Hava Durumu

:

:

:

Seçimin Gizli Kahramanı Sarpkaya

01 Nisan 2019 Pazartesi 16:40

Bunları neden yazıyorum? Bir hakkı sahibine iade etmek için. Bedrettin Sarpkaya, seçim kaybettiği 1994 yerel seçimlerinden bu güne kadar siyasi çizgisinden ödün vermedi, her zaman CHP'nin, CHP'li adayların seçim kazanması için perde arkasından var gücüyle destek oldu…

Seçimin Gizli Kahramanı Sarpkaya

31 Mart Yerel seçimleri geride kaldı. Cumhuriyet Halk Partisi 25 yıl aradan sonra Tarsus’ta Dr. Haluk Bozdoğan ile yerel seçimleri kazandı.

25 yıl dile kolay. 1994 yerel seçimlerinde CHP-SHP ve DSP olarak üçe bölünmüş bir merkez sol partilerin arasından hiç ummadık bir şekilde 1989 seçimlerinde 2 bin oyu bulunan MHP’nin adayı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu.

Kocamaz, eğrisiyle doğrusuyla, Tarsus’un konjoktürel gerçeğini de iyi kullanarak tam 20 yıl Tarsus gibi sosyal demokratların bir zamanlar kalesi olan Tarsus’u yönetti.

Kocamaz, 20 yıl boyunca 1994 seçimlerini 7’den 77’ye herkesin zihnine “Milat” olarak yerleştirdi. 1994’den önceki Belediye Başkanlarını Tarsus’a sahip çıkmamakla suçlayıp, durdu.

İşin tuhaf tarafı 1989-1994 yılları arasında Belediye Başkanlığı yapan Bedrettin Sarpkaya’nın başlattığı alt yapı projeleri ve uygulamalarının mirasını devraldığından hiç söz etmedi. Türkiye’de bir ilçede arıtma tesislerini yapan ve kanalizasyonun ana kolektörlerini başlatan Bedrettin Sarpkaya’ya, o dönemin DYP’li Çevre Bakanı, plaketle ödüllendirmişti. Tarsus’ta Sarpkaya’nın yaptırdığı su depoları sayesinde 2.nci kata dahi çıkmayan sular 7.ci, 8.nci Katlara dahi çıkmaya başlamıştı. Dahası Sarpkaya döneminde eskimiş, paslanmış içmesu boruları değiştirilmiş ve Tarsus Belediyesi Sarpkaya sayesinde Berdan İçmesu Tesislerine ortak olmuştu.

Birkaç ay önce kurulan Tarsus Üniversitesi’nin temelleri Belediye Başkanlığı döneminde onun da büyük gayret gösterip, binasını da yaptırdığı Meslek Yüksek Okulları Sarpkaya’nın döneminde açıldı.

Keza Tarsus Kültür Merkezi, yeni yaptırılan parklar, Tarsus’u ikiye bölen tren hattının devlet hastanesi kavşağındaki üst geçit Sarpkaya’nın eseridir. Kocamaz döneminde isimleri değiştirilen Yeni mahalle, yeni hal arasında bulunan ve kente o dönem çok ciddi nefes aldıran bulvarlar Sarpkaya’nın eseriydi.

Sarpkaya zamanında Tarsus 24 saati dinamik bir kentti. Cıvıl cıvıldı…

Kısaca Sarpkaya’nın Tarsus’un tarihine damgasını vuran hizmetlerini asla unutmamak gerekir. Unutmak nankörlükten öte bir şey değildir.

Evet, 25 yıl dile kolay…

Sarpkaya, 1994 yerel seçimlerini kaybettikten sonra SHP-CHP birleşmiş, ancak o dönemde CHP yönetimde olduğu için parti içi rekabetten dolayı Sarpkaya’ya ne yazık ki sahip çıkmamıştı.

Bunları neden yazıyorum? Bir hakkı sahibine iade etmek için.

Bedrettin Sarpkaya, seçim kaybettiği 1994 yerel seçimlerinden bu güne kadar siyasi çizgisinden ödün vermedi, her zaman CHP’nin, CHP’li adayların seçim kazanması için perde arkasından var gücüyle destek oldu…

Sözü 31 Mart yerel seçimlerine getirmek istiyorum. Sosyal demokrat kanadın Tarsus ve Mersin’deki en önemli kilometre taşlarından biri olan Bedrettin Sarpkaya’nın 31 Mart yerel seçimlerindeki Gizli Kahramanlarından en önemli isimlerin başında geldiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

CHP’nin stratejik önem arz eden seçim kampanyası döneminde Sarpkaya, sorunları çözmedeki pratikliği, hoşgörüsü, barışçıl kimliği, insani ilişkileri ve engin hoşgörüsüyle damgasını vuran gizli kahramandır.

Şimdi o hakkı sahibine teslim etme zamanı geldi. Hizmet döneminde Tarsus’ta başta alt yapı, toplu konut, içme su borularının yenilenmesi, yeni parklar kazandırılması, arıtma tesisleri, üst geçit, bulvarlar, Kültür merkezi gibi konularda çok büyük hamlelerde bulunan Sarpkaya; Atalarımızın söylediği gibi, “Hafıza-i beşer nisyan ile malûldür”. Yani insanoğlunun unutkan olan hafızalarına bir hatırlatma artık kaçınılmaz olmuştu.

Tüm bunları yazdıktan sonra, kazanmış olmasına rağmen henüz koltuğuna oturmamış olan Tarsus’un yeni Belediye Başkanı, halkın kahramanı olarak halkın adayı olarak seçim kazanan Dr. Haluk Bozdoğan’ın zaferinin arkasındaki en önemli isimsiz kahramanların başında gelmektedir. Başkan Haluk Bozdoğan da zaten uygun olan her platformda bunu ifade etmiştir. Bu zaferin en önemli kahramanları elbette sadece Sarpkaya değil…Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin il başkanı Adil Aktay,ilçe Başkanı Ali İlk ve yönetimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediye Meclis üyesi adayları, partililer ve elbetteki partililerin unutulmayacak emekleri…31 Mart zaferinin kahramanlarıdır.

Cumhuriyet Halk Partisi Tarsus ve Mersin’de 31 Mart yerel seçimlerini zaferle taçlandırmıştır.

Sarpkaya, inanılmaz enerjisiyle partisinin seçim zaferine kadar desteğini ve tecrübesini taktikleriyle göstermiştir. Seçim gecesi her yaştan CHP’lilerin Sarpkaya’ya olan saygısını ve hürmetini yakından gözlemledim.

Sanki kendisi Belediye Başkanı seçilmiş gibi sevinçli ve mutluydu Bedrettin Sarpkaya…

Haksızda sayılmazdı. Siyasette önemli yerlere gelen Mersin Büyükşehir Belediyesinin yeni Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, eski Milletvekilleri Edip Özgenç gibi etkin siyasetçilerin üzerinde büyük emeği bulunan Bedrettin Sarpkaya, 25 yıl aradan sonra gelen zaferin manevi huzurunu yaşıyor.

Siyasette usta olmak, ortada görünmeden seçim sürecini en iyi şekilde koordine etmek, duayen olmak ve bunlarla birlikte saygın bir isim olarak tarihe geçmek görüldüğü gibi kolay olunmuyor.

Bu nedenlerle diyorum ki; Bedrettin Sarpkaya’nın kıymetini bir kez daha anlamamız gerek…

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv