Hava Durumu

:

:

:

Savunma Sanayii Başkanlığı&Koluman A.Ş. Taşıyıcı Araç Konusunda İmzaları Attı

26 Ekim 2021 Salı 01:55

SELAHATTİN ÖZBOZKURT SONMANŞET.COM- SAVUNMA Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, savunma sanayisinin büyümesinde ve gelişmesinde en büyük paya sahip olan alanlardan birisinin kara araçları olduğunu belirterek, ''Güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarının karşılanması yanında ihracat kapasitesiyle de ülkemize önemli katkılar sağlamaktadır. Şimdi değil, aslında epey uzun bir zamandır savunma sanayi ihracatımızda kara araçlarımız çok önemli bir rol alıyor'' dedi.

Savunma Sanayii Başkanlığı&Koluman A.Ş. Taşıyıcı Araç Konusunda İmzaları Attı
SELAHATTİN ÖZBOZKURT 
 
SONMANŞET.COM- SAVUNMA Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, savunma sanayisinin büyümesinde ve gelişmesinde en büyük paya sahip olan alanlardan birisinin kara araçları olduğunu belirterek, "Güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarının karşılanması yanında ihracat kapasitesiyle de ülkemize önemli katkılar sağlamaktadır. Şimdi değil, aslında epey uzun bir zamandır savunma sanayi ihracatımızda kara araçlarımız çok önemli bir rol alıyor" dedi.
 
Prof.Dr. Demir, Koluman Otomotiv Endüstri AŞ'de düzenlenen "8x8 Tekerlekli Konteyner Taşıyıcı Araç Projesi imza töreninde yaptığı konuşmada, savunma sanayisine hizmet eden güzel bir tesiste bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.
 
Türkiye'de savunma sanayisi açısından başarılı bir dönemde olduğunu ifade eden Demir, "Ülkemizin içinde bulunduğu durum, stratejik konumumuz, dünyadaki gelişmeler göz önüne alındığında da daha çok çalışmamız, çok mesafe kat etmemiz gerektiği aşikar. Burada da yine savunma sanayimize önemli katkıda bulunan şirketlerimizden birisinin bünyesinde bulunuyoruz. Savunma sanayimize bu katkıyı veren tüm çalışan arkadaşlarımıza Koluman ailesine teşekkürlerimizi bildirmek istiyoruz. Şimdi bu ailenin üyesisiniz, çok sağ olun, var olun. Bugün gemilerimizden helikopterlerimize, uçaklarımızdan insansız hava araçlarımıza çeşitli silah sistemlerimize kadar bir dizi ürünü sahaya veriyoruz. Ama bu sahaya verilen ürünlerin altyapısını oluşturan, onları taşıyan, onlara bir anlamda stent oluşturan ve sahada var olmalarını sağlayan araçların yapıldığı mekandayız." diye konuştu.
 
-"Savunma sanayi ihracatımızda kara araçlarımız çok önemli bir rol alıyor"
 
Demir, savunma sanayisinde kara araçlarının önemine dikkati çekerek, şöyle devam etti:
 
"Savunma sanayimizin büyümesinde ve gelişmesinde en büyük paya sahip olan alanlardan birisi kara araçlarımız. Güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarının karşılanması yanında ihracat kapasitesiyle de ülkemize önemli katkılar sağlamaktadır. Şimdi değil, aslında epey uzun bir zamandır savunma sanayi ihracatımızda kara araçlarımız çok önemli bir rol alıyor. Kirpi, Ejder Yalçın bunun gibi çeşitli konfigürasyondaki zırhlı araçlarımız, Kaplan, Pars gibi silah taşıyıcı araçlarımız, hafif, orta ve ağır sınıf olmak üzere üç ayrı kategoride şu anda geliştirdiğimiz ve bir kısmını sahaya verdiğimiz insansız kara araçlarımız, her türlü bölge ve arazi şartlarında harekat ihtiyaçlarına cevap veren yüksek koruma ve hareket kabiliyeti olan bir dizi aracımız, güvenlik güçlerimizin gücüne güç katmaktadır. Muharebe araçları yanında bugün yine örnekleri gördüğümüz Derman gibi araçlarımız da çeşitli destek unsurlarımızla etkili olmaktadırlar. Aynı zamanda bu araçlarımızın çeşitli roket ve atım sistemlerin de taşıyıcılar olduğunu belirtmek isterim."
 
Demir, temel ilkelerinin harekat sahasındaki ihtiyaçların karşılamasında öncelikle yerli ve milli teknolojileri kullanmak olduğunu söyledi.
 
İmzalayacakları "8x8 Tekerlekli Konteyner Taşıyıcı Araç Projesi" sözleşmesiyle güvenlik güçlerinin sahip olduğu kara araçları ailesine yakın zamanda yeni bir ferdin daha katılmış olacağını dile getiren Demir, şöyle devam etti:
 
"Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın 8x8 tekerlek konfigürasyonuna sahip, zırhlı muharebe destek araçları ihtiyaçları kapsamında önemli bir lojistik destek aracını da bünyemize katmış olmaktan büyük mutluluk duyacağız. Bu süreçte bu projenin hayata geçirilmesi için destek veren başta Koluman şirketi ve bütün paydaşlar, Savunma Sanayi Başkanlığı personelimiz ve destek veren bütün kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Ancak yolun daha başında olduğumuzu Koluman ve diğer kara aracı üreticilerinden çok daha önemli atılımlar beklediğimizi ve yerli konusunda da azami bir gayret ile motor dahil bir dizi sistemin artık yerli olarak devrede olması için elimizden gelen çabanın gösterilmesi gerektiğini belirtiyorum."
 
Mersin Valisi Ali İhsan Su ise Mersin'in her sektörde önemli bir üretim merkezi olduğunu söyledi.
 
Koluman Otomotiv Endüstri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık da şirketin çalışmaları hakkında bilgi aldı.
 
Konuşmaların ardından Demir, Koluman Otomotiv Endüstri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık 65 adet 8x8 tekerlekli konteyner taşıyıcı araç (Drops) projesi kapsamındaki imzaları attı.
 
Daha sonra Savunma Sanayi Bakanı İsmail Demir, "Derman" adlı 8X8 zırhlı lojistik destek aracının direksiyonuna geçti.
 
İmza töreni öncesi Demir, üretim merkezini gezerek çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi alırken, imza törenine Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Mersin Tarsus OSB Başkanı Sabri Tekli, AKADEMİ DER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Onur Başar Özbozkurt, Koluman A.Ş. Danışmanı Av. Önder Ege ve iş dünyası katıldı.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.