Hava Durumu

:

:

:

Mahir Başarır Nükleer Santralin Peşini Bırakmıyor

08 Mayıs 2019 Çarşamba 16:06

SONMANŞET.COM- CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin Akkuyu sahasında yapımına devam edilen Nükleer Santral'in temelinde kullanılan betonlarda çatlakların oluşmasını meclis gündemine taşırken, işin peşini bırakmamaya kararlı olduğunu bir kez daha gösterdi.

Mahir Başarır Nükleer Santralin Peşini Bırakmıyor

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin Akkuyu sahasında yapımına devam edilen Nükleer Santral’in temelinde kullanılan betonlarda çatlakların oluşmasını meclis gündemine taşırken, işin peşini bırakmamaya kararlı olduğunu bir kez daha gösterdi.

CHP’li Başarır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemi vermiş olduğu yazılı soru önergesinde “Daha temelinde sıkıntılar yaşanmaya başlanan Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımından vazgeçecek misiniz?” diye sordu.

Başarır vermiş olduğu soru önergesinde; Ruslarla yapılan anlaşma gereği, kilowatt saatini KDV hariç 12.35 Dolar’dan 15 yıl boyunca alım garantisi verilerek Dünya’nın en pahalı elektriğini satın alınacağını hatırlattı. Anlaşmanın yapıldığı Mayıs 2010 tarihinde Dolar kurunun 1.52 TL, bugün ise kurun 6.16 TL olduğunu belirterek kur farkından dolayı kamunun uğrayacağı zararı sordu.

CHP Mersin Milletvekili Başarır, yazılı soru önergesinde;

“Mersin Akkuyu’da inşasına başlanılan, %100 sahibi Rus Devlet şirketi Rosatom olan ancak reklamlarında “MİLLİ ENERJİ” diyerek halkımıza tanıttığınız, herhangi bir kazada %100 Türkiye’nin sorumlu olduğu, 15 yıl boyunca kilowatt saatini KDV hariç 12.35 Dolar’dan dünyanın en pahalı elektriğini satın ama garantisi verdiğiniz, atıklarının nasıl, ne şekilde saklanacağı belli olmayan, çevre ve doğa örgütlerinin, odaların, STK’ların ısrarla yapımına karşı çıktığı Akkuyu Nükleer Santrali’nin temelinde kullanılan betonda çatlaklar oluştuğu, tespit edilen çatlak betonların kırılarak yeniden yapıldığı ancak yeni yapılan betonda da tekrar çatlaklar meydana geldiği ve yeniden betonların atıldığı basında yer almıştır. Yaşanan bu olay başta Mersin olmak üzere tüm halkımızı tedirgin etmiştir” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

Herhangi bir nükleer kaza sonucu yüzbinlerce insanın hayatını olumsuz yönde etkileyecek olan, böylesine önemli bir konuda daha temelinde sıkıntılar yaşanmaya başlanan Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımından vazgeçecek misiniz?

Kilowatt saati KDV hariç 12.35 Dolar/Cent’ten dünyanın en pahalı elektriğini şartsız, koşulsuz 15 yıl boyunca alım garantisi verdiğiniz Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımı şu an hangi aşamadadır?

Rusya Federasyonu Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında “Akkuyu Sahası’nda Bir Nükleer Güç Santralin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliği Anlaşması”nın imzalandığı tarih olan 12 Mayıs 2010 günü Dolar kuru 1.52 TL idi. Bugün itibarıyla Dolar kuru 6.16 TL iken, kurdaki artış nedeniyle, 15 yıl alım garantisi verdiğiniz fiyatın kamuya vereceği zarar ne kadardır?

Gelişmiş ülkeler Nükleer Santrali terk etme kararları alırken, yenilenebilir enerji kaynakları yerine nükleer santrali tercih etmenizdeki ısrarınızın nedeni nedir?

Akkuyu’da ve Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santrallerin atıkları nasıl, nerede saklanacaktır? Ya da söz konusu atıklar için ne yapılması planlanmaktadır?

 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv