Hava Durumu

:

:

:

Mustafa Kemal Karaoğlu “Daha Yapacak Çok İşimiz Var”

25 Aralık 2017 Pazartesi 15:43

SONMANŞET.COM- TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Mersin Şubesi'nin 12'nci Olağan Genel Kurulu yapıldı. Divan Başkanlığı'nı Niyazi Cin'in yaptığı Genel Kurul'da, ZMO Mersin Şube Başkanı Mustafa Kemal Karaoğlu güven tazeledi.

Mustafa Kemal Karaoğlu “Daha Yapacak Çok İşimiz Var”

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Mersin Şubesi’nin 12’nci Olağan Genel Kurulu yapıldı. Divan Başkanlığı’nı Niyazi Cin’in yaptığı Genel Kurul’da, ZMO Mersin Şube Başkanı Mustafa Kemal Karaoğlu güven tazeledi.

Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şubesine ait salonda yapılan Genel Kurul’un açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Mustafa Kemal Karaoğlu, Türkiye’nin Tarım Ülkesi olmasına rağmen tarım politikasının bulunmadığını, üretim planlamasının bulunmadığını belirterek, Mersin’in Türkiye’nin en önemli tarım kentlerinin başında geldiğini söyledi.

Karaoğlu, “Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi 12. Dönem Olağan Genel Kurulumuza hoşgeldiniz der, saygı ve selamlarımızı sunarım. Bugün bizleri bu önemli günümüzde yalnız bırakmadığınız için sizlere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Mersin, Türkiye ve hatta dünyada benzeri olmayan 80'nin üzerinde ürün çeşidinin yetiştirildiği bir mikro klima bölgesidir.” Diyerek şunları kaydetti:

“Tarsus'tan Anamur'a kadar adına marka olmuş  limon, muz, çilek, Kayısı gibi ürünlerle Türkiye'de en fazla tarımsal üretimi yapmaktadır. Ayrıca tropikal, Suptropikal, Sert ve yumuşak çekirdekli meyveler, zeytin, üzüm, sera ve açık alanda sebze üretimleriyle Türkiye'nin bir meyve ve sebze üretim merkezidir.

Saygıdeğer konuklar, bu ürünleri üretiyoruz ama çiftçilerimiz ürettiği ürünlerden yeteri kadar kazanamıyor. Bu sadece Mersin'in değil Türkiye'nin genel bir sorunudur. Kesinlikle üretim planlamalarına geçmek zorundayız. Üretim planlaması olmadığı için, çiftçilerimiz bilinçsiz ekim- dikim yapmaktalar ve sonuçta dengesiz üretim oluşmaktadır, bir de buna pazarlamadaki sorunlar eklenince, üreticilerimiz zarar etmektedirler.

Sayın konuklar, Çiftçi pazarlamacı değildir, Çiftçi üreticidir, bunun için diyoruz ki, bir an önce kooperatifçiliği güçlendirmemiz ve aradan aracıları kaldırmamız gerekmektedir.

Saygıdeğer konuklar ve Meslektaşlarımız, Bilinçli üretim yapmayan toplumlar zarar etmeye ve Yok olmaya mahkumdur.

Türkiye bir Tarım ülkesidir, tarımda modern tarım tekniklerini  ve inovasyon teknolojilerini geliştirmediğimiz ve dışa bağımlılığımızı bitirmediğimiz sürece kesinlikle büyümeden ve gelişmekten söz edemeyiz.

Şimdi de Meslektaşlarımızla ilgili çok önemli bir konuya değinmek istiyorum ve artık bir yanlışlığın da düzeltilmesini istiyoruz, hatta bu konu halkımızı da yakından ilgilendirmektedir. Kimyevi gübre Bayiliği yapan kişiler kesinlikle ziraat Mühendisi olmak zorundadır. Zirai ilaçlar kadar kimyevi gübreler de çok önemlidir ve bu bir uzmanlık işidir. Bir bitkinin ne kadar gübreye ihtiyacı olduğunu ancak ziraat mühendisleri bilir.

Yanlış gübre kullanımlarından dolayı sularımızla nitrat, fosfor fazlalığı görülmeye başlandı, bu yüzden gübre satış yapan kişiler uzman kişiler yani ziraat Mühendisleri olmalıdır, şimdiki yönetmeliğe  göre parası olan herkes gübre bayiliği yapabiliyor ve bunun acilen değişmesi gerekmektedir.

Saygıdeğer konuklar, ziraat Mühendisleri odası mersin şubesi olarak, mersin Tarımına yön veren, tarımın gelişmesi ve modern tarım tekniklerinin geliştirilmesi için hep öncü olmaya çalışıyoruz, kamu ve özel sektördeki bütün Meslektaşlarımızla birlik ve beraberlik içinde olup, projeler üreterek Türkiye Tarımına daha iyi hizmetler vermek için gece gündüz çalışmaktayız.

Bütün yönetim kurulu arkadaşlarıma şimdiye kadar yapmış oldukları özverili çalışmalarından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Mersin İl tarım müdürlüğü Koordinasyon şube müdürü Mustafa Nevzat Zayim ve Mersin Tarım Kredi Kooperatifi bölge Şefi Ahmet Uğuz Arkadaşlarımız işlerinin yoğunluğundan dolayı Yeni yönetimde görev almayacaklardır, şimdiye kadar yapmış oldukları hizmetlerden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Yeni yönetimde görev alacak olan Arkadaşlarımıza da şimdiden başarılar diliyorum. Yarın odamız toplantı salonunda yapılacak olan seçimlerimize bütün oda üyesi meslektaşlarımızı, Odamız ve mesleğimize sahip çıkmak için oy kullanmaya davet ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerimle, Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi 12. Dönem Olağan Genel Kurulunun başarılı geçmesini, bütün meslektaşlarımıza, Çiftçilerimize, Mersin ve Türkiye'ye hayırlar getirmesini temenni eder, sayın Protokol üyelerine, çok kıymetli meslektaşlarımıza, saygıdeğer misafirlerimize ve basın mensuplarına en kalbi duygularımla saygı ve selamlarımı sunarım.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Mersin İl Müdürü Arif Abalı konuşmasında, 10 bin yıl önce tarımın yapıldığı Mersin gibi önemli ve bereketli bir kentte yaşadıklarını belirterek, “Bakaanlığımız üğreticilere gıda, tarım ve hayvancılık alanında her türlü desteği vermektedir. Yılın 12 ayı tarımın yapıldığı Mersin’imizden Bir Milyon ton tarım ürünü ihracatı yapılmaktadır. Mersin’imizde de Bakanlığımız tarım ve tarıma dayalı sanayiye önemli destekler vermektedir” dedi.

Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel ise konuşmasında, çiftçilerin ülke ve bölge ekonomisi için çok önemli ve meşakkatli iş yaptıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Tarımda daha iyi yerlere gelmek için bilgili ve eğitimli ziraat mühendislerine ihtiyaç var. Doğal afetlerde Tarsim uygulamasını başlatanlara buradan teşekkür ediyoruz. Biz Mersinli üreticiler olarak çalışacağız, üreteceğiz, kaliteli ve yüksek verimli üretim yapmaya çalışıyoruz. Ancak desteklemeler ne yazık ki yetersizdir. Biz üreticiler olarak sadece ürettiğimiz ürünlerin pazarlanmasında yardımcı olunmasını istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Ziraat Mühendisleri Odamızın genel kurulunun başta ilimiz olmak üzere tüm ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, başkan ve yönetim kuruluna başarılar diliyoruz.”

Mustafa Kemal Karaoğlu Başkanlığındaki ZMO Mersin Şubesi yönetim Kurulu Deniz Gürbüz, Ayşe Gül Selçuk, Hacı Murat Berksoy, Mehmet Soydan, Savaş Altay ve İbrahim Arıcı’dan oluştu.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.