Hava Durumu

:

:

:

Mersin Emlakçılar Odası Tarsus’ta Gazetecilerle Biraraya Geldi

02 Eylül 2020 Çarşamba 12:08

SONMANŞET.COM- Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, Yönetim Kurulu üyesi Enver Fidanoğlu ve Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu genel başkan yardımcısı Yavuz Selim Madenli, Tarsus ilçesinde Basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Mersin Emlakçılar Odası Tarsus’ta Gazetecilerle Biraraya Geldi

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, Yönetim Kurulu üyesi Enver Fidanoğlu ve Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu genel başkan yardımcısı Yavuz Selim Madenli, Tarsus ilçesinde Basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mersin Emlakçılar Odası Yönetim Kurulu üyesi Enver Fidanoğlu, emlak sektörünün Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biri olduğunu, özelde ise Tarsus’un ciddi anlamda imar sıkıntısı yaşadığını söyledi.

Gelmiş geçmiş Belediye Başkanlarının halkın görüşünü almadan imar düzenlemesi yaptığını ve bunun da vatandaşları mağdur ettiğini belirten Fidanoğlu, özellikle 18. Madde uygulamasının vatandaşın işini son derece zorlaştırıldığını ifade ederek şunları kaydetti:

“Söz gelimi Kentsel dönüşüm Türkiye’de yanlış anlaşıldı. Kentsel dönüşüm, kent bütünü göz önünde bulundurularak, proje kapsamında sistematik olarak yeniden inşa edilmesi şeklinde uygulanması gerekirken, tam tersine bir rant haline dönüştürülüyor. Kentsel dönüşüm riskli binalar ve riskli alanlar değerlendirilerek projelendirilmelidir. Ancak ne yazık ki ülkemizde kentsel dönüşüm tam anlamıyla uygulanmıyor. Uygulanan projelerin bir kısmı da birçok yanlışı beraberinde getiriyor. Kentsel dönüşüm eskiyi yıkıp yerine yeni bina dikmek değildir. Bir sistematik içinde olmalıdır.Kent bütünlüğü ve estetiği göz önünde bulundurulmalıdır. Kentsel dönüşüm adı altında yapılan çalışmalar kapsamında ortaya çıkan sorunlar çok büyük ciddiyet arz etmektedir. Tarımsal amaçlı araziler mücavir alanlara alınarak imarlı alanlara sokulmaktadır. Kentsel dönüşüm sağlık ve vatandaş menfaatine ve kent estetiği ön planda tutularak düzenli olarak hayata geçirilmelidir.”

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, Türkiye’de tüm emlak odalarının ortak mutabakatı ile hazırlanan ve ilgili bakanlıklara sunulan 'Emlak Danışmanlığı Yasa Taslağı'nın yasalaşmasını istediklerini, böylece hem devletin vergi kaybının azalacağını, hem de vatandaşın gayrimenkulünün gerçek değeri üzerinden işlem yapabileceğini ifade etti.

Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Genel Başkan yardımcısı Yavuz Selim Madenli ise, merdiven altı, çantacı ve korsan emlakçı olarak nitelenenlerin sahtekar olduğunu belirterek sektörde bulunan korsan emlakçılardan dert yandı.

“Biz yönetmelik değil, emlak yasası istiyoruz” diyen ve emlakçılık sektörünün can çekiştiğini vurgulayan Madenli, “Biz 30 yılı aşkın bir süredir bu meslek için mücadele verdik. Mesleki Yeterlilik Belgesi çıksın diye canımızı ortaya koyduk. Defalarca Ankara’lara gidip geldik. Şimdi herkes belge alabiliyorsa belgenin de mantığı kalmadı. Kaçak emlakçılığın önünü tıkamak için öneriler geliştirdik. Cezalandırılmalarını istedik. Emlakçılık Belgesi ve Meslekli Yeterlilik Belgesinin getirilmesini istedik. Bu belgelerin sadece Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Odası tarafından verilmesini istedik ki bu belgeleri herkes alamasın. Emlakçılık yasası mutlaka çıkarılmalıdır” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv