Hava Durumu

:

:

:

Kaymakam Otcu, Tarsus İş Geliştirme Merkezi’nde

22 Temmuz 2020 Çarşamba 23:01

SONMANŞET.COM- TARSUS Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Türkiye'nin ilk İş Geliştirme Merkezi olan Tarsus İŞGEM'i ziyaret ederek, Genel Müdür Adem Gül ve İŞGEM Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akkoç, Başkan yardımcısı Tahsin Ateş'ten bilgi aldı.

Kaymakam Otcu, Tarsus İş Geliştirme Merkezi’nde

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

SONMANŞET.COM- TARSUS Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Türkiye’nin ilk İş Geliştirme Merkezi olan Tarsus İŞGEM’i ziyaret ederek, Genel Müdür Adem Gül ve İŞGEM Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akkoç, Başkan yardımcısı Tahsin Ateş’ten bilgi aldı.

Genel Müdür Adem Gül, bölgede yıllar önce kapanan fabrikalar nedeniyle işsiz sayısının çok oldupu Tarsus’ta işsizliği önlemek ve kent ekonomisine katkı sağlamak amacıyla 2002 yılında faaliyete giren Türkiye’nin ilk İş Geliştirme Merkezi olan Tarsus İŞGEM’de şu anda 148 işlik bulunduğunu ve yaklaşık bin kişinin bu işliklerde istihdam edildiğini belirtti.

Tarsus İŞGEM’in Türkiye’deki daha sonra kurulan diğer İŞGEM’lere ve Avrupa’nın değişik ülkelerindeki İŞGEM’lere de rol model olduğunu belirten Genel Müdür Gül, “İŞGEM Projesi Avrupa Birliği ve Dünya Bankası kanalı ile 2000 yılında Türkiye’ye gelmiş bir proje olmasına rağmen kurulacak İnkübatörler ile tanıtılacaktı. Ancak ülkemiz 2002 Eylül ayında bu proje ile tanışmaya başladı. 2002 yılının sonunda proje bitti. KOSGEB’e sunduk. Tarsus Sanayici ve İşadamları Derneği (TASİAD) olarak Tarsus İŞGEM’i kurduk.” dedi.

Aynı zamanda Türkiye İŞGEM’ler Derneği Genel Başkanı da olan Tarsus İŞGEM Genel Müdürü Adem Gül, Tarsus İŞGEM’de faaliyet gösteren işletmelerden 15’inin yurtdışına ihracat yaptıklarını belirterek, “İŞGEM olarak en önemli sorunumuz enerjiyi pahalı tüketiyor olmamız. İŞGEM’de halen ticarethane tarifesi uygulandığı için firmalarımız Organize Sanayi Bölgeleri’nin  2 katı elektrik faturası ödüyor. İşliklerimizin en büyük maliyet kalemini enerji fiyatının yüksekliği oluşturuyor. İŞGEMler adına yasa çıkması gerekiyor” diyerek şunları söyledi:

“Bir diğer sorunumuz ise İŞGEM’den 5 yıl sonra mezun olan firmaların sermayelerine uygun olarak gidecek orta ölçekli yerlerinin olmaması. 5 yıl sonra buradan mezun olup gidecek olan firmalar birikimleriyle OSB’lerde yer açamıyorlar. Firmaların İŞGEM’den mezun olduktan sonra bin metre karelik yerlerde yeni işyerleri açabilmeleri ve büyümelerini sağlamaları için  orta ölçekli sitelerin bir an önce kurulması lazım. Bölgemizde OSB ve İŞGEm arasında orta ölçekli bir sanayi sitesine ihtiyacımız bulunmaktadır” diye konuştu.

Kaymakam Kadir Sertel Otcu ise konuşmasında, İŞGEM’lerin önemine değinerek, “Tarsus İş Geliştirme Merkezi’nin Türkiye’nin ilk İŞGEM’i olması bizi mutlu etmektedir. İŞGEM’lerin daha da büyümesi son derece önemli. İstihdam yaratılması ve kent, bölge ve dolayısıyla ülke ekonomisine katkı sağlaması İŞGEM’leri çok daha önemli kılıyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sonmanset.com sorumlu tutulamaz.