Hava Durumu

:

:

:

Peyzaj Mimarlarına haklarının verilmesi istendi

18 Ocak 2021 Pazartesi 18:02

SONMANŞET.COM- TMMOB Peyzaj Mimarları Odası 14. Dönem Yönetim Kurulu Peyzaj Mimarlarına haklarının verilmesini istedi.

 Peyzaj Mimarlarına haklarının verilmesi istendi

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- TMMOB Peyzaj Mimarları Odası 14. Dönem Yönetim Kurulu Peyzaj Mimarlarına haklarının verilmesini istedi.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bilindiği üzere T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğü tarafından 09.01.2021 tarihinde Mahalli İdareler Sözleşmeli Personel Ücret Tavanlarına ilişkin genelge yayınlanmıştır.

Genelgenin eki I ve II sayılı cetvellerinde Peyzaj Mimarı unvanının Mimar, Mühendis kadrosu dışında ihtisas alanı farklı meslek disiplinleriyle (Restoratör, Tekniker, Grafiker, Kaptan, Teknik Ressam, Hidrobiyolog, Pilot, Sanat Tarihçisi, Sosyolog, Ekonomist, Topograf, Teknisyen, Laborant, Ölçü Ayar Memuru, Kütüphaneci, Dekoratör, Desinatör, Heykeltraş, Paleontolog) birlikte değerlendirilerek, alacakları ücretler düşürülmüştür. 

Peyzaj Mimarlığı mesleği, 3458 Sayılı Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanun`a tabi, mimarlık ve mühendislik ihtisasına sahip bir meslek disiplinidir. 6235 sayılı TMMOB Kanunu hükümlerine göre Odamız, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) çatısı altında yer alan, Peyzaj Mimarlarının "Kamu Kuruluşu" niteliğindeki tek meslek örgütü olarak yer almaktadır. Bu sebeple Peyzaj Mimarı ünvanının mimar, mühendis kadroları ile aynı özlük haklarına sahip olması gerekmektedir. 

Söz konusu genelge ile Peyzaj Mimarı ünvanının mimar, mühendis kadroları ile aynı özlük haklarına sahip olarak değiştirilmesini ve özlük haklarının düşürülmesinden dolayı mağduriyet yaşayan Peyzaj Mimarlarının haklarının geri verilmesini talep etmekteyiz.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak konu ile ilgili yoğun bir çalışma yürütüldüğünü, gerekli görüşme ve hukuki yollar da dahil tüm girişimlerin yapıldığını ve yapılacağını kamuoyunun bilgisine sunar, #peyzajmimarınahakkınıverin etiketi ile başlattığımız kampanyamıza tüm kamuoyunun desteğini bekleriz.”

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.