Hava Durumu

:

:

:

Op. Dr. Faruk Gök, PRP Uygulamasının Önemini Açıkladı

13 Şubat 2018 Salı 15:41

SONMANŞET GAZETESİ- Mersin Modern Akademi Cerrahi Tıp Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op. Dr. Faruk Gök, son zamanların en önemli tedavi yöntemlerinden olan PRP(Platelet Rich Plasma) Trombositten zengin Plazma Uygulamasının Önemini açıkladı.

Op. Dr. Faruk Gök, PRP Uygulamasının Önemini Açıkladı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET GAZETESİ- Mersin Modern Akademi Cerrahi Tıp Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op. Dr. Faruk Gök, son zamanların en önemli tedavi yöntemlerinden olan PRP(Platelet Rich Plasma) Trombositten zengin Plazma Uygulamasının Önemini açıkladı.

PRP tedavisinin özellikle son 8-10 yıldır giderek artan bir şekilde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış yeni bir yöntem olduğunu, bu yöntemde ilacın hastanın kendi kanından hazırlanmakta olduğunu ve son birkaç yıldır daha popüler olmaya başladığını belirten Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları uzmanı Op. Dr. Faruk Gök, “İyileştirici ve yenileyici özelliği olan trombositler büyüme hormonunu aktifleştirerek kök hücreleri uyarıp , kas ve kıkırdak hasarına bağlı ve eklem içi sıvısının kalitesini de (hyalüronik asit seviyesini)artırarak,  kıkırdak yenilenmesinde ve ağrıların giderilmesinde fayda sağlar” dedi.

PRP sisteminin vücutta enjekte edildiği uygulandığı eklem kıkırdak hasarlarında, yıpranmalarında, kas zorlanma, yırtıklarında ve cilt yapılanması gibi yerlerde kök hücreleri uyarıp , tamirat ve yenilenme işlemlerine yardımcı olan bir uygulama olduğunun altını çizerek şunları kaydetti:

“Biz PRP uygulamalarımızda, hastadan alınan kanı santifruje işlemlerinden  geçirdikten sonra, elde edilen trombositten zengin bölümüne, büyüme faktörününün etkisini artırıcı glukonat ilave ediyoruz. Kalitesi bozulan ve kıvamı azalan mafsal sıvısının kalitesini artırmak için, hyaluronik asit takviyesi yapıyoruz. PRP bir ilaç uygulaması değildir, kortizon barındırmaz, vucutta allerjik reaksiyona sebebiyet vermez. PRP ait olduğu kişiden başkasına uygulanmaz, PRP tam manasıyla kök hücre değildir. Kök hücreleri uyaran bir uygulamadır. Uygulaması ise şöyledir: Hasarın derecesine göre 10-15 gün ara ile 3 defa (seans ) uyguluyoruz . Uygulama ağrısızdır, fakat bazen bir dolgunluk hissi olabilir. Bunun içinde sadece buz uygulaması öneriyoruz. PRP uygulamasının daha etkin olabilmesi için, ağrı kesici ilaçların (özellikle anti-flamatuar özelliği olanların 4-5 gün kadar kullanılmasını önermiyoruz . Uygulanan işlemin (PRP uygulaması) daha faydalı olabilmesi için hastaların aşırı kilolarından kurtulması , ağır yük bindiren sporlardan kaçınması , çömelme ve bağdaş kurma hareketlerinden kaçınılması , mafsallara yük bindirdiği için sıçrama hareketlerini yapmaması, ayakkabı tabanının esnek ve yumuşak malzemelerden olması , yüksek topuklu ayakkabı kullanmaktan kaçınılması gerekmektedir. (ideal topuk 4-5 cm dir.) Doktorunun önerdiği ve eklemleri daha stabil tutan kasları kuvvetlendiren  eksersizleri yapması,  mafsallara binen yükü azaltmak için gerekirse baston kullanmaları önerilir.”

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.