Hava Durumu

:

:

:

Progen’in LIMA Pamuğu Tarsus’ta Mükemmel Sonuç Verdi

11 Ekim 2017 Çarşamba 16:02

SONMANŞET.COM- Progen Firmasının üstün kaliteli pamuk çeşitlerinin başında gelen Lıma cinsi pamuk tohumu Tarsus'ta bulunan ekili alanında mükemmel sonuç verdi.

Progen’in LIMA Pamuğu Tarsus’ta Mükemmel Sonuç Verdi

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Progen Firmasının üstün kaliteli pamuk çeşitlerinin başında gelen Lıma cinsi pamuk tohumu Tarsus’ta İşadamı Aydın Üstündağ'ın arazisinde bulunan ekili alanında mükemmel sonuç verdi.

Tarsus’un Reşadiye köyü olarak bilinen Heleke köyünde Akşif Çırçır fabrikasının yöneticisi genç işadamı Aydın Üstündağ’a ait 60 dönümlük alanda ekimi yapılan erkenci cins olan Lıma türü pamuğun hasadı sırasında hasat günü tanıtımı yapıldı.

Progen A.Ş. Bölge Müdürü Ahmet Sözer, üstün kaliteli elyaf, çok yüksek çırçır randımanı, geniş adaptasyon yeteneği, yüksek verim potansiyelli, dökmeye toleranslı, makineli hasada uygun olan Lıma cinsi pamuktan beklenen kalite ve rekoltede ürün alındığını söyledi.

Lıma türü pamuğun mükemmel elyaf kalitesine sahip erkenci bir çeşit olduğunu ve bu cins pamuğu Ege, Çukurova, Hatay ve Antalya çiftçilerine önerdiklerini belirten Bölge Müdürü Ahmet Sözer, “Lıma pamuğun Adaptasyon yeteneği ve verim potansiyeli yüksektir. Yüksek elyaf kalitesi yanında, yüzde 45-46'lara ulaşan yüksek çırçır randımanı ile dikkat çekmektedir. Bitki yapısı konik, bitki boyu ortadır. (90-95 cm). Tüysüz yapraklı olması nedeniyle beyaz sineğe toleranslıdır. Toprak seçiciliği olmayan çeşit, Verticillium solgunluğuna yüksek toleranslıdır. Koza yapısı kapalı olduğundan dökmeye toleranslıdır. Makineli hasada ise son derece uygundur.” dedi.

Pamuk yetiştiricilerinden  olan Akşif Çırçır ve Pamuk Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Aydın Üstündağ,  yaptığı açıklamada, deneme amaçlı olarak 60 dekara ektikleri Lıma türü pamuktan olumlu sonuç aldıklarını belirterek, Pamuğun ekonomik kazanım anlamında diğer ürünlerden daha değerli olduğunu, başka çiftçilerin de üretim yapmasıyla bölge ekonomisinin canlanacağını vurguladı ve bölge çiftçilerine bu cins pamuğu yetiştirmeleri önerisinde bulundu.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.