biraz serin olmasına rağmen seyircimiz çok güzeldi. Ekip arkadaşlarımız çok duygulu anlar yaşadı. O yüzden belediye başkanımıza verdiği destekler için çok teşekkür ederiz. Tabi ki bu son değil gelecek seneye daha köklü belki uluslararası formlarda bir 3. Tarsus Müzik Günleri’ni gerçekleştireceğiz.” diyerek herkese teşekkür etti.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.