Hava Durumu

:

:

:

Mersin'den Kadın Kooperatifi'nden Deprem Bölgesine Bayram Çıkartması

21 Nisan 2023 Cuma 14:56

SONMANŞET.COM- Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, kooperatif ortakları ile birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesi, deprem bölgelerindeki çocuklar ve kadınlarla bir araya geldi. Kooperatif ortakları ve Seçer, Mersinden Kadın Kooperatifi ile Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı'nın organizasyonunda Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya'ya 2 günlük bir ziyaret gerçekleştirdi.

Mersin'den Kadın Kooperatifi'nden Deprem Bölgesine Bayram Çıkartması

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, kooperatif ortakları ile birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesi, deprem bölgelerindeki çocuklar ve kadınlarla bir araya geldi. Kooperatif ortakları ve Seçer, Mersinden Kadın Kooperatifi ile Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın organizasyonunda Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’ya 2 günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. Seçer ve kooperatif ortakları, ziyaretleri sırasında Mersinden Kadın Kooperatifi organizasyonu ile eğitim alan kadınların, atölye ve mahallelerde üretmiş oldukları ‘Uyku Arkadaşı' ile ‘Oyun Arkadaşı'nı hayırseverler adına çocuklara ulaştırdı.

Mersinden Kadın Kooperatifi ortakları tarafından dağıtılan uyku arkadaşlarını alan çocuklar, oyuncaklarına sıkı sıkı sarıldı, bayramı erkenden yaşadı. Ziyaretlerin ikinci gününde Malatya’da çocuklarla buluşan Seçer ve kooperatif ortaklarına, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da eşlik etti.

Çocuklar uyku arkadaşları sayesinde mışıl mışıl uyuyacak

Çocuklar ve kadınlarla bir araya gelmek ve çocuklara bayram hediyelerini vermek için deprem bölgelerine giden Mersin’den Kadın Kooperatifi’nin ilk durağı Kahramanmaraş’ın Narlı ilçesi oldu. Burada hem incelemelerde bulunan hem de kadın ve çocuklarla bir araya gelen Seçer ve kooperatif ortakları, kadınlarla bol bol sohbet etti, dertlerini paylaştı. Ziyarette oyuncak dağıtımı da gerçekleştiren Seçer ve kooperatif ortaklarına teşekkür eden çocuklar, sevinçlerini sarılarak gösterdi. Narlı’nın ardından Adıyaman’a geçen Mersinden Kadın Kooperatifi, ziyaret ve oyuncak dağıtımlarını Karaburun ile Ozan Köyü’nde sürdürdü. Daha sonra Adıyaman’ın Harmanlı ilçesinde giden Seçer ve kooperatif ortakları, ziyaretleri sırasında kadınlarla sohbet edip çocuklara oyuncak dağıttı. Mutlulukları gözlerinden okunan çocuklar da uyku arkadaşları sayesinde mışıl mışıl uyuyacaklarını söyledi. Burada 23 Nisan şiirleri de okuyan minikler, güzel anlar yaşattı.

“Kadınlar üretti, buradaki çocuklara sevgiyle yolladılar. Biz de buna köprü olduk”

Meral Seçer, Mersinden Kadın Kooperatifi olarak Mersin’deki kadınların ürettiği oyuncakları 23 Nisan dolayısıyla deprem bölgelerindeki çocuklara ulaştırdıklarını söyledi. Seçer, “Biz kooperatif olarak kadınlarıma bu oyuncakların yapılmasını öğrettik. Sonra  kadınlarımız bunları ürettiler. Onları hayırseverler satın aldı. Bu çalışmanın bir farkı var. Kadınlar üretti, buradaki çocuklara sevgiyle yolladılar. Biz de buna köprü olduk” dedi.

Çocuklara 23 Nisan’ın kim tarafından kendilerine armağan edildiğini soran ve “Mustafa Kemal Atatürk” cevabını alan Seçer, “Cumhuriyetimizi kuran Mustafa Kemal Atatürk’tür. Çocuklara da en büyük bayramı Atatürk armağan etmiştir. Biz de bu vesileyle sizlerle bir araya geldik. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nızı kutluyorum” diye konuştu. Çocuklarla bir arada olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu vurgulayan Seçer, “Zaten Mersin ile Adıyaman artık kardeş kent oldu. Buradaki çocuklar oyuncaklara sarıldıkça bizi hatırlayacaklar” ifadelerine yer verdi.

Deprem sonrası oyuncak üretimine verdiklerini aktaran Seçer, “Kadınlar ‘Biz deprem bölgesi için üretim yapmak istiyoruz’ dediler. Bu 10 bin adet oyuncak 200 kadın tarafından yapıldı. Bu oyuncaklar bizler ve hayırseverler tarafından satın alındı. Kadınlar bu oyuncakları sizler için kalpten yaptılar” diye konuştu.

Daha sonra Gölbaşı’na geçen Seçer ve kooperatif ortakları, burada da oyuncak dağıtımı gerçekleştirerek çocukların yüzlerini güldürdü.

Oyuncak dağıtımı, ikinci günde Malatya’da devam etti

Ziyaretinin ikinci gününde Malatya’ya geçen Mersinden Kadın Kooperatifi, Özalper Mahallesi’nde kurulan çadırkentte çocuklar ve kadınlarla buluştu. Seçer ve kooperatif ortaklarına burada CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba eşlik etti. Çadırkentte depremzede vatandaşlarla sohbet eden kooperatif ortakları ve Ağbaba, ardından çocuklara oyuncak dağıtımı gerçekleştirip, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını kutladı.

Deprem bölgesine gelmekten dolayı hüzün, ancak çocuklarla buluşmaktan dolayı da mutluluk duyduklarını ifade eden Seçer, “Umarım en kısa sürede yaralar iyileşir ve normal hayatlarına dönebilirler. Bunun da olacağına inanıyorum. Vekilimize de bize eşlik ettiği için teşekkür ediyorum” dedi.

Ağbaba: “Sadece çocuklar değil bizler de mutlu olduk”

Çok güzel bir etkinlik gerçekleştirildiğini söyleyen CHP’li Ağbaba ise, “Malatya, depremde büyük bir yıkıma uğradı. Birçok insan evini, iş yerini kaybetti. Bugün çocuklarla buluşulması çok önemli ve güzel. Mersin halkına, Sayın Meral Seçer'e ve Mersinden Kadın Kooperatifi’ne teşekkür ediyorum. Sadece çocuklar değil bizler de mutlu olduk. Bu zor günlerde dayanışma çok önemli” diye konuştu.

Mersinden Kadın Kooperatifi, daha sonra Ören, Polat ve Esentepe mahallelerinde de çocuklar ve kadınlarla buluştu. Çocuklara oyuncak dağıtan Mersinden Kadın Kooperatifi, vatandaşlara ‘Geçmiş Olsun’ dileklerini iletirken, çocukların da bayramını kutladı.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.