Hava Durumu

:

:

:

Kemal Karaoğlu:Tarım, Gıda ve Su Vazgeçilmezimiz

29 Mart 2020 Pazar 14:38

SONMANŞET.COM- Ziraat Mühendisleri Odası Mersin e. Şube Başkanı Mustafa Kemal Karaoğlu, canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için tarım, su ve gıdanın vazgeçilmez olduğunu söyledi.

Kemal Karaoğlu:Tarım, Gıda ve Su Vazgeçilmezimiz
SELAHATTİN ÖZBOZKURT
 
SONMANŞET.COM- Ziraat Mühendisi ve Ziraat Mühendisleri Odası e. Mersin Şube Başkanı Mustafa Kemal Karaoğlu, canlıların en temel gereksinmeleri için tarım, gıda ve suyun vazgeçilmez olduğunu söyledi.
 
“GIDA VE BESLENME”
 
ihtiyaçlar hiyerarşisinde ilk sırada gelir yani canlının en temel gereksinimidir çünkü Gıda olmazsa yaşam olmaz, demekki teknolojik gelişmeyi sağlayabilmeniz için iyi ve dengeli beslenmeniz gerekmektedir. 
Ülkemiz, Anadolu toprakları üzerinde bulunan bir tarım ülkesidir bunun için TARIM VE TARIMSAL SANAYİNİN desteklenmesi gerekmektedir, hem besinsel ihtiyaçların karşılanması hem de ekonomik gelişme için bilinçli tarımsal üretim yapmak çok önemlidir. 
Son olarak dünyayı dize getiren Coronavirüs salgınında görüldüğü gibi TARIM’ın ne kadar önemli olduğu bir kez daha iyi anlaşılmış oldu. 
TARIMIN GELİŞEBİLMESİ İÇİN;
-Tarımsal üretim planlaması yapılmalı ( Projeli ekim- dikim modeli)
-kırsal alanlar kalkındırılmalı, 
-Tarımsal kalkınma kooperatifleri güçlendirilmeli ve devlet destekli olmalı, küçük çiftçilerin ürünleri kooperatifler dışında satılmamalı bunun için yasal düzenleme yapılmalı, güvenilir ve sağlıklı gıda için çok önemlidir.
-Tarım ve kırsal yaşam cazip hale getirilmeli, 
-Tarım toprağı (stratejik durumlar dışında) amaç dışı kullanılmamalı, 
-Tarım toprağı atıl kalmamalı ve kullanılmayan topraklar üretim yapacak kişilere kiraya verilerek üretime kazandırılmalıdır,
-su özelleştirilmemelidir,
-ülkenin her tarafında kırsal ölçekli tarımsal sanayiler kurulmalı, kırsalda yaşayan  gençler ihmal edilmemelidir. 28.03.2020
Mustafa Kemal KARAOĞLU 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.