Hava Durumu

:

:

:

MGC Basın Merkezi’nin Temeli Atıldı, Medical Park ile Protokol İmzalandı

24 Temmuz 2020 Cuma 21:26

SONMANŞET.COM- Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 112. Yıl dönümü sebebiyle bir dizi etkinlik programı gerçekleştirdi. İlk olarak Mezitli Belediyesi'nin MGC'ye lokal olarak tahsis edeceği binanın temel atıldı, Medical Park ile Sağlık Protokoül İmzalandı

MGC Basın Merkezi’nin Temeli Atıldı, Medical Park ile Protokol İmzalandı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 112. Yıl dönümü etkinliklerinde konuşan MGC Başkanı R. Kaya Tepe, “Sansür, demokrasilerin ayıbıdır ve sansürle mücadele herkese düşen bir sorumluluktur. Ne yazık ki günümüzde, mesleki değerleri önde tutarak gazetecilik yapmanın, yazmanın, çizmenin, soru sormanın mücadelesini yani yine sansürsüz özgür basının mücadelesini veriyoruz. Bu mücadele Türkiye’nin daha demokratik daha özgür ve daha güçlü bir Türkiye olması mücadelesidir.” dedi.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 112. Yıl dönümü sebebiyle bir dizi etkinlik programı gerçekleştirdi. İlk olarak Mezitli Belediyesi’nin MGC’ye lokal olarak tahsis edeceği binanın temel atma töreni yapıldı. Törene MGC Yönetim Kurulu Üyeleri, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Lions Kulübü üyeleri ve çok sayıda gazeteci katıldı. 

Törende konuşan MGC Başkanı R. Kaya Tepe, gazetelerin ilk ortaya çıktığı ve yaygınlık kazanmaya başladığı dönemlerden itibaren bu günlere kadar dünyanın her yerinde devlet otoritesiyle basın arasındaki ilişki büyük sorunların yaşandığı bir alan olduğunu söyledi. Başkan Tepe, “Basının, toplumu ve bireyleri etkileme, kamuoyu oluşturma bakımından elinde bulundurduğu güç karşısında yönetimlerin, basını yönlendirme, şekillendirme ve kısıtlama yoluna gittikleri hep görülmüştür. ''Sansür'' kavramı böylece ortaya çıkmıştır. Bunun ortadan kaldırılması gerektiği hep söylenmiş hala da söylenmektedir. Tüm dünyada sansürün kaldırılması ve basının gerçek işlevine kavuşturulmasının çetin mücadelesi halen sürmektedir.” ifadelerini kullandı.

MGC LOKALİNİN İLK HARCI DÖKÜLDÜ

Konuşmasına gazetecilerin ve insanların özgür olduğu bir ülke özlemi içerisinde olduğunu söyleyerek başlayan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Umarım yakın gelecekte ülkemiz, basın özgürlüğü anlamında alt sıralardan üst sıralara çıkar. Düşüncesinden dolayı cezaevlerinde bir tek gazetecinin olmadığı, hür bir şekilde gazetecilerin kalemlerini kullanacakları demokratik bir Türkiye temenni ediyorum.” dedi. Cemiyet lokali ile ilgili de konuşan Başkan Tarhan, yapılacak olan mekanın hem gazetecilere hem de halka açık bir yer olacağını belirterek gerekli işlemlerin hallolmasından sonra yaklaşık bir buçuk ay içerisinde lokalin açılışını gerçekleştireceklerini ifade etti. Konuşmalardan sonra MGC Başkanı R. Kaya Tepe, hizmetlerinden dolayı Neşet Tarhan’a plaket takdim etti.

MGC Yönetim Kurulu Üyeleri ve Başkan Neşet Tarhan, ellerine aldıkları küreklerle lokalin ilk harcını dökerek hayırlı olsun dileklerinde bulundular.

Törenden sonra Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, MGC Yönetimi ve gazeteciler Down Kafe’de öğle yemeği yediler.

MEDİCAL PARK İLE MGC SAĞLIK PROTOKOLÜ İMZALADI

24 Temmuz etkinlikleri kapsamında VM Medical Park Mersin Hastanesi adına Genel Müdür Alper Beğen ile Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı R. Kaya Tepe indirimli sağlık protokolünü imzaladı.

Medical Park’ta gerçekleşen protokolde gazeteciler için pasta kesildi, ardından basın mensupları adına düzenlenen kokteyl etkinliğine geçildi.

DOĞA KOLEJİ VE MGC ARASINDA EĞİTİM PROTOKOLÜ

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Toroslar Bölge Koordinatörü Ahmet Sarıcalı, MGC’yi ziyaret ederek Başkan R. Kaya Tepe ve Yönetim Kurulu Üyesi Şener Mermer ile bir araya geldi. Doğa Koleji ile MGC arasında eğitim iş birliği protokolü imzalandı.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.