Hava Durumu

:

:

:

Tarsus Belediyesi Eskişehir Belediyesiyle Kardeş Oluyor

01 Ekim 2019 Salı 14:39

SONMANŞET.COM- Konuşmalarının işaret dili ile tercüme edildiği Tarsus Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis toplantısı yapılırken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Kardeş Şehir olunması kararlaştırıldı.

Tarsus Belediyesi Eskişehir Belediyesiyle Kardeş Oluyor

SONMANŞET.COM- Konuşmalarının işaret dili ile tercüme edildiği Tarsus Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis toplantısı yapılırken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Kardeş Şehir olunması kararlaştırıldı.

Başkan Bozdoğan; “Deprem öldürmez, cehalet öldürür. Olayın sadece hukuki tarafına bakmayın. Demir çalanlar, beton çalanlar, hırsızlık yapanlar. Olayın sadece bir imar tarafına bakmayız, bugün Tarsus'a baktığınız zaman o çarpık kentleşmenin ne olduğunu bizden önceki arkadaşlar çok iyi biliyordur.” dedi.

Tarsus Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleşti.  Meclis öncesi yerel sanatçılardan oluşan grup müzik dinletisi yapılırken, meclisteki konuşmalar işaret dili ile tercüme edildi.

“SAVAŞLAR ÖNDERLERİN DEĞİL, MİLLETİNDİR”

Toplantı öncesi meclis üyelerine ve katılımcılara seslenen Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, savaşların önderlerin olmadığını, milletin olduğunu belirterek, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İsmet İnönü ile Cumhuriyet’in üç fedaisi olan Mahmut Esad Bozkurt, Rüştü Saraçoğlu,  Dr. Reşit Galip için ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı okumaya davet etti.

Komisyon ve müdürlüklerden gelen tekliflerin görüşüldüğü mecliste, Mahalli İdareler İşverenler Sendikası’nın sonlandırılması maddesi oy çokluğuyla kabul edildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Bozdoğan; “Bu sendikaya 89 bin TL ödeme yapılıyordu. Bunun yerine 5 bin ödeme yapılacak başka bir sendikaya geçeceğiz.” dedi.

DÜŞÜNDÜĞÜM GİBİ KONUŞURUM, KONUŞTUĞUM GİBİ DE SAVUNURUM '

Görüşülen diğer maddeler ise Ergenekon Mahallesi 1250 Sokak’ta bulunan parka Şehit ve Gaziler Koruluğu isminin verilmesi oy birliğiyle kabul edilirken, Şehitler Tepesi Mahallesi 3687 Sokak’ta bulunan park da ağaçlandırılarak Prof. Dr. Türkan Saylan isminin verilmesi teklifi meclis üyeleri arasında tartışmaya neden oldu. Parklara şehitlerin isminin de verilmesi konusu tartışılırken Başkan Bozdoğan; 'Düşündüğüm gibi konuşurum, konuştuğum gibi de savunurum. Eğriye eğri, doğruya doğru. Kimseye de eyvallahım yok. Haklısınız biz şehitlerle ilgili 47 tane park belirledik, isimleri vereceğiz. Bunları sizinle de konuşacağız.' dedi.

HAKİKATİN ŞİMŞEĞİ, FİKİRLERİN ÇATIŞMASINDAN ÇIKAR

Başkan Bozdoğan konuşmasının devamında Prof. Dr. Türkan Saylan'ın kendisi için çok önemli olduğunu belirterek; “Ama Türkan Hoca bizim için çok önemli, benim aynı zamanda hocam, aynı zamanda bağlı bulunduğum Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin, yıllardır üyeliğini yaptığım bir kurumun başkanlığını da yapan çok değerli bir insandı. Öncelikle böyle bir koruluğa onun ismini vermeyi kendim istedim. Aslında tartışmayı hocamızın Ankara'da 1980 yılında bir seminerde söylediği çok güzel bir söz vardı, onunla bitireceğim; ‘Hakikatin şimşeği, fikirlerin çatışmasından çıkar' der. Biz de hakikatler böyle tartışarak bulacağız.” ifadelerini kullandı.

HER KADINA 150 TL VE BERABERİNDEKİ ÇOCUKLARA 50 TL YARDIM

 

Tarsus Belediyesi Konukevi hizmetinden yaralanan, yol parası ve şahsi ihtiyaçlarının karşılanması için her kadına 150 TL ve beraberindeki her çocuk için 50 TL maddi yardımda bulunması teklifi kabul edildi.

Bunun yanı sıra Tarsus Belediyesi yerel hizmet politikalarını geliştirmek adına Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile kardeş şehir olunması konusu hususunda görüşülen madde meclis üyelerince oy birliğiyle kabul edildi.

Toplantının dilek ve temenni bölümünde söz alan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan İstanbul'daki depreme değinerek; “Arkadaşlar deprem öldürmez, cehalet öldürür. Olayın sadece hukuki tarafına bakmayın. Demir çalanlar, beton çalanlar, hırsızlık yapanlar... Bir şehri kötü yöneten siyasiler. Asıl onlar öldürür. Olayın sadece bir imar tarafına bakmayız, bugün Tarsus'a baktığınız zaman o çarpık kentleşmenin ne olduğunu bizden önceki arkadaşlar çok iyi biliyordur. Nereye geldiğini de biliyorlardır. Ama tekrar söylüyorum deprem öldürmez normalde, cehalet öldürür. Eğer disiplinliyseniz, ciddiyseniz depremden korkamazsanız. Bu bir doğa olayı, kaçamazsınız da ama önlemlerinizi iyi alacaksınız.” şeklinde konuştu.

TARSUS'TA 4 BİN ALZHEİMER HASTASI VAR

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü'nü de kutlayan Başkan Bozdoğan, Tarsus' ta yaklaşık 4 bin Alzheimer hastası olduğunu hatırlatarak sözlerine şu şekilde devam etti; “Geldiğimiz günden beri de konuşuyoruz özellikle Alzheimer için, Demans için konuşuyoruz. Bu merkezlerin bütünleşik yaşam evlerinin, bütünleşik gece evlerinin kurulmasının üzerinde çok fazla duruyoruz. Onunla ilgili belki de Türkiye'deki birçok belediyenin yapmadığı sadece derneklere mahkum bırakılan palyatif bakım merkezlerinin bir an önce açılması için ciddi bir çalışmamız da var.”

 KAPI KAPI DOLAŞAN BİR EKİP OLUŞTURDUK

Tarsus'ta ilmik ilmik tüm sokakları gezen bir ekip oluşturduğunu dile getiren Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan; “Çalışanlarımız kapı kapı dolaşarak, siyasi olarak değil, oradaki yoksul insanları, garibanları belirleyerek, bize bir veri tabanı oluşturuyorlar, hasta insanlarımızı daha yakından tanıyoruz, üniversitede okuyan çocuklarımızı daha yakından tanıyoruz, gerçekten ihtiyacı olan insanlarımızı tanıyoruz. Onların yaşam şekillerini, hijyen koşullarını görüyoruz.” dedi.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv