Hava Durumu

:

:

:

Sibel Dağlıkan: Özbakım Alışkanlıklarından Vazgeçmeyin

11 Mart 2018 Pazar 10:40

SONMANŞET.COM- Uzman Klinik Psikolog Sibel Dağlıkan, banyo yapmaya ya da kirli giysilerini değiştirmeye üşenmenin, uyuşturucu bağımlılığının işaretlerinden biri olduğunu söyledi

Sibel Dağlıkan: Özbakım Alışkanlıklarından Vazgeçmeyin

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Uzman Klinik Psikolog Sibel Dağlıkan, banyo yapmaya ya da kirli giysilerini değiştirmeye üşenmenin, uyuşturucu bağımlılığının işaretlerinden biri olduğunu söyledi

Medical Park Tarsus Hastanesi’nde görev yapan Uzman Klinik Psikolog Sibel Dağlıkan, TED Adana Koleji ve Tarsus Pakize Bayraktar Ortaokulu’nda öğrencilere ‘bağımlılık’ ile ilgili seminer verdi. Seminerlerinde ‘bağımlılık belirtileri’ üzerinde duran Uzm. Psk. Dağlıkan, bunlardan birinin banyo yapmak ve kirli giysileri değiştirmek gibi özbakım alışkanlıklarından kaçınılması olduğunu söyledi.

DAVRANIŞLARDA DEĞİŞİKLİK BAŞLIYOR

Psk. Dağlıkan, “Madde bağımlısı gençler genellikle, artık banyo yapmaya üşenmeye başlar. Benzer şekilde kirli giysilerini de değiştirmeye üşenebilir. Günlerce aynı giysiyi giyebilir” dedi. Dağlıkan uyuşturucu kullanan kişilerdeki diğer bazı davranışlar hakkında şu bilgileri verdi: “Madde kullanan kişiler aile ilişkilerini azaltırlar ve evde az vakit geçirirler. Her zamankinden fazla para harcamaya başlarlar. Tanımadığınız arkadaşlar edinmeye başlarlar. Çevresi ve arkadaşları eski önemlerini yitirir. Uykulu ve yorgun görünebilirler. Yeme düzenleri bozulur, kilo kaybedebilirler. Daha sinirli olabilirler.”

 

TATMİNSİZLİK RİSKİ ARTIRIYOR

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de uyuşturucu kullanma yaşının 13’e kadar düştüğünü de kaydeden Dağlıkan, bunun en temel nedenlerinden birinin, çocukların her istediğinin yapılması olduğunu kaydetti. Dağlıkan, “İstediği her şeye, hiçbir çaba göstermeden kavuşan çocukta tatminsizlik ve özgüven kaybı başlıyor. Bu da çocuğun, uyuşturucu bağımlılığına yönelme ihtimalini artırıyor” diye konuştu. Uzman Klinik Psikolog Sibel Dağlıkan, madde kullanımına başlamada risk faktörlerini şöyle sıraladı:

-Heyecan arama

-Davranım bozukluğu

-Suça yönelik davranışlar

-Okul başarısızlığı

-Duygusallık

-Çökkün duygu durum

-Kendine karşı güvensizlik

-Kendini küçük görme

-Denetlenemeyen olumsuz yaşam olayları

-Anne-babada alkolizmin varlığı ve buna bağlı olarak anne-babada ilgi ve denetimde yetersizlik

-Ergende yüksek stres düzeyi ve duygusallık

-Genetik faktörler

-Akran gruplarının baskısı

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.