Hava Durumu

:

:

:

Prof. Dr. Esat Arslan'dan 'Atatürk ve Cumhuriyet' Konferansı

11 Kasım 2019 Pazartesi 17:09

SONMANŞET.COM- Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 81.'nci Yıl dönümü dolayısıyla Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Arslan, Toros Üniversitesi'nde “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu konferans verdi.

Prof. Dr. Esat Arslan'dan 'Atatürk ve Cumhuriyet' Konferansı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Toros Üniversitesi 45 Evler Kampüsü Konferans Salonu’nda, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81. Yıl dönümü dolayısıyla Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Arslan “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu konferans verdi.

Konferansa, Toros Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Y. Sertaç Özveren, Rektör Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Türkel, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Zeren ve Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Servet Özgür, Toros Üniversitesi Genel Sekreteri Reşit Aşkın'ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek yaptı. Konuşmasında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kişiliğinden ve cesur duruşunun öneminden bahseden Rektör Korkmazyürek, “İngilizler, 1. Dünya Savaşı’nın bitiminden sonra Anadolu’ya fesli bir adamın fotoğrafını dağıtıyorlardı. Anadolu’ya dağıttıkları bu fotoğrafın altında Mustafa Kemal yazıyordu. Atatürk’ün gittikçe yükselmekte olan karizması ve kurtarıcı rolünü yok edebilmek için bu yollara başvurmuşlardı. O zamanın imkanlarıyla böyle sahte bir fotoğraf dağıtarak; ‘Ya Atatürk dedikleri bu muymuş, biz bunun peşinden mi gidiyoruz’ algısı yaratmaya çalışıyorlardı. Günümüzde sahte fotoğraflarla bunu yapmak mümkün değil ama fotoğrafın yerini çok daha başka teknikler almış durumda. Buna rağmen Atatürk sevgisi gün geçtikçe artıyor, yok edilemiyor. Bunun örneğini dün 10 Kasım’da memleketimizin her yerinde gördük” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’e cumhuriyetin hiçbir zaman altın tepside sunulmadığını belirterek sözlerine başlayan Prof. Dr. Esat Arslan, “Cumhuriyet, demokrasiyi benimsemiş olan yatay ve dikey örgütlenme modelidir. Demokrasiyi benimsemiş olan yapı eğer cumhuriyetse bu ailede başlar. Cumhuriyet, aileden başlayarak demokrasinin kuram ve kurallarının her türlü örgütlenme sistematiğinde egemen olmasıdır” dedi.

Cumhuriyetin kuruluş dönemine ilişkin ilginç anekdotları da paylaşan Prof. Dr. Arslan, Cumhuriyetin kurulan ilk partisi Kadınlar Halk Fırkası’dır. Nezihe Muhittin ve Genel Sekreter Şukufe Nihal 15 Haziran 1923’te ilk siyasi parti olan Kadınlar Halk Fırkası’nı kurmuş fakat o dönemin erkek egemen meclisi buna izin vermemiştir. Bu isimlerin yaptıklarını ayrı bir programda uzun uzadıya anlatmak gerek” şeklinde konuştu.

Konferans sonrası Prof. Dr. Esat Arslan'a günün anlam ve önemine binaen hazırlanmış plaket, Rektör Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek tarafından sunuldu.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv