Hava Durumu

:

:

:

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi'nden Skandal Sözlere Suç Duyurusu

27 Ekim 2023 Cuma 09:37

SONMANŞET.COM- Mersin Barosu Başkanlığı ve Baronun Kadın Hakları Başkanlığı tarafından Tarsus Ashab-ı Kehf Platformu adına konuşan Hilmi Tuzcu adlı bir okul müdürü yardımcısı hakkında Savcılığa Suç duyurusunda bulunuldu.

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi'nden Skandal Sözlere Suç Duyurusu

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- Mersin Barosu Başkanlığı ve Baronun Kadın Hakları Başkanlığı tarafından Tarsus Ashab-ı Kehf Platformu adına konuşan Hilmi Tuzcu adlı bir okul müdürü yardımcısı hakkında Savcılığa Suç duyurusunda bulunuldu.

Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, Baro Tarsus Temsilcisi Av. Fatih yan, Kadın Hakları Tarsus Temsilcisi Av. Özüm Öz, CHP Tarsus Kadınlar Kolu Başkanı Belda Boroğluve çok sayıda Avukatın Adliye Sarayı bahçesinde düzenlenen Basın açıklamasını ise Mersin Barosu Kadın Hakları Başkanı Av. Arzu Günay yaptı.

Av. Arzu Günay, “Tarsus Ashab-i Kehf Platformu Hilmi Tuzcu, 22.10.2023 tarihinde Tarsus Yarenlik alanda Filistin’e destek vermek amacıyla yaptığı basın açıklamasında kadınları hedef alarak, söylemeye bile dilimizin varmadığı, ahlaki değerlerden yoksun düşüncelerini dışa vurarak şu sözleri halka açık alanda dile getirmiştir. “Gazze’de şehit olan çocuklara mı acıyalım? Tarsus Yarenlik Alanında anadan ürüyen dolaşanlara mı acıyalım?” “Vallahi burası daha çok acınacak halde.” “Onlar cennete gidiyor ama buraya gelin oturun Allah korusun ninesi burnunu göstermezken, torunun göstermediği yer kalmadı. Hadi çocuklar, gençler bir eş bulacak. Yahu ellisindeki bu teyzelere, bacılara ne oluyor ya? Bunların kocalarına ne oluyor” cümlelerini kullanarak açıkça hukuka aykırı bir şekilde nefret söylemleriyle saldırıda bulunmuştur. Şahsın, kadınlarımız ve çocuklarımız hakkında kullandığı çirkin ve seviyesiz hakaretler ile nefret içeren üslubu, toplumumuzda kadın-erkek çatışması oluşturacak, kişilerin birbirlerine karşı hislerinin değişmesine sebep olacak, husumetleri tetikleyecek, hoşgörüyü yok edecek, kamplaşma yaratacak, insanları karşı karşıya getirecek, tahrik edip çatışmaya sevk edecek ve kamu barışını tehlikeye sokacak özellikler taşımaktadır” diye başladığı açıklamasını şöyle sürdürdü:.

“Şahsın kin nefret içeren, toplumda kadını ikinci plana sürükleyen eşitliği bozma yolunu seçerek, açıkça saldırgan ve ayrıştıran toplumu bölen, kutuplaştıran sözleri ile suç işlediği sabittir. Her gün Filistin’de yüzlerce çocuk, yeni doğan bebekler ölürken ölen çocuklar üzerinden kadın düşmanlığı yapmak üstelik de sözde kıyaslama yaparak hangi akla, ahlaka, vicdana sığar. Gericilikten beslenen kadın düşmanlığı her gün aramızdan bir kadını alırken, kadınlar eşleri, eski eşleri, aile yakınları tarafından katledilirken, “peki bunların kocalarına ne oluyor” demek açıkça hedef gösterme, “kin ve nefrete” sürükleme suçunu oluşturmaktadır.Tarsus’ta kıyafetinden ötürü tek bir kadının kılına zarar gelirse bu açıklamayı yapanlar ve ortak olanlar sorumludur. Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi olarak Hilmi Tuzcu hakkında Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunarak; yaptığı basın açıklaması ve bu açıklamanın sosyal medyada yayınlanması, demokratik ve laik bir ülkede özellikle kadınların giyim ve kuşamlarının hedef gösterilerek, kadınlara yönelik hakaret, aşağılama ve insanları kin ve düşmanlığa tahrik niteliğindeki ifadeleri nedeniyle, TCK 216 ve  125. maddeler kapsamında cezalandırılması konusunda şikayette bulunduk . Ayrıca Akkoza Medya haber sitesinde konuyla ilgili yayınlanan video ve sözlere erişimin engellenmesini ve haber içeriğinin siteden kaldırılmasını talep ettik. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1925 yılında uygarlık yolunda gerçekleştirdiği şapka ve kıyafet devrimiyle toplumumuz, çağdaş giyim şekline kavuşmuş, yaşam tarzı bakımından uygar milletlerle birlik ve beraberlik içinde olduğunu göstermiştir. Tarafımızca şikayet edilen şahsın açıklamaları , Atatürk’ün kıyafet devrimine, çağdaş toplumsal düzene ,laikliğe tüm kadınlara yapılmış bir saldırıdır

Ülkemiz farklı din, dil, ırk, mezhep, farklı inanç, felsefi ve siyasi görüşe sahip 84 milyondan fazla insanın karşılıklı saygı ve hoşgörü içinde kardeşçe yaşadığı barışçıl bir ortama sahiptir. Özellikle Mersin, tarih boyunca farklı dinlere ve kültürlere ev sahipliği yapmış, dünyaya örnek, mozaik bir kenttir. Tüm dünya milletlerine örnek olan bu barış  hoşgörü ortamını bozmak, ülkemize kadınlara verilebilecek zararların en büyüklerinden biridir.

Cumhuriyetimizin 100. yılına girdiğimiz bu süreçte, Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi olarak, kadın-erkek eşitliğini sağlamak, cinsiyetçi kör bakış açısının yaşamımızda yer bulmasına asla izin vermemek, hukuksal mücadelemizin başında yer almaktadır. Söylemleriyle kadına şiddeti teşvik eden cinsiyetçi, ayrıştırıcı ve kadını ötekileştirici, aşağılayıcı dil kullanan şahısın hak ettiği cezayı alması için yasal sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı basına ve kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.