Hava Durumu

:

:

:

Mersin CHP'de Neler Oluyor? Neyin Hesaplaşması!

25 Eylül 2020 Cuma 15:30

SONMANŞET.COM- Bir yıl önce yapılan ilçe kongrelerinde seçimi kazanan ilçe başkanlarından kimileri görevden alınıyor, kimileri tek adam konusunda tepki gösterip istifa ediyor, kimi Büyükşehir Belediye Başkanını karşılamadığı için görevden el çektiriliyor.Sahi Demokrat olduğunu söyleyenler demokratlıklarını anti demokratik uygulamalarla gösterenlere tepki göstermeyen ve ön seçimsiz olarak atanmış Milletvekilleri bu uygulamalara neden sessiz kalıyor?

Mersin CHP'de Neler Oluyor? Neyin Hesaplaşması!

HABER/YORUM: SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk’ün kurduğu ve “Ben 2 eserimle gurur duyuyorum. Birisi Cumhuriyet, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi” diye övünç duyduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin Mersin il ve ilçe teşkilatlarında son bir yıldır yaşananlar parti tabanında yoğun tepkilere neden oluyor.

Geçtiğimiz yıl ilçe ve ardından il seçiminin yapıldığı Mersin’de CHP’nin Tarsuslu İl Başkanı Adil Aktay, uzun yıllar bir yerlere gelebilmek için mücadele ettiği 33 yılda SHP, CHP ve DSP’den İl Genel Meclis üyeliği, Milletvekili aday adayı ve adaylığı, Büyükşehir aday adaylığı ve adaylığı, Tarsus Belediye Başkan adaylığına sahip olmanın gururunu yaşamış ve bu beklentilerinden sadece SHP’den İl Genel Meclis üyesi seçilmiş ve diğer hedeflerine bir türlü ulaşamamıştı.

Adil Aktay son olarak ise CHP Mersin İl Başkanı seçilmiş ve bu görevini de sürdürmektedir. Ancak ne olduysa 31 Mart yerel seçimlerinin ardından CHP’de sancılı bir dönem başladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Tarsus, Yenişehir ve Mezitli Belediye Başkanlıklarını kazanan CHP’de kartlar yeniden karılmaya, kırgınlıklar ve küskünlükler hızla artmaya başladı.

CHP İl Başkanı Aktay ve Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer ve Milletvekillerinin ilçe Belediye Başkanları, ilçe teşkilat başkanları, gençlik kollarıyla yaşadıkları sorun ve sıkıntılar tavan yapmış ve bunlardan Mısır’daki sağır sultanın dahi haberi olurken, CHP Genel Merkezi’nin bunlardan halen haberdar olmadığı günün konusu olmaya devam ediyor.

-SAHİ CHP MERSİN TEŞKİLATLARINDA NELER OLUYOR?

Herkesin yüzüne karşı gülümseyip, hiçbir sorun yokmuş gibi davrandıklarını bakmayın. Mersin CHP İl başkanı, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı, ilçe teşkilat ve belediye başkanları ve hatta Milletvekilleri arasında samimi bir koordinasyon maalesef yok.

Herkes CHP’ye egemen olmak istiyor..Çünkü hepsinin geleceğe dönük planları ve hesapları bulunuyor.

Nasıl mı? Mersin İl Başkanı Adil Aktay’tan başlayalım…

Adil Aktay, 30 yılı aşan siyaset arenasında ne bir ilçe Belediye Başkanı, ne bir Büyükşehir Belediye Başkanı ve nede bir Milletvekili olamadı. Kendisini bu görevlere layık görmez mi? Elbette görür. Hem Adil Aktay’ın neyi eksik ki?

O zaman önümüzdeki genel seçimlerde neden Milletvekili olmasın? Bunun içinde kendi kontrolünde bir il teşkilatı ve, yine kendi kontrolünde ilçe teşkilatları, kendi kontrolünde Kadın kolları teşkilatları ister mi? Neden istemesin ki…  Bir yerlere gelmek Onunda hakkı…

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer… Mersin gibi Türkiye’nin en önemli Büyükşehirlerinden birinin HDP desteği ve Burhanettin Kocamaz destekli Demokrat Parti sayesinde Belediye Başkanlığını kazandı. Baraj gibi akan devasa bir bütçeye sahip. Böyle bir makamı bir yada birkaç dönem daha devam ettirmek istemez mi?? Elbette ister..Neden istemesin ki!

Bunun içinde yeterince dizayn edemediği ilçe teşkilatlarında kendisinin kontrolünde tamamen kontrol edebileceği bir teşkilat yapılanmasını arzu etmesi kendince doğal sayılabilir. Hem siyasette zafere giden her yol mübah değil mi? Bunu en iyi bilenlerden birisi de hiç kuşkunuz olmasın, 2 dönem Milletvekilliği, 2 dönem PM üyeliği ve şimdide Büyükşehir Belediye Başkanlığını yapan Vahap Seçer gayet iyi bilir.

Gelelim Mahşerin 3 atlısı Milletvekillerine…Üçü de kimi zaman birlikten poz verirler ama üçü de doğal olarak bir dönem daha Milletvekilliği, PM üyeliği, MYK üyeliği yapmak ister…

İlk sıradaki Cengiz Gökçel, 2.’nci sıradaki Alpay Antmen ve 3.’ncü sıradaki Ali Mahir Başarır…

Üçü de gelecek hesapları yapıyor. Geleceklerinin hesaplarını yapıyorlar desek daha doğru olur. Milletvekili seçimleri yerel seçimlerden önce yapılacağına göre burada öncelikli söz sahibi kim yada kimler olur? Doğaldır ki İl Başkanı ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı…Yani Adil Aktay ve Vahap Seçer.

Yani Ankara’ya Milletvekilliklerine giden yolun ilk adımı Mersin. Mersin’de kim yada kimler güçlüyse liste başlarına o isimler yazılacak. Bunun için gözler öncelikli olarak gücün sahibi olan 1 numarada Vahap Seçer ve 2 numarada ise Adil Aktay’a çevriliyor. Çünkü ön seçim yada eğilim yoklaması yapılacağına, yani demokrasinin işletileceğine bende dahil kimse inanmıyor. Öyle olacak olsaydı 2019 yerel seçimlerinde adaylar ön seçim yada eğilim yoklaması yapılarak belirlenirdi.

Mevcut Milletvekilleri içinde hepsi kendini şanslı görüyor. Ama bunların arasında Ali Mahir Başarır bir değil, birkaç adım önde. Neden mi? Başarır PM üyesi..Bununda ötesinde Milletvekili döneminde Genel Başkan ve CHP'nin üst düzeyindeki isimlerle çok iyi ilişkiler kurdu. İletişim kanalları çok güçlü görünüyor. Ama içinizden kimler geldi, kimler geçti yakıştırmasını da yapabilirsiniz tabi... 

Hal böyleyken CHP Mersin İl Başkanı Tarsus kökenli Adil Aktay’ın aklından Milletvekili olmak geçmiyor mu sanıyorsunuz? Vallahide geçiyordur, billahide geçiyordur.

-İLÇE BAŞKANLARI, GENÇLİK KOLU BAŞKANLARI NEDEN GÖREVDEN ALINIYOR ANLATABİLDİK Mİ?

Şimdi gelelim saadete Akdeniz İlçe Başkanı, Çamlıyayla ilçe başkanı, Yenişehir Gençlik Kolu Başkanı sizce neden görevden alındı? Gülnar ilçe Başkanı neden istifa etti yada ettirildi? Sırada başka ilçe yada gençlik kolu başkanları, kadın kolu başkanları var mı? Bilmiyoruz…

Belki bu yazımızdan sonra görevden almalar da durabilir!

Biz sadece CHP’nin Mersin’deki büyük fotoğrafını CHP tabanından yükselen seslere göre değerlendirip, siz saygı değer okurlarımıza sunduk…

Gerisi CHP’de tam söz sahibi olmak isteyenlerin insafına kalmış!!!

-İŞ BURADA DA BİTMEZ

Biz objektif olarak CHP’nin Mersin’deki yapısını mercek altına aldık ama iş bunlarla da bitecek gibi görünmüyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesinde kadrosunu sağlıklı bir şekilde kuramayan Başkan Vahap Seçer’in kadrolaşma konusundaki sıkıntları devam ediyor.

Seçer’in bir türlü dikiş tutmayan kadrolaşma konusu, kurum içi istikrarı sağlayamaması, dişe dokunur bir projeyi hayata geçirememesi, pandemi kaynaklı sosyal projelerle zamanını geçirmesi kamuoyunda, partili partisiz herkesin konuştuğu konular.

Oysa Vahap Seçer’de ciddi bir potansiyel de var. Ama önemli olan liyakat sahibi kadrolarla, o potansiyeli enerjiye dönüştürecek gücü yakalaması.

Bilmem anlatabildim mi?

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.