Hava Durumu

:

:

:

Nuray Okyay’ın “Anılarla Tarsus Yemekleri” Kitabının İmza Günü’ne Yoğun İlgi

20 Şubat 2020 Perşembe 22:43

SONMANŞET.COM- TARSUS Şelale Soroptimist Kulübü kurucu Başkanı ve Tarsus Güçbirliği Vakfı üyesi olan ve tanınmış işadamı Metin Okyay'ın eşi, yazar Nuray Okyay'ın, “Anılarla Tarsus Yemekleri” kitabının tanıtımlı imza günü özellikle kadınlardan yoğun ilgi gördü.

Nuray Okyay’ın “Anılarla Tarsus Yemekleri” Kitabının İmza Günü’ne Yoğun İlgi

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- TARSUS Şelale Soroptimist Kulübü kurucu Başkanı ve Tarsus Güçbirliği Vakfı üyesi olan ve tanınmış işadamı Metin Okyay'ın eşi, yazar Nuray Okyay’ın, “Anılarla Tarsus Yemekleri” kitabının tanıtımlı imza günü özellikle kadınlardan yoğun ilgi gördü.

Nuray Okyay, 274 sayfadan oluşan kuşe kâğıda basılı kitabın Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’n daki tanıtım etkinliğinde yapığı konuşmada, 2 bin adet bastıkları “Anılarla Tarsus Yemekleri” adlı kitapta 10 bin yıllık tarihe sahip olan Tarsus’un tarihi ve farklı inanç gruplarına hizmet etmiş kadim bir kent olduğunu, farklı medeniyetlerin izdüşümünün yaşandığı Tarsus’a özgü geçmişten bu yana yemek ve tatlı çeşitlerinin tarifleri ve fotoğraflarının sunulduğunu ve kayıt altına alınarak, geleceğe ışık tutacağını söyledi.

Tarsus’a özgü yemek ve tatlı çeşitlerinin tariflerinin yer aldığı kitabın tanıtımına ve imza gününe gösterilen yoğun ilgiye teşekkür eden Nuray Okyay, bu kitabın bir yılda zorlu bir süreçten geçtikten sonra tamamlandığını ve ünlü kitapçılarda satışa sunulduğunu belirterek, “Bu kitap hazırlanırken ailemden büyük destek gördüm. Tarsus’a has yemek ve tatlı çeşitlerinin yer aldığı bu kitap,  gelecekte çok önemli bir kaynak kitap olarak kullanılacaktır” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak ise yaptığı konuşmada, Tarsuslular olarak ortak hedeflerinin, ortak paydalarının Tarsus olduğunu ve bu kadim kentin hayatın her alanında gelişmesi ve kalkınması için, hep birlikte el ele verilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Anılarla Tarsus Yemekleri” kitabının kentin değerlerine son derece etkili bir anlam ve değer katacağına dikkat çekti ve Nuray Okyay’ı kutladı ve çiçek takdim etti.

Mersin Valisi Ali İhsan Su’nun eşi Zeliha Su ile TSO Başkanı Ruhi Koçak, Tarsus Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Emel Bahar, Tarsus Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Onur Başar Özbozkurt,  ilçede faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum kuruluşları başkan ve yöneticileri ile Nuray Okyay’ın ailesinin de katıldığı kitap tanıtım etkinliğinde ktabın yazarı Nuray Okyay’a doğum günü olması nedeniyle de sürpriz bir yaş pasta ve çiçek takdimlerinin yapıldığı kitap tanıtım töreninde katılımcılara aldıkları kitaplar imzalandı.

Hasan Mert Kaya’nın kitabı değerlendirme yazısı

Çeşitli dergilerin Editörlüğünü yapan Hasan Mert Kaya’nın, “Anılarla Tarsus Yemekleri” kitabıyla ilgili değerlendirmesi ise şöyle:

“Adı binlerce yıldır değişmeden günümüze erişen bir kent Tarsus. Adı kutsal kitaplarda geçen, tarihin en kadim havzalarından biri olan Tarsus, sahip olduğu zengin mutfak birikimini de koruyup, geliştirerek bugüne taşımış olan ayrıcalıklı bir havza. “Coğrafya kaderdir” sözü Tarsus mutfağının renkli dünyasını ortaya çıkaran temel dinamiklerden biri kuşkusuz. Sırtını Toros Dağları’na yaslayan, yüzü Akdeniz’e dönük, Çukurova’nın bereketli topraklarına yerleşik Tarsus; bereketin, çok renkliliğin sürdürülebilir cazibe merkezidir. Bu geçmişte böyleydi, günümüzde de böyle...

Bir tarafta Türkmen Yörüklerin yemekleri, diğer yanda Arap-Levant lezzetleri Tarsus mutfağını kucaklar. Girit göçmenlerinin ada mutfağından getirdiği yorumlar farklı tatlar ekler kentin kadim mutfağına. Nohut, buğday, un nice değişik hale bürünür usta ellerin sırlı reçetelerinde. Helenistik dönemden Roma İmparatorluğu’na, Bizans’tan Abbasiler’e ve oradan Anadolu Türk uygarlıklarının izlerine varan bu çok katmanlı zengin yapının mutfağı birbirinden oldukça farklı malzeme ve pişirme tekniklerini de beraberinde getirmiş Tarsus’a. Bu duruma malzemeyi yorumlama yaklaşımları da eklendiğinde başka bir yerde görülmeyen, eskilerin tabiriyle “nev’i şahsına münhasır”, yani tamamen kendine özgü bir mutfak külliyatı oluşmuş.

Ne yazık ki zamanın etkisi, hayatın hızlanması, göçlerin yoğunlaşması, bayramlar gibi özel günlerin birer tatil fırsatı olarak görülmesi gibi birçok neden bu sıra dışı mutfağın kısmen kaybolmaya yüz tutmasına yol açmış. Nuray Okyay’ın elinizde bulunan çalışması işte tam da bu noktada çok önem arz ediyor. Bu kitap salt bir mutfak kitabı olarak değil, köklü bir Tarsus ailesine mensup Nuray Hanım’ın yaşamından kesitler ve anılar eşliğinde yemekleri öyküleriyle okuyucuya aktarıyor. Sözlü gelenekle aktarılan bir zenginliğin, yazı ile sabitlenip arşivlenmesini sağlayan Anılarla Tarsus Yemekleri kitabının ülkemizin gastronomi zenginliğine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Keyifli ve lezzetli okumalar dileğiyle.”

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv