Hava Durumu

:

:

:

Tarsus Festivali Dolu Dolu Geçiyor

20 Kasım 2023 Pazartesi 16:26

SONMANŞET.COM- Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 2.'si düzenlenen ‘Uluslararası Tarsus Festivali'nin ikinci gününde de Tarsus'un her noktasında gerçekleştirilen söyleşi ve etkinliklere katılım sağlayarak, vatandaşlarla buluştu, festival coşkusuna ortak oldu.

Tarsus Festivali Dolu Dolu Geçiyor

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

 

SONMANŞET.COM- Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen ‘Uluslararası Tarsus Festivali’nin ikinci gününde de Tarsus’un her noktasında gerçekleştirilen söyleşi ve etkinliklere katılım sağlayarak, vatandaşlarla buluştu, festival coşkusuna ortak oldu. Festival ikinci gününde de dolu dolu geçti.

 

Başkan Seçer’e festivalin ikinci gününde eşi Meral Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Gazeteci İsmail Küçükkaya, Meclis üyeleri ve Mersin Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile daire başkanları eşlik etti.

 

Seçer ilk olarak Şermin Yaşar’ın söyleşisini dinledi

 

İlk olarak Tarsus Müzesi'nde Yazar Şermin Yaşar'ın ‘Kelimenin Ardı’ isimli söyleşisine katılan Başkan Seçer, yazar Yaşar'ın keyifli söyleşinin ardından yazara çiçeğini ve hediyesini takdim edip konuşma yaptı. Seçer, “Hem sizi hem de çocuklarımızın dâhiyane sorularını keyifle dinledim. Çocuklarımız bizim her şeyimiz. Sizin gibi hem genç hem yetenekli bir kalemin Tarsus gibi müstesna bir yerde olması bizlere gurur verdi” diyerek Yaşar’a Tarsuslular adına teşekkür etti. Şermin Yaşar’ın söyleşi sonunda yaptığı çocuklar ile olan keyifli soru cevaplarını da dinleyen Seçer, daha sonra Tarsus’ta kısa bir esnaf ziyareti yaparak esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi.  

 

Seçer, gazeteci Küçükkaya ile etkinlik alanlarını gezdi

Başkan Seçer, festivalin ikinci gününde kente gelen Gazeteci İsmail Küçükkaya ile bir araya geldi. Küçükkaya ile Tarsus sokaklarını dolaşan Başkan Seçer, vatandaşlarla sohbet etti. Esnaf ile bol bol sohbet eden ikili, vatandaşların ve esnafın sevgisi ile karşılandı. Başkan Seçer daha sonra İsmail Küçükkaya ile birlikte yemeğe geçti ve yemekte Meral Seçer ile festivale katılım sağlayan katılımcılarla birlikte yemek yedi.

 

Vatandaştan Yarenlik Alanı'nda Seçer' e yoğun ilgi

Seçer yemeğin ardından Meral Seçer, CHP Mersin Milletvekili Kış ve Gazeteci Küçükkaya ile birlikte Yarenlik Alanı'na geçti. Yarenlik Alanı’nda esnaf ziyareti yapan Seçer, ‘Vahap Başkan’ sloganları ile dükkanlardan alkış aldı. Esnaf Başkan Seçer’e; festivalin Tarsus’a bir renk getirdiğini ifade etti ve festivalden duydukları memnuniyeti anlattı.

 

Seçer ardından Yarenlik Alanı'nda  farklı ülkelerden festivale katılım sağlayan Halk Dansları Topluluklarının ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun da gösterilerini izledi, vatandaşlarla bir araya geldi. Coşkulu ve birbirinden renkli gösterileri izleyen Başkan Seçer, buradan da Kültür Park'a geçti.

 

Kültür Park’ta festival coşkusuna çocukların neşeli sesleri eşlik etti

Kültür Park Etkinlik Alanı'ndaki etkinlik ve gösterileri izleyen Başkan Seçer, çocuk eğlence ve oyun atölyelerini izleyip, çocukların eğlenceli etkinliklerine ortak oldu. Seçer ve eşi Meral Seçer, Kültür Park içerisinde yer alan Just Dans Dünya Şampiyonu Umutcan Tütüncü'nün dans gösterisini izlerken, Tütüncü ile birlikte dans eden çocuklarla bir araya geldi, onları izledi. Seçer ve Meral Seçer ayrıca Gezici Kütüphane Kitobüs’ü de ziyaret etti, çocuklara kitap hediye etti.

 

“Her alanda çok güzel etkinliklerimiz var”

Festival hakkında görüşlerini paylaşan Başkan Seçer, ikinci gününde de festivale çok yoğun bir katılım olduğunu belirterek, “Sadece Mersin ilçelerinden değil civar illerinden vatandaşlar da geldi. Çok farklı etkinlikler var. Her kesime hitap eden yediden yetmişe çocuklara da gençlere de sanatla ilgilenene de kültürel alanda çalışanlara ilgi gösterenlere de her alanda çok güzel etkinliklerimiz var” dedi.

 

Festivalin adına yaraşır bir şekilde uluslararası olarak gerçekleştirildiğini vurgulayan Seçer, “11 ülkeden 300’e yakın dansçılar, sanatçılar, yazarlar, çizerler, gastronomi ile ilgilenenler, çok ünlü aşçılar, herkes burada. Bu anlamda da kente değer katan insanlar söyleşileriyle vatandaşlarımızın güzel vakit geçirmesini sağlıyorlar. Bu festivalde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımıza da bu ilgilerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Nice nice böyle güzel günlerde yurttaşlarımızla beraber olalım” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Seçer, Haldun Dormen’in ‘Yaşlanmaya Vaktim Yok’ söyleşisine katıldı

Seçer, Kültür Park'ın ardından, Tarsus Müzesi'nde Şebnem Özinal'ın moderatörlüğünde usta sanatçı Haldun Dormen tarafından gerçekleşen ‘Yaşlanmaya Vaktim Yok’ isimli söyleşisine katıldı.

 

Haldun Dormen söyleşisini Başkan Seçer ile birlikte eşi Meral Seçer, CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, ünlü Hat Sanatçısı Etem Çalışkan, Meclis üyeleri ve Büyükşehir Belediyesi bürokratları da dinledi.

 

Söyleşide Haldun Dormen Mersin’i çok sevdiğinden söz etti. Dormen, hayatın bütün olumsuzluklarına rağmen çok güzel olduğunu vurguladı. Oyunculukla ilgili tecrübelerinden söz eden Dormen, gençlere de tavsiyelerde bulundu. Dormen’in söyleşisi katılımcılar tarafından ilgi ile dinlendi. Dormen ayrıca Mersin'de çok iyi ağırlandığını da sözlerine ekledi. Verdiği oyunculuk eğitimleri hakkında bilgi veren Dormen, katılımcılar tarafından ilgi ile dinlendi. Söyleşide katılımcılarla birlikte hep bir ağızdan Lüküs Hayat şarkısını da seslendiren Dormen, festivalde keyifli bir söyleşiye imza attı. Dormen söyleşi sonunda ise katılımcıların sorularını yanıtladı.

 

Seçer, Festival Onur Ödülünü Dormen’e takdim etti

Söyleşiyi dinleyen Başkan Seçer, söyleşi sonunda Haldun Dormen'e Festival Onur Ödülü'nü, çiçeğini ve hediyesini takdim etti. Seçer, Şebnem Özinal’a da hediye ve çiçeğini takdim etti.

 

Usta tiyatrocu Haldun Dormen’in söyleşisini izleyen Başkan Seçer, festival kapsamında büyük duayen isimleri de hemşehrileriyle buluşturduklarını söyledi. Seçer, “Haldun Bey gibi Şebnem Hanım gibi her biri kendi alanında usta onlarca kişiyi sizlerle buluşturuyoruz. Çocuklarımıza, sizlere inanılmaz feyz verecek sohbetler” diye konuştu. Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun ‘Lütfen Kızımla Evlenir misiniz?’‘Kamyon’, ve ‘Matruşka’ isimli oyunlarının şu anda kent genelinde gösterimde olduğunu vurguladı. Seçer, Mersinli tiyatroseverleri bu 3 oyunla buluşturduklarını aktararak, çok yakında Tarsus’a yaraşır yeni bir Kültür Merkezi projesinin hazır olduğunu ve ileriki süreçte Tarsusluların hizmetine sunacaklarının altını çizdi.

 

Özinal: “Kentte çok güzel ağırlandık”

Tarsus Müzesi’nde düzenlenen Haldun Dormen’in ‘Yaşlanmaya Vaktim Yok’ söyleşisini usta tiyatrocu Haldun Dormen’le birlikte yürüten tiyatrocu ve oyuncu Şebnem Özinal, 2. Uluslararası Tarsus Festivali ile ilgili; “Başkanımız Vahap Seçer’e bir kez daha teşekkür ediyoruz böyle harika bir ekip kurduğunuz için. Gerçekten çok organizeler, çok güzel ağırlanıyoruz” dedi.

 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.