Hava Durumu

:

:

:

Rusya'daki En Ünlü Zincir Marketlerin Tercihi Tarsus ERZA Tarım

05 Haziran 2023 Pazartesi 10:58

SONMANŞET.COM- MERSİN TARSUS'TA yaklaşık 40 yıldır faaliyet gösteren ve Çukurova bölgesinin en önde gelen firmalarından olan ERZA Tarım Ürünleri Gıda Şirketi, ülke ekonomisine verdiği katkılarla dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Rusya'daki En Ünlü Zincir Marketlerin Tercihi Tarsus ERZA Tarım
SELAHATTİN ÖZBOZKURT
 
SONMANŞET.COM- MERSİN TARSUS'TA yaklaşık 40 yıldır faaliyet gösteren ve Çukurova bölgesinin en önde gelen firmalarından olan ERZA Tarım Ürünleri Gıda ve Tarım Ürünleri firması, ülke ekonomisine verdiği katkılarla dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. 
 
38 yıl önce girişimci iş insanı Erden Zaman tarafından kurulan ERZA Tarım Ürünleri Şirketi, birçok Avrupa ülkesinin yanı sıra Rusya’ya tarım ürünleri ihracatında bölgenin lokomotif firmaları arasında bulunuyor.
 
Türkiye açısından büyük bir pazar olan Rusya’nın önde gelen market zincir şirketlerinden Verna yetkililerinin geçtiğimiz yıl ERZA Tarım Ürünleri Gıda Şirketi’ne yaptığı ziyaretin arından yine Rusya’nın önde gelen zincir market firmalarından X5 yetkilileri de Tarsus’a geldiler.
 
ERZA Tarım kurucu ve sahibi Erden Zaman’ın yanı sıra firma yöneticilerinden Betül Zaman tarafından karşılanan Rusya X5 firması yöneticileri, sert çekirdekli meyve bahçelerinde inceleme yaptıktan sonra ERZA Firması’nın paketleme tesislerine de ziyarette bulundular.
 
Kış aylarında sebze, narenciye ve marul ihracatı ile birlikte yaz aylarında şeftali, nektarin, erik ve kayısı gibi sert çekirdekli ürünleri başta Rusya olmak üzere Almanya, Ukrayna, İngiltere, Belçika, Bulgaristan, Polonya, Hollanda, Avusturya ve daha birçok ülkeye ihraç ederek ülke ekonomisine katkı sunan ERZA Tarım Ürünleri Gıda Şirketi, sektöründe istihdama da büyük katkı sunarak, sezonda ortalama/günlük 300 yevmiye ile işçi istihdam ediyor.
 
Rusya X5 firmasının alım müdürü ve kalite kontrol yetkililerini Tarsus’ta ağırlamaktan dolayı oldukça mutlu olduklarını ifade eden Erdem Zaman, misafirlerini Şelale’ye götürerek, kentin doğal güzelliklerini gösterdi.
 
RUSYA ÇOK BÜYÜK BİR PAZAR 
Rusya’dan gelen yetkililerin iyi tarım uygulamalarını ve özellikle bahçelerde ne tür ilaç kullanıldığı gibi çalışmaları bizzat yerinde deneyimlediklerinin altını çizen ERZA Tarım Ürünleri Gıda Şirketi yetkililerinden Betül Zaman, “Çukurova’da yetişen ve ihraç edilen sert çekirdekli ürünlerinin %70’den fazlası Rusya pazarına gitmekte. Bu, bölgemiz ve ülkemiz için oldukça önemli bir durum. Biz firma olarak Avrupa standartlarına göre yetiştirdiğimiz ürünleri ihraç ediyoruz. Ülke ekonominse de ciddi katkı sunuyoruz. 
 
İhracatını gerçekleştirdiğimiz sert çekirdekli ürünlerin % 60’ını kendimiz üretirken, %40’ını ise diğer üreticilerimizden temin ediyoruz” diye konuştu. 
 
PLANLI ÜRETİM ŞART!
ERZA Tarım Ürünleri Gıda Şirketi Kurucusu ve Sahibi Erden Zaman’da özellikle son yıllarda bölge genelinde üretimi artan sert çekirdekli ürünlerin, iyi şekilde planlanması gerektiğine vurgu yaptı.
 
Son yıllarda buğday ve diğer tahıl ürünlerinin üretiminde bölge genelinde ciddi bir düşüş olduğunu söyleyen Erden Zaman, “Çiftçilerimizin büyük bölümü sert çekirdekli ürünlere yöneldi. 
 
Fakat plansızlık nedeniyle aşırı üretim var. Bunun da ötesinde ihracata yönelik ürün konusunda yeterlilik yok. Bu konuda acilen ciddi şekilde önlemler alınıp, planlama yapılması şart” diye konuştu.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.