Hava Durumu

:

:

:

Tarsus Ekonomisi TSO’da Masaya Yatırıldı

18 Aralık 2019 Çarşamba 15:34

SONMANŞET.COM- Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, ilçenin ekonomik anlamda konumu ve ekonomisiyle birlikte sosyal ve kültürel alanda daha da gelişmesi amacıyla meslek odaları, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi.

Tarsus Ekonomisi TSO’da Masaya Yatırıldı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, ilçenin ekonomik anlamda konumu ve ekonomisiyle birlikte sosyal ve kültürel alanda daha da gelişmesi amacıyla meslek odaları, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi.

-Kaymakam Otcu: El Ele Vermeliyiz

Kaymakam Kadir Sertel Otcu, Ticaret ve Sanayi Odası salonunda gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, tarihi 10 bin yıl öncesine dayanan ve kadim bir kent olan Tarsus’ta halkın refah düzeyini yükseltmek ve yaşam kalitesini arttırmak için hep birlikte el ele verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Tarsus’a yapılmakta olan yatırımların tamamlanarak hizmete girdiğinde kentin önümüzdeki süreçte Bölgenin çekim merkezi haline geleceğine işaret eden Kaymakam Otcu, 10 bin yıla yakın geçmişi ve Türkiye’de birçok konuda ilk’lerin kenti olan Tarsus’un yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle her türlü hizmete layık olduğunu belirtti.

Otcu, “Tarsus gerçekten büyük bir ilçe olduğu gibi potansiyeli de yüksek olan bir kent. Hep birlikte Sivil Toplum Kuruluşlarımızla, Meslek Odalarımızla, siyasi partilerimizin temsilcileriyle Tarsus’un sorunlarını çözme adına yapılacak ne varsa yapacağız.” Diye konuştu.

-Ruhi Koçak: Tarsus OSB'de 15 Bin Kişiye İstihdam

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak, bugün itibariyle toplam üye sayılarının 2 bin930 olduğunu ve içinde bulunduğumuz 2019 yılında bugüne kadar 231 yeni şirket kurulduğunu belirterek, “2018 yılında Tarsus firmalarının ihracatı 2017 yılına göre yüzde 20 artış göstermiş ve 136 milyon dolardan, 163 milyon dolara yükselmiştir. 2017 yılında 101 ülkeye ihracat yapılırken, 2018 yıında 110 ülkeye ihracaat yapılmıştır” dedi.

Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nin imar planının onaylandığını, alt yapı proje çalışmalarının devam ettiğini ve avam projelerinin onaylandığını, şahıslardan arazi olarak 129 bin 607 metre kare yer alındığını, buna bir milyon 497 bin tl. bedel ödendiğini belirten Koçak, Maliye hazinesinden 284 bin 804 metre yer alınıp 123 bin 462 lira, olmak üzere toplamda 414 bin 411 metre kare yere 1 milyon 620 bin lira bedel ödendiğini, bunun yanı sıra 1 milyon 678 bin 603 metre kare alan için ise acele kamulaştırma kararı alındığını, bölgenin hizmete girmesiyle birlikte 15 bin kişiye direk iş imkanı sağlanacağını ve OSB’de ilk kazmayı 2020 yılında vuracaklarını söyledi.

-Adem Gül: Tarsus İŞGEM olarak Rol Model Olduk

Tarsus İş Geliştirme Merkezi(İŞGEM) Genel Müdürü Adem Gül ise, Türkiye’de ilk İŞGEM’in Tarsus’ta kurulduğunu ve şu anda diğer illerde mevcut İŞGEM’lerin kurumasına öncülük ettiklerini kaydetti.

Tarsus’ta işsizliğin önlenmesi ve kent ekonomisine ciddi katkı sağlanması amacıyla Tarsus Sanayici ve İşadamları Derneği (TASİAD) tarafından kurulduğunu belirten Genel Müdür Adem Gül, şu anda Tarsus İŞGEM 1 ve 2’de faaliyet gösteren 108 firmada 1400 dolayında kişinin istihdam edildiğini dile getirdi.

İŞGEM’deki işyerlerinin en önemli sorununun en büyük işletmeden daha yüksek miktarda ödenilen elektrik tarifesi olduğunu dile getiren Genel Müdür Adem Gül, “Oysa İŞGEM’deki işletmeler kuluçka işletmeleridir. Bu nedenle elektrik tarifelerinin düşürülmesi gerekmektedir. Elektrik bedeli çok yüksek olarak ödeniyor” diye konuştu.

-Hayri Erdoğan: Zeytinyağını da Tescilletiyoruz

Tarım ve Orman Müdürü Hayri Erdoğan ise konuşmasında, Tarsus’ta 1 milyon dekar işlenebilir tarım arazisi bulunduğunu ve 77 ayrı cins ürün yetiştirildiğini vurguladığı konuşmasında, Sarıulak zeytininden sonra Tarsus Sarıulak zeytinyağına da yakında coğrafi işaret alınarak tescilini yaptıracaklarının müjdesini verdi.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv