Hava Durumu

:

:

:

Mersin İYİ Parti'den Milli Eğitim Müdürlüğü Önünde Protesto Eylemi

11 Eylül 2023 Pazartesi 16:54

SONMANŞET.COM- İYİ Parti Mersin İl Teşkilatı, bugün 81 ilde ekonomik krizin eğitim masrafları konusunda ailelerin üzerinde yarattığı baskıyı ve okullarda Öğrenci Andı'nın okunmamasını eş zamanlı yaptığı açıklamalarla protesto etti.

Mersin İYİ Parti'den Milli Eğitim Müdürlüğü Önünde Protesto Eylemi

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- İYİ Parti Mersin İl Teşkilatı, bugün 81 ilde ekonomik krizin eğitim masrafları konusunda ailelerin üzerinde yarattığı baskıyı ve okullarda Öğrenci Andı'nın okunmamasını eş zamanlı yaptığı açıklamalarla protesto etti.

İYİ Parti Mersin İl Başkanı Mehmet Dutar, İYİ Parti ilçe Başkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri  yeni eğitim öğretim yılının ilk gününde Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü önünde Basın açıklaması yaptı.

İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Dutar, “İlkokul çağındaki yüz binlerce öğrencimiz okula aç giderken bu konuda neden önlem alınmamaktadır? İktidar, okullarda ücretsiz yemek sözünü yerine getirmek için neyi beklenmektedir? Burada bu açıklamaları yapmamızın engellemesinin sebebi nedir? Neden ‘Ne mutlu Türk’üm’ diyen bu insanlardan korkuyorsunuz” dedi.

Dutar, “Kamuoyuna bir duyuru yapmak istedik ve burada ‘Varlığımız Türk varlığına armağan olsun, ne mutlu Türk’üm’ demek için geldik. Bu engelleme bize doğru gelmiyor, bunu da belirterek konuşmama başlamak istiyorum” sözleriyle başladı.

Dutar partililere açıklamadan önce hep birlikte Öğrenci Andı'nı okudular.

Açıklamayı yapan Dutar konuşmasında şunları söyledi:

 “Eğitim politikalarını önceleyen ve Cumhuriyet değerlerini içselleştiren İYİ Parti mensupları olarak sahalardayız. Pek çok konuda olduğu gibi eğitim politikalarında da ipin ucunun kaçırıldığına tanık oluyoruz. Yeni kuşakların anayasamızda da öngörülen milli ve manevi değerlerin yanı sıra Atatürkçü, laik, çağdaş ve bilimin ışığında yetiştirilmesi amaç ve hedefinden hızla uzlaşmakta olduğumuzun, evrensel kriterlerden öte bir garip ideolojik hedefler doğrultusunda şekillendirilmek istendiğinin farkındayız.

Pedagojik formasyonu ve lisans eğitimi olmayan kişilerin değişik adlarla veya kaçak yapılar marifetiyle eğitim vermeye kalkıştıklarını dahi biliyor, bunlara göz yumulduğunu da şahit oluyoruz. Çağdaş ve modern eğitimle birlikte eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması her zaman olduğu öncelikli talebimizdir.

İçinde bulunduğumuz eğitim sistemi birey yetiştirme değil seçmen yetiştirme üzerine kuruludur. Köy Enstitülerinin kapatılmasıyla başlayan ülkemiz eğitimindeki erozyon son 22 yıl içinde çok sayıdaki köy okullarının kapatılmasıyla derinleştirildi. Müfredat düzenlemelerinin Cumhuriyet değerlerinden uzaklaştırılarak yapılması, sözünü ettiğimiz gizli ajandalı bir kurgunun hayata geçirilmesi amaçlıydı. Türk eğitim sisteminde bilinçli bir yozlaştırmayı beraberinde getirdi.

Yargı kararına rağmen keyfi bir uygulamayla beraber andımızın yasaklanması dahi milli eğitim ideallerimize vurulan en ağır darbelerden biri olmuştur. Çocuklarımızın ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ diye haykırmasından rahatsızlık duyanların gerçek niyetinin kimliksiz bir zihniyete sahip, kula kulluk eden bağımlı bireyler yetiştirmek olduğu net biçimde anlaşılmıştır.

Bir diğer konu da ailelerin belini büken ağır kırtasiye masraflarıdır. Bu yük devletimiz tarafından sübvanse edilmeli, okul ve derslik sayısının yetersizliği ile sınıf mevcudiyetlerinin aşırı kalabalıklığından kaynaklanan sorunlar giderilmelidir.

Türkiye’de ilkokul 4. sınıfların yüzde 40’ı ve 8. sınıfların yüzde 46’sı okula aç gidiyor ve tam 1 milyon çocuk açlık sınırında bulunuyor. İYİ Parti olarak çocuklarımıza okullarda beslenme projesi geliştirmiştik. İktidara sesleniyoruz; verdiğiniz ücretsiz yemek sözünü yerine getirin. Öğretmenlerin açlık sınırında çalıştırılmalarının özellikle özel okullarda önüne geçilmeli. Ebeveynlerin üzerindeki maddi manevi ekstra bir yük olan servis çilesine son verilmelidir."

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.